Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

USN’den P-8A Poseidon siparişi

31 Oca, 2011 | Kategori: Deniz Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

ABD Deniz Kuvvetleri (USN) için Boeing’den 1.6 milyar dolar değerinde altı adet P-8A Poseidon tipi uzun ufuk keşif ve denizaltılarla harp (anti-denizaltı) maksatlı Deniz Karakol Uçağı (DKU) sipariş edildi.

Söz konusu P-8A modeli, Poseidon konseptinin ilk seri üretim versiyonunu teşkil ediyor. P-8A DKU konfigürasyonu Boeing’in B737-800 tipi yolcu uçağı platformunu baz alıyor. Boeing bu güne dek 8 adet P-8 Poseidon protitipi üretmişti ve bunlar ABD’nin doğsundaki Atlantik kıyısında yer alan ve Maryland Eyaleti’de bulunan USN’ye ait NAS Pax River (Naval Air Station Patuxent River) Hava Üssü’nde (Patuxent Nehri’nin Atlantige aktigi yer) test ediliyorlardı.

P-8A Poseidon uçağının 2013 yılında operasyönel özellik kazanması ve ilk filonun Florida Eyaleti’denki USN’ye ait Jacksonville Hava Üssü’nde konuşlandırılması planlanıyor. Emektar ve başarılı P3 Orion tipi 4 x turboprop DKU’larının yerine geçmesi için USN uzun vadede bu çift jet motorlu (CFM56-7B27) uçaklardan 117 adet tedarik etmeyi planlıyor. Bunun yanında Avustralya, Kanada ve Hindistan da Poseidon müşterleri arasında.

P-8A Poseidon’un mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , ,


....

Yorum yaz