ABD Donanması’nın içindeki ‘düşman’!

ABD donanması hava araçları filosu içerisindeki ‘düşman’ uçaklarının sonuncusu da teslim alındı. Özel kamuflajlı filo, eğitim ve simülasyon amaçlı kullanılacak.

ABD Donanması USN, ‘enemy’ simulasyonu maksatlı modifiye edilen F-5N Tiger II uçaklarının sonuncusunu orijinal üreticisi Northrop Grumman’dan teslim aldı.

USN için, durumları oldukça iyi olan İsviçre Hava Kuvvetleri’nin kullanım dışı 44 adet F-5E Tiger II uçağı satın alınmıştı.
Söz konusu uçaklar, USN’nin savaş uçağı pilotlarının eğitimlerinde düşman uçağı rolünü üstlenmek amaçlı ABD’ye transfer edildiler.

F-5E Tiger II teminatı açısından İsviçre en doğru adresti. 1978-1984 yıllarında toplam 110 adet F-5E/F Tiger II uçağı İsviçre’de üretilmişlerdi ve bunların genel durumları oldukça iyidir.  İsviçre’de kullanımda olan aktif F-5E II sayısı bugün 54’tür.

Northrop Grumman, İsviçre’den satın alınan bu 44 uçağı tamamen bu amaç doğrultusunda modifiye ederek elden geçirdi.
41 adedi tek koltuklu, üçü de çift koltuklu olmak üzere toplam 44 uçak USN’ye teslim edildi.

Dikkat edilirse İsviçre’nin Canlı bahis siteleri’ne geri sattığı 44 adet F-5 Tiger II uçakları E tipindeydi, dolayısıyla tamamı tek koltukluydu. Northrop Grumman tesislerinde üç uçağın üzerinde daha kapsamlı modifikasyonlar yapılarak uçaklar çift koltuklu hale getirildiler.

F-5 uçakları oldukça kıvrak ve düşük maliyetli olduklarından dolayı, özellikle başarılı oldukları orta irtifalarda hala tercih edilmektedir. Bu uçaklar USN pilotlarının hava muharebeleri eğitimi kapsamında, MiG-21 uçaklarından oluşan filo seviyesindeki saldırıların simule edilmesi amaçlı da kullanılacak.

USN’ye ait ‘düşman’ rolündeki F-5N özel kamuflajıyla dikkat çekiyor

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir