Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

USS GEORGE H.W. BUSH (CVN 77) uçak gemisi hazır

18 May, 2009 | Kategori: Deniz Savunma Sanayi, Savunma ve Strateji: Özge Kılınç | oezge.kilinc@savunmasanayi.net

USS GEORGE H.W. BUSH, NIMITZ sınıfı CVN 77 borda nolu uçak gemisi 11 Mayıs 2009’da birliğine teslim edilerek donanma bünyesindeki görevine resmen başladı.

CVN 77 borda nolu USS GEORGE H.W. BUSH, NIMITZ sınıfı onuncu ve son uçak gemisiydi ve 10 Ocak 2009 tarihinde ABD Donanması USN’ye resmen teslim edildikten sonra, çeşitli testler kapsamında ortaya çıkan küçük sorunların da ortadan kalkmasıyla, 11 Mayıs 2009 tarihinde de fiilen USN bünyesindeki görevine başladı.

26 Ocak 2001 tarihinde sipariş edilen, 6 Eylül 2003 tarihinde kızağa konan ve nihayet 7 Ekim 2006 tarihinde denize indirilen GEORGE H.W. BUSH uçak gemisi, aslında USN’ye planlanandan daha erken, resmen 10 Ocak 2009 tarihinde teslim edildi.

Nitekim geminin daha henüz % 98’i tamamlandığı halde, acele bir karar verilerek aylar sonra bitmesi gereken bu dev uçak gemisinin teslimatı öne çekilerek 10 Ocak 2009 tarihine alındı.

Bunun sebebi de gayet basittir ve buradaki amaç yeni seçilen ABD Başkanı Barack H. Obama’nın 20 Ocak 2009 tarihinde yeni görevini resmen devralmadan, gemiyi George W. H. Bush’a yetiştirmekti.

Bunun ardında yatan sebepse, geminin adını aldığı başkanın babası ve eski başkan George H. W. Bush ile alakalıdır.
Nitekim bu jest sayesinde hem sembolik olarak eski başkan ‘Bush’lar’ (’Baba/Ogul’ Bush) şereflendirilmek istenmiş, hem de (‘Ogul’) Bush’un gider ayak USN’ye belki proje onayı niteliğinde bir karşı jestte bulunması umulmuştur.

Nimitz sınıfı bu son uçak gemisi 6.3 milyar dolara mal olmuştur ve bu tutara geminin uçakları ve mühimmatı dahil değildir.

USS GEORGE H.W. BUSH, 48 yıldır görevde olan ve resmen 31 Ocak 2009 tarihi itibariyle emekliye sevk edilen CV 63 borda nolu USS KITTY HAWK uçak gemisinin yerine geçmiştir.

Böylelikle ABD Donanması USN’nin bünyesinde artık konvansiyonel takatlı tek bir uçak gemisi kalmamış olup, USN’nin tüm uçak gemilerinin tamamı artık nükleer takatlidir.

USN bünyesinde teslim edilen bu son gemiyle 11 adet, tamamına yakını son derece modern uçak gemisi bulunmaktadır.

Bunların tamamı nükleer takatli uçak gemileri olup, biri USS ENTERPRISE (CVN 65) ve geri kalan on gemi ise NIMITZ sınıfıdır.

Ayrıca 1961 yılında göreve başlayan USS Enterprise, USN’nin ilk nükleer uçak gemisidir.

Gemide konuşlu bulunan savaş uçaklarının, 18 211.5 m²’lik bir alanı kaplayan iniş/kalkış pistleri ile birlikte brüt 333 metreye yakın uzunlukta olan bu onuncu gemi, yine brüt 77 metreye yakın genişliği ile USN’nin en büyük ebatlı uçak gemisidir.

Takati, iki nükleer reaktörün çalıştırdığı dört türbin tarafından sağlanan, dört pervaneli geminin ürettiği itki gücü muazzam seviyededir ve geminin ana güç potansiyeli 194 Megawatt (260 000 BG) olup, nükleer reaktörlerin devre dışı kalması ya da arızalanması ihtimaline karşı geminin ayrıca 8 MW güç üretebilen dört adet yedek dizel jeneratörü de bulunmaktadır.

Gemi azami 30+ knot (56+ km/h) hıza sahiptir ve mürettebatı bir kasabayı dolduracak miktarda, pratikte 5 500 kişiden oluşmaktadır, teorik kapasitesiyse 6000 kişiliktir.

Günlük yemek porsiyon kapasitesi 18 150 olan gemide, 3 ay boyunca dışarıdan bağımsız olarak yetecek miktarda yiyecek ve içme suyu stoğu da bulundurulmaktadır.

Geminin en önemli silahları arasında:

 • 2 x MK 29 ESSM tipi (Sea Sparrow) uçaksavar füze lançeri
 • 2 x RIM-116 RAM tipi özsavunma amaçlı füzesavar/uçaksavar lançeri ve
 • 2 x 20 mm Phalanx tipi özsavunma amaçlı M61-Vulcan-Gatling makinali döner topları bulunmaktadır.

Geminin savaş uçağı ve helikopter kapasitesi 80’dir ve pratikte konuşlu olan, muhtemelen 52’si savaş jeti olmak üzere toplam 56 uçağı ve 15 helikopterin dağılımı:

 • 12 x F/A-18F Super Hornet
 • 36 x F/A-18A/C/E Hornet/Super Hornet
 • 4 x EA-6B Prowler
 • 4 x E-2C Hawkeye

şeklindedir.

Yine gemide konuşlu 15 Seahawk helikopterinin dağılımı da aşağıdadır:

 • 4 x SH-60F Seahawk
 • 2 x HH-60H Seahawk
 • 9 x SH-60B Seahawk

10. ve son NIMITZ sınıfı uçak gemisi olan USS GEORGE H.W. BUSH (CVN 77) inşasının tamamlanmasının bu yılın Mart ayında bitmesi gerekirken, daha bitirilmeden, yukarıda da dile getirildiği gibi %98’i tamamlandığı halde “Oğul” Bush’un hatırı ve kendisine ve babasına jest için, 10 Ocak 2009 tarihinde, planlanandan erken teslim edilmesinden dolayı, geminin kabul testlerine Şubat 2009’da başlanılmış ve bir takım teknik sorunlarla karşılaşılmıştır.

Bunlardan biri, geminin dört dizel jeneratörünün içinde, bir takım metal parçacık ve lastik contalardan oluşan kirliliğe rastlanması ve bunların temizlenme gereksinimi olmuştur.

Bu tür problemerden dolayı, 2009’un Nisan ayında göreve başlaması gereken gemi, ancak şimdilerde, 11 Mayıs 2009 tarihinde görevine başlamıştır.

Gelecekte USN’nin Atlantik filosunda 5, Pasifik filosunda da 6 uçak gemisi görev alacaktır.

USN, şu an kullanımda olan, on adedi Nimitz sınıfı olmak üzere 11 adet nükleer takatli dev uçak gemileriyle dünyadaki stratejik donanma liderliğini de muhafaza etmeyi amaçlamaktadır.

Buna paralel yeni nesil uçak gemilerinin inşasına ve planlamalarına da devam edilmektedir.

Bunlardan biri, 2015 yılında hizmete alınacak ve halen üretilmekte olan USS GERALD R. FORD (CVN 78) sınıfı, aynı adlı uçak gemisidir.

GERALD-R.-FORD sınıfı, gerek dizayn, gerekse uçak pistleri ve bir çok teknolojik yenilikler açısından, son nesil, tamamen yeni tip bir uçak gemisidir.

USS GERALD R. FORD, 2015 yılında, yarım asrı aşkın bir süre, 54 yıl hizmetten sonra, ABD’nin ilk nükleer uçak gemisi olan ve yukarıda da adı geçen USS ENTERPRISE (CVN 65) gemisinin yerine geçecektir.

Emektar USS ENTERPRISE, şu an uzunluk bazında 342,2 metre ile dünyanın en uzun savaş gemisi ünvanına da sahiptir.

Haziran 2009’da demir alacağı limanda bir kez daha gözden geçirilecek olan USS GEORGE H.W. BUSH, sonrasındaki son faz okyanus testlerinin ardından, en geç 2010 yılında yeni görev yeri olan USN’nin Atlantik filosundaki aktif görevine katılacak ve en az 50 yıl, muhtemelen 2060’lı yılların ortasına kadar hizmette kalacaktır.

Özge Kılınç

SSNet Yayın Danışmanı ve Kurul Başkanı

USS GEORGE H.W. BUSH, Nimitz sınıfı onuncu ve son uçak gemisi. CVN 77 borda nolu geminin 2060 yılına kadar hizmette kalacağı ön görülüyor.
Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


3 yorum var
Yorum yaz »

 1. Bush’un adını taşıyan uçak gemisinden ne hayır bekliycen:)
  Batsın gemisi diyeceğim, batıcak gibi de değilki :))

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 6 Thumb down 0

 2. Uçak gemisini batır Ameika yıkılır,bu gemi amerikan Emperyalizminin kalesidir.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 6 Thumb down 0

 3. Bu gemi Akdeniz’de savaşmak için üretilmedi çok büyük ve hantal rahat olun o yüzden .d

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 1

Yorum yaz