Eurofighter TR-3′te son nokta

Beklenen sipariş geldi. Eurofighter/Typhoon Projesine ortak ülkelerden -İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya- 9 milyar Avroluk kontrat dahilinde ilk etapta toplam 112 adet çok rollü konfigürasyon Tranche-3 serisi Eurofighter tipi savaş uçağı alacak.

112 uçaklık satış paketi geçtiğimiz hafta Almanya’nın güneydoğu eyalati Bavyera’nın başkenti olan Münih kentinde imzalanan sözleşme ile devreye girdi. Tranche (TR) 3a Sipariş rakamları şöyle:

İngiltere: 40
Almanya: 31
İtalya: 21
İspanya: 20

Sözleşme dahilinde 241 adet Eurojet EJ200 Turbofan motoru da bulunuyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan sözleşmenin İngiltere’ye binaen yapılan açıklamaya göre yeni alımın toplam tutarı 3 milyar İngiliz Sterlini (4.97 milyar ABD doları) olup, uçakların birim maliyeti 75 milyon İngiliz Sterlini değerinde.

Uçaklar İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne 2013 yılında teslim edilmeye başlanacak. Ancak elektronik faz taramalı radarların (AESA) durumuysa henüz kesinleşmiş değil.

Almanya, İngiltere ve İspanya, sözleşme kapsamındaki uçaklar için AESA radarı niyetlerini bu ayın başında belirtmişlerdi, ancak İtalya, Eurofighter’in mevcut modern fakat mekanik kontrollü Captor radarını yeterli gördüğünden, maliyet faktörünü olumsuz yönde etkilememek için elektronik AESA fonksiyonlu Captor radarına henüz sıcak bakmıyor.

Arka Plan Notları:

Bugüne dek Eurofighter ortağı ülkeler toplamda 384 Eurofighter siparişi verdi ve şu an itibariyle 178 adet Eurofighter teslim edildi. Bunlardan 24′ü Tranche 2 olarak gerçekleşti ve Tranche 2 üretimi planlandığı gibi devam etmekte.

Tranche 3a seri üretimi uçaklarının 2013, Tranche 3b serisininse 2016 yılından itibaren teslim edilmesi planlanıyor.

Tranche 3b projesine şu an itibariyle başta Almanya ve İspanya sıcak bakarken, aynı motivasyonun, gerek canlı bahis siteleri finansman kaynağı bulamaması, gerekse de yine kısmen bu maliyet hususunu olumsuz yönde etkileyen F-35 faktöründen dolayı, İngiltere ve İtalya’nın aynı görüşte olduğu söylenemez.

Yukarıdaki dört ülke haricinde Suudi Arabistan ve Avusturya hava kuvvetleri de bu uçağın müşterileri arasında olup, bir başka Arap ülkesi Umman’da uçağın yedinci müşterisi olma yolundadır.

Eurofighter ya da uluslararası tanımlamasıyla Typhoon (Tayfun) jetinin, yeni üretim veya az kullanılmış ikinci el potansiyel müşterileri arasında Türkiye dahil, ikisi komşumuz üç Balkan ülkesi Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya yanında Japonya’da gösteriliyor.

Ayrıca İsviçre’deki mevcut savaş uçağı ihalesinde Eurofighter, rakiplerinden İsveç Saab yapımı JAS-39 Gripen NG ve Fransız Dassault’un Rafale’e karşı en çok beğeni topladığı halde, siyasi sebeplerden dolayı bu ülkede şansı azalırken, Hindistan’da ki benzeri bir ihalede de hemen hiç şansının olmadığını söylemek mümkün.

Böylelikle, şu ana kadar üretimi resmen kesinleşen TR-1, TR-2 ve TR-3a Eurofighter/Typhoon ve ülke dağılımları aşağıdaki gibidir ve ima edildiği gibi bu rakamlara TR-3b ve opsiyonlar dahil değildir.

İngiltere: 184 (55 x TR-1 / 89 x TR-2 / 40 x TR-3a)

Almanya: 143 (44 x TR-1 / 68 x TR-2 / 31 x TR-3a)

İtalya: 96 (29 x TR-1 /  46 x TR-2 /  21 x TR-3a)

İspanya: 73 (20 x TR-1 / 33 x TR-2 / 20 x TR-3a)

Suudi Arabistan: 72 (TR-2)

Avusturya: 15 (TR-1)

Özge Kılınç

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir