Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

Türkiye’nin Komşuları ve Hava Güçleri – Bölüm 1

27 Eyl, 2010 | Kategori: Dosyalar | info@savunmasanayi.net

Savunma ve Havacılık Dergisi editörlerinden SSNet Yayın Kurulu Başkanı Özge Kılınç’ın S&H dergisinin 138. sayısında yer alan “Türkiye’nin Komşuları ve Hava Güçleri” adlı yazısı, Savunma ve Havacılık Dergisi’nin de izniyle SSNET’te!

Savaş uçaklarının kitlesel anlamda muharebe sahasında ilk defa boy göstermeye başladığı Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, o dönemin gözlemcilerine, gün gelip savaş uçaklarının muharebe meydanlarının hâkimi olacakları söylenseydi, muhtemelen hiçbiri buna inanmazdı.

Zaten dönemin ilk tepkileri de bu tezi doğrular nitelikte olmuş, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasındaki yıllarda bu ‘ilginç oyuncakların’ askeri açıdan stratejik değer taşıdığını vurgulayan çevreler, kısmen şiddetli tepki ve itirazlara maruz kalmışlardı.

Fakat tarih, hava kuvvetlerinin geleneğin klasik savaşlarında ve caydırıcılıkta kilit rol oynayacağı öngörüsünü kısa sürede haklı çıkaracak; çok geçmeden İkinci Dünya Savaşı’nda da görüleceği gibi, ‘son darbe süngünün ucudur’ denklemine rağmen göklerdeki savaş kazanılmadan yerdeki savaşın da kazanılamayacağı ve nihai zafere ulaşılamayacağı anlaşılacaktı…

Özge Kılınç’ın “Türkiye’nin Komşuları ve Hava Güçleri” yazı dizisinin birinci bölümünü aşağıdan indirebilirsiniz.

Dosyayı indirmek için tıklayınız. (Sağ tuşa basıp “Farklı Kaydet” diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.)

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , ,


27 yorum var
Yorum yaz »

 1. Hala 1. dosyası yayınlanıyor. Devamını da yayınlamanızı rica ederim.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 12 Thumb down 1

 2. Tayfun Bey,

  söz konusu yazı dizisinin ilk bölümünü teşkil eden dosya S&H Dergisi’nin 138. sayısında yayınlanan sürümün PDF uzantısıdır.
  Yazının İkinci Bölümü bayilere yeni dağıtılan S&H Dergisi’nin 140. sayısında yer almaktadır.

  Saygılarımla

  Özge Kılınç

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 10 Thumb down 0

 3. Sayın Tayfun,

  söz konusu yazı dizisinin 1. Bölümünü teşkil eden ve beğeninize sunulan PDF uzantılı bu dosya, yukarıda da dile getirildiği gibi Savunma ve Havacılık Dergisi için kaleme aldığım ve derginin 138. sayısında yayınlananan sürümüdür.
  Dolayısıyla söz konusu çalışma SSNet için değil S&H için yazılmıştır ve S&H No. 138’de yayınlanan dizinin ilk bölümünün sizlerden gelen yoğun istek üzerine SSNet’e S&H izniyle yansımasından ibarettir.

  S&H yönetiminin de izniyle SSNet üzerinden sunulan bu dizinin ikinci bölümüyse, halen bayilerde yerini yeni almaya başlayan S&H Dergisi’nin 140. sayısıda yer almaktadır.

  Saygılarımla

  Özge Kılınç

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 11 Thumb down 1

 4. Bilgi verdiğiniz için tşk ederim. Devamını bekliyor olacağım. İyi çalışmalar.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 10 Thumb down 0

 5. Selam;

  Müsade ederseniz hkk tarafından herkese sunulan geçmişten bugüne türkiyenin kullandığı savaş uçaklarına dair tam 298 sayfalık bu albümün linkini okuyucularınızla paylaşabilirim. Link hkk nın kendi sitesi üzerinden olması nedeniyle sorun olmayacağını düşündüm.

  http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/CokluOrtam/HavacilikKosesi/pageItems/UCAK%20ALB%C3%9CM%C3%9C%201911-2009.pdf

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 7 Thumb down 1

 6. MSSM SAYIN MURAT BAYAR ABİM VAKİT GAZETESİNDEKİ SÖVLEŞİN VALLAHİ BENİ ÇOK AMA ÇOK DUYGULANDIRDI SENİN VE SENİN GİBİLER OLDUGU SÜRECE TABİKİ BİZİMDE DUALARIMIZ OLDUGU SÜRECE ÜLKEMİZİ ÇOK DAHA İYİ YERLERE GETİRECEGİNİZİ AMA HİÇ ŞÜBPEM YOK ALLAHIN İZNİYLE ONUN İÇİN SİZE TÜM ÇALIŞMA ARKADAŞLARINIZA HAKKIMI HELAL EDİYORUM ÜLKE İÇİN HAYIRLI PLAN VE PROCELER BEKLİYORUM ÜLKE SİZİN GİBİ İNSANLARDAN ÇOK ŞEY BEKLİYOR BUNU UNUTMAYIN ALLAH HEPİNİZİN YARDIMCISI OLSUN SAYGILARIMLA KONYADAN

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 13 Thumb down 0

 7. Sayın Özge Kılınç öncelikle yazınızın ilk kısmını ve ikinci kısmını okuduğumu belirterek söze başlamak isterim. Müsadenizle bazı eleştirilerim olacak. şurası kesinki Türk Hava Kuvvetlerinin gece ve gündüz saldırı kabiliyeti harp ortamında defalarca kanıtlanmıştır. bu konuya değinmeyerek çok haksızlık etmişsiniz. Bizden kaynaklanmayan kısıtlı imkanlarla güneydoğu anadoluda ve kuzey ırakta icra edilen havadan indirme ve özellikle yerli imkanlarla modernize edilen taarruz helikopterleri ile yapılan operasyonların dünya havacılık tarihinde eşi ve benzeri yoktur. Gidip gördüğüm için bu kadar rahat konuşuyorum. Türkiye bugün “gece şartlarında” ve bir seferde 20.000 askeri havadan indirme yapabilmektedir. buna haiz kaç ülke sayabilirsiniz. yunanistanın aldığı scalp eg füzesi sanırım sizi moral bozukluğuna itmiş olmalıki bu şekilde karamsar bi yazı yazmışsınız. öncelikle Türk hava Kuvvetlerinin operasyon ve hareket seviyesi inanılmaz boyuttadır. olmasaydı emin olunki siz bu yazıyı yazarken üzerinizde yunan jetleri uçuyor olurdu. kırım geçiren f-16 lar f-16 ların sayıları veya yunanistanın alacağı typhoonlar hiç birisi Türk hava Kuvvetlerinin bölgedeki caydırıcılığını etkilemez. Türk hava kuvvetleri şimdi ve gelecekteki tüm tehditleri algılaması ve sınıflandırması açısından normal tedarik sürecine devam etmektedir. herhangi bir eksik techiazatı olduğuna da inanmıyorum. yüksek irtifa hava savunması konusunda 3-4 ülke dışında buna fransa ve ingiltere ile almanya da dahil gelişmiş sistemleri zaten yok ve de geliştirmeye çalışıyorlar. Türkiye de bu gruptadır. kısıtlı özkaynakların en optimal şekilde kullanıldığı kuvvetimiz Türk Hava Kuvvetleridir. lütfen kamuoyunu yanlış yönlendirmeyin. Türk hava Kuvvetleri tüm techizatı ve envanteri ile anadolu üzerindeki kesin hava hakimiyetinin sağlayıcısıdır. mesleğiniz nedir bilmiyorum. ama 20 yıldır savunma havacılık okuyorum. ilk kez hava kuvvetlerimiz ve hava gücümüz konusunda umutsuz bi yazı okudum. ilginç. rasyonellikten uzak bence… saygılarımla….

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 26 Thumb down 22

 8. Sayin Oguzhan Gezkaya,

  Yorumunuzu ilgiyle okudum. Katilip katilmama kismini bir yana birakiyorum ama su “gece sartlarinda 20.000 asker indirme” isi benim baya ilgimi cekti. Bizim oaralarda boyle bir laf edildimi (affiniza siginarak sakayla karisik yaziyorum) “ya sen matematik bilmiyorsun ya hic dayak yememissin” derler :)
  elimizdeki en agir(!) helikopterlerin S-70 lerle AS532 ler oldugunu dusununce, s-70 lere 14-15 Cougar larada 20 asker yuklenebildigini de bilince sizin hesapla bir seferde 20.000 asker indirebilmemiz icin gece sartlarinda ucusa hazir, (bakimdakileri, arizalilari, falan saymadan, tamami NVQ uyumlu donanimli) 1000 civari Cougar yada 1350 civari S-70 imiz olmasi gerekiyorki bu kabiliyetin bugun Amerikda bile oldugu suphe goturur.
  Son olarak yine eski bir sozle bu yorumu hafifce gulumseyerek bitiriyorum; atma be debreli, din kardesiyiz :)

  Saygilarimla,
  A. Sinan Tuzun

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 17 Thumb down 20

 9. A.Sinan Tüzün yorumunuzu okudum. askeri bir konuda fikir alışverişinde bulunabileceğim birileri olmasından öncelikle çok büyük mutluluk ve guru duyduğumu belirtmek isterim. Bu yazıyı okumanızı rica ediyorum.
  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=-10223
  Yazı içeriği ise şu:
  “Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, bir alay büyüklüğündeki birliğini, gece şartlarında helikopterlerle istediği bölgeye indirilebilecek güce ulaştığını kaydetti. Orgeneral Bir, dün Balkan Barış Gücü oluşturulmasına yönelik toplantıya katılacak ABD, Bulgaristan, Romanya ve Makedonya’nın askeri temsilcilerinden oluşan heyetle görüştü. Bir, Balkanlar’ın güvenliğe, işbirliğine ve şeffaflığa dünyanın diğer bölgelerinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu belirtti, ‘‘Balkan ülkeleri olarak, bölgemizde barış ve istikrarın korunması öncelikle bizim, hepimizin sorumluluğudur’’ dedi. Bir, TSK’nın, kolordu çapında bir birliği çok kısa bir sürede harekete geçirebildiğini anlatarak, Hava Kuvvetleri’nin ülkenin her bölgesinde, Deniz Kuvvetleri’nin de Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e kadar geniş bir bölgede tüm unsurlarıyla görev yaptığını belirtti. Genelkurmay, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri karargahlarının, 2-3 gün gibi kısa bir sürede barışı koruma ve insani yardım görevleri için istenen çapta bir birliği çekirdek kadrosuyla hazırlayacak bir profesyonelliğe ulaştığını kaydeden Bir, şöyle devam etti: ‘‘Bugün TSK, bir kerede bir alay çapında bir birliği, gece şartlarında helikopterle uçarbirlik harekatı ile istenilen bir bölgeye indirme imkanı ve kabiliyetine ulaşmıştır. Bölge ve dünya barışının sağlanması için TSK, daha önce Somali, Kuveyt, İran ve Irak görevlerine ilave olarak, bugün Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Gürcistan ve El-Halil’de barış ve istikrara katkıda bulunmaktadır. Şu anda Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurları, dünyanın çeşitli hava sahalarında ve denizlerinde bayrak göstermektedir. TSK bugün, globalleşmiş bir duruma gelmiştir.17.03.1998”
  A. Sinan Tüzün bey herşeyden önce ilginiz için teşekkürler. Ben resmi bir açıklamaya göre yorum yaptım. Ancak sizin hesaplamanıza göre bu askeri operasyon Sayın orgeneralimizin açıklaması aksine imkansız görünüyor.
  Ancak eleştirinizle yazımda bir anlatım hatası olduğunu fark ettim. bunun için size teşekkür ediyorum. 20.000 askerin bir gecede indirildiğini söylemek istemiştim.bu da yaklaşık 4 alay yapıyor. Sayın Orgeneralimizin bahsettiği alay seviyesinde hareket kabiliyetine binaen aynı gecede 4 seferde intikal tamamlanmış oluyor bu durumda. Bunun teknik olarak bir başarı olup olmadığının tartışılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. ilginiz için teşekkürler. Saygılarımla.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 19 Thumb down 4

 10. Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 17

 11. İyi günler, Oğuzhan Beyin yorumalarını okudum ben doğru buluyorum bi bakıma. Bende Türk Hava Kuvvetlerinin gücüne inanıyorum. mevcut yazıda değinilmemiş pek. eski denilen Cobralara müthiş yenilikler getirildi ve bu bize çok büyük bir deneyim kattı diye düşünüyorum. hatta Savunma ve Havacılık dergisinde bu helikopterlerin milli imkanlarla kazandırılan kabiliyetlerinden övgüyle bahsedildiğini okumuştum. ben yazara bu konuda hiç katılmıyorum. Silahlı helikopterlerimiz başarıyla görev yapıyorlar bence. yazıznın ikinci kısmında da İranın hava gücüne bakıldığında biz baştan yenilmiş gibi duruyoruz. Ama Bizim pilotlarımız inanılmaz başarılı onlarla gurur duyuyorum. Hem düşmanlarımızda HAVA HARP OKULU gibi bir eğitim yuvası varmı acaba. Kendi uçağımızı yaparsak ki çalışmaya başladık. füzemizi de yaptık bizi kimse tutamaz. Türkiye çok iyi yolda. Savunma sanayimizi gururla izliyorum. İnşallah daha da iyi olur. A.Sinan bey Türkiye alay seviyesinde- bildiğim kadarı ile 5000 asker (Saymayı biliyorum bu arada :)) havadan indirmeyi gece şartlarında bundan 10 yıl önce yapıyordu bildiğim kadarı ile. 10 yılda bi çok şey değişti. daha iyi seviyeye gelmiştir zannımca.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 19 Thumb down 6

 12. İzniniz olursa yine eklemek isterim Nisan 1998 de başlayan Murat operasyonu ile ilgili arşiv kaydı

  link—http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/04/30/40834.asp

  TARİH-23 NİSAN 1998-

  “5 SAATTE 5 BİN ASKER
  Orgeneral Şenoğul, 23 Nisan günü askeri birliklerin helikopterlerle belirlenen merkezlere indirildiğini belirterek, nefes kesen uçar birlik harekâtı ile ilgili olarak da şu açıklamada bulundu: ‘‘İlk gün 14 ayrı bölgeye 14 tabur çıkartıldı. 18 helikopterle 5 bin askerin 14 bölgeye bırakılması 5 saatte tamamlandı.’’ Orgeneral Şenoğul, 24 Nisan günü de 39 bin 500 askerin bölgede konuşlanmasının tamamlandığını söyledi. Şenoğul, Türkiye’nin birçok bölgesinden askeri birliklerin operasyona kaydırıldığını, Trabzon, Kars, Erzincan ve Sarıkamış’tan birliklerin bölgeye sevkinin sağlandığını söyledi. Şenoğul, çevirme harekâtına 7’nci Kolordu’nun Kulp ve Muş bölgesinden, 8’inci Kolordu’nun Palu’dan, 9’uncu Kolordu’nun ise Lice ve Genç kırsalından katıldığını kaydetti. Orgeneral Şenoğul, PKK’nın büyük bir panik içinde olduğunu da belirterek, ‘‘Yemek bulamıyorlar. Şemdin Sakık’ın yakalandığı haberinin de morallerini kötü etkilediği anlaşılıyor’’ dedi.”

  Buda harekatın milliyetteki yansıması

  http://www.milliyet.com.tr/1998/04/30/haber/hab02.html

  oradada şu kısmını nakletmek isterim
  ” 23 Nisan akşamı, bölgenin belirli alanlarında, birliklerin sızma harekatıyla başlayan operasyona, Trabzon, Kars ve Ardahan’dan bölgeye intikal eden birlikler de katılıyor. Altı tabur askerin Skorsky ve MI – 17 helikopteriyle indirildiği 14 ayrı nokta arasında 2 bin 300 rakımlı Dikpınar ve Sağgöze bölgeleri de bulunuyor. 17 tugay ve 76 taburdan oluşan birlikler, bölgeye bir yandan sızma, diğer yandan uçarbirlik harekatıyla indirilirken, Cobra ve Süpercobra helikopterleri de hava desteği sağlıyor.
  İlk sıcak temasın sağlandığı Sağgöze ve Şenyayla’da 3 şehit verilirken, operasyonda bugüne kadar çıkan çatışmalarda 35’i ölü, 45 terörist ele geçirildi.
  Bölgedeki aramalarda 237 sığınak ve depo ortaya çıkarıldı. Hava hedeflerine karşı kullanılan Dorcka, Dixi ve Kaleşnikov’un da aralarında bulunduğu çok sayıda silah, 6 bin adet mühimmat, 5 ton gıda ve tıbbı malzemeyle, Kulp bölgesinde 7.5 kilo esrar ele geçirildi.”

  Benzer opersayon bir ay önce 16.03.1998 de de çok daha büyük bir sayı ile Şırnak Bestler Dereler mevkiinde ŞEHİT ÜSTEĞMEN SEDAT PELİT OPERASYONU ismi ile başarı ile yapılmıştır.
  Allah tüm gazi ve şehitlerimizden razı olsun…..

  Birde şunu söylemek isterim hatasız insan olmaz Hatalı olabilirim ama yapıcı ve düzeyli eşleştirilere her zaman açığım.
  Kendimi ve sizi biraz bilgilendirebildi isem ne mutlu bana :)
  Askeri konularda her bilgiye de açığım. Malum bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler.

  TÜRK ORDUSU: “ZORU BAŞARIR İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN İSTER :)”
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE… Saygılarımla…..

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 20 Thumb down 2

 13. Damardan duygusal duygusal yaklaşan yorumlar yerine şu hususu dikkate alsanız Oğuzhan bey daha mantıklı hareket etmiş olmaz mısınız?

  Özge Kılınç’ın bu söz konusu makalesi burada yayınlanmadan da önce Savunma ve Havacılık dergisinde yayınlandı ki eğer rasyonellikten uzak olsaydı okuyucusunun büyük bir kısmı resmi görevli olan dergiye bu konuda bir düzeltme yazısı gönderilir ve yayınlanırdı. Benzer bir husus Anka İha hususunda olmuş ve THvKK ile derginin teması sonucu bir düzeltme haberi yayınlanmış idi.

  Bilgileri işimize göre değerlendirmek, kendimize uyan kısımlarını alıp uymayan kısımlarını yontmak yerine bilgiyi artıları ve eksileri ölçüsünde objektif olarak değerlendirmekte daima fayda vardır. Sizin objektifliğinden şüphe etmenize rağmen Özge Kılınç’ın da ortaya koymaya çalıştığı husus budur.

  Not: geçmişten bilgiler verip bugünün daha ilerde olduğuna dair çıkarımlarda bulunmak yerine mevcut kabiliyetleri değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 15 Thumb down 15

 14. Sayin Oğuzhan Gezkaya ve Sayin S. Biyik,

  Maalesef milletce atma-abartma hastaligimiz meshurdur. Buna sokakta yatan tinerciden Gen. Kurmay Baskanlarimiza kadarda milletimizin her ferdi dahildir :)
  Ustelik okumayi, ogrenmeyi ve dusunmeyi cok sevmeyen, usenen insanlarimiz boyle rakamlari yada ovunmeleri Gen. Kurmay Baskani gibi en ust duzel bir askeri yetkiliden duyuncada otomatikman inanirlar. Oysa dedigim gibi cok fazla askeri bilgi sahibi olmasakta azicik matematik bildigimiz zaman bu 20.000 rakamininda hatta bir seferdeki 5000 rakamininda abartma oldugunu goruruz. Bakin hesap cok basit. Birlikte yapalim; 5000 askeri tasimak icin hic bir ekipmanini, topunu, ekstra cephanesini vs tasimayip sadece ve sadece askerleri tasimaniz icin yaklasik 330-340 tane S-70 e ihtiyaciniz var. Bunu tabi tek degilde 4 seferde yapacaksaniz 340/4=85 helikopter eder. Kapasitelerindeki yetersizliklerden dolayi UH-1 leri saymiyorum zira onlarin sinir otesinde kullanildiklarini dusunmuyorum. Geriye sadece S-70 ve Cougar lar kaliyor.
  Kara kuvvetleri ve Jandarmanin elinde toplam 28 tane Cougar var. Bunlarin sadece 16 si genel maksat amacli. Digerleri ambulans, VIP, SAR vs. S-70 sayisi ise 70. Bunlardan 20 tanesi yine SAR, CSAR, VIP ve ambulans amacli. yani genel maksar S-70 adeti 50. Demekki boyle bir is icin kullanilabilecek helikopter sayisi toplam 16(Cougar)+50(S-7)=66! tamam Cougarlarin asker tasima kapasitesi az daha fazla ve rakam olarak ucu ucuna tutuyor diyelim. Allahinizi severseniz siz hic biraktim ucanini, herhangi bir askeri platformun tamaminin ani anda goreve hazir oldugunu, herhangi bir tanesinin serviste olmadigini vs. duydunuzmu? Ustelik bunlar bir seferde de ucmayacaklar, o gece boyunca 4 sorti yapacaklar, bu dort sortide 66 helikopterin hic birisi ne bir ariza yapacak, ne bir tek tane kursun yarasi alacak ne bir kaza olacak ne de bir baska sey…Ha prdon, tabi 4 sortiyle bitmiyor zira bu askerlere cephane, arazide kullanacaklari top vs lazim, onlarida hesaba kattinmi en az 5 er sorti demek! Valla sizinkini bilmem ama benim ne matematik bilgim ne de mantigim bunu kabul etmeme musade etmiyor! Hele bu isin birde 18 helikopterle yapilmasi meselesi basli basina bir komedi. Ha haberimiz olmadan rusyadan 18 tane Mi-26 kiraladiysak ve helikopterlerin askerleri aldigi ve indirdigi mesafe arasi 30-40km den fazla degilse eyvallah!

  Sayin S. Biyik, demissinizki Alay seviyesinde – 5000 asker…O bayagi iri bir alay olur. benim bildigim bizim ordumuzunda ornek aldigi Amerikan ordu sistemine gore bir alay 2-3000 kisi civarindadir. Bahsettiginiz rakam nerdeyse yarim Tumen, tam tesekkullu bir tugay miktari.
  Bakin dedigim gibi bu bir matematik isidir. Bugun Turk Ordusunun elinde bulunan helikopter miktarida, bunlarin tasima kapasiteside, menzilide suratide bellidir. Bunu begenmiyoruz yada daha fazlasini istiyoruz diye kagit uzerinde degistirmenin yada ilkokul 2. sinif seviyesi matematigin kurallariniyla oynamanin bir manasi oldugunu sanmiyorum. Turk Ordusunun K. Irakta icra ettigi harekatlar gercektende dunyada bir cok ordunun birak basarmayi cesaret dahi edemeyecekleri harekatlardir. Ancak biz sacma sapan abartilarla gercekten ulastigimiz basarilara dahi golge dusurmeyi basariyoruz.
  Murat harekatinda kastedilen 20.000 asker bildigim kadariyla ve muhtemelen harekata katilan tum askeri personel sayisidir. Yani karadan K. Iraga girenlerde dahil, sadece havadan indirilenler degil.

  Benim yorumuma katilmayanlar olmus. iyi hosta ben bir yorum yapmadimki! Basit bir matematik hesabi yaptim. “Ben bu matematigi begenmedim, neden 2+2 4 oluyormus, 7 olsun” demek tabi herkesin kendi tasarrufudur. Simdi bu mesajin altinada begenmiyorum tusuna basan arkadaslardan, benim gibi yorum degil, onlarin bildigi matematikle yaptiklari hesapbi yazmalarini rica ediyorum ki nerde yanlis yaptigimi, neden matematik bilgimin ve mantigimin arizali oldugunu ogrenip, ozur dileyebileyim 😉

  Sevgi ve saygilarimla,
  A. Sinan Tuzun

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 14 Thumb down 20

 15. A.Sinan Tüzün bey
  Öncelikle bu üzüntülü günümüzde çok kısa bir cevabım olacak . Haklılığınızı kanıtlamak için güzide ordumuzun fertleri ile burada milli hassasiyetle acizane kendince yazmış kişileri tinercilerle bir tutup atan-tutan abartan konumuna sokmanızı üzülerek okudum. Oğuzhan beyin yazıları bilgi belge tarih verilerek belgelendirilmiş. Karşılığında ise siz büyük operasyonların nasıl planlandığını çok iyi bilen UH-60 pilotu, yada bir kurmay subay yada UH-60 lardan harekatlara katılan asker, yada helikopterlerin günlük bakımlarını yapan askeri personel edası ile yaptığınız yorumlara ne denebilirki. Koskoca Kurmay atıyor ve abartıyor ama siz atmıyor ve en doğrusunu söylüyorsunuz. Ne sıfatla? Lütfen güzide kurumlarımızı incitmeyelim. Yeterince inciten var zaten.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 11 Thumb down 12

 16. Sayin S. Biyik,

  Sifatim vatandas 😉
  Ha sordugunuz soru sifatim degilde neye dayanarak yazdigimsa cok basit,
  1)matematige,
  2)Sikorsky nin ve Eurocopter’in kendi urunleri hakkinda verdigi bilgiye,

  Sizin icin bilginin kaynagi ve dogrulugu degilde soyleyenin sifati onemliyse , ne diyebilirimki. Vakti devrinde bu ulkenin koskoca basbakani olan zat da cikip defalarca TV lerde Cross kalemini gozumuzun icine baka baka artik F-16 lari bir uretiyoruz demisti. O zaman ben daha genclik caglarinda gene siradan bir vatandastim. Ben o zamanda ciktim bu adam salliyor dedim. Ama o zamanda sizin gibi insanlar sifatin neki o koca basbakan, atmaz herhalde dediler. Bende o zamanda benim sifatim sadece vatandas, ben bilgiye, matematige dayanarak konusurum dedim. Bugun uzerinden asagi yuklari 25 sene gecti. O “en bi kocaman sifatli” basbakanimizin “biz uretiyoruz” dedigi F-16 lar itadil etmek(CCIP) icin dahi Amerikadan izin alip, oraya yolladik…hani biz urettik, herseyini bilip civatasina kadar hakimizya..oyle demisti kocaman sifatli buyuklerimiz 😉

  Neyse siz benim gibi sadece, sifatsiz vatandaslari bos verin. Verileri, bilgileri ve matematik biliminide bosverin, sifatlari kalabalik olup hamasetle konusanlari dinlemeye devam edin 😉

  Yanlizyazarken bir ufak ricam olmustu, degerli vaktinizi ayirip ona karsilik iki kelam etmemeniz beni uzdu. Hani demistimki eger yaniliyorsam, lutfen yanlisimin nerde oldugu basitce gosterinki bende ogreneyim. Maalesef “birader surda su hatayi yapmissin, bir cougar 20 degil 39 kisi tasir hesabin yanlis” yada senin haberin yok, bizim ordumuz 18 senedir CH-47 23 sendir de Mi-26 ucuruyor” o yuzden senin matematigin kulliyen yanlis” dememissiniz. yazikki yanlisimi ogrenemedim. Ogrensem belki ilerde bir sifatim olurdu…ebediyen sifatsiz kalacagim anlasilan… :)

  Saygilarimla,
  A. Sinan Tuzun
  Sade Vatandas

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 12 Thumb down 11

 17. Pardon bir ekleme yapayim; Ben herhangi bir guzide kurumu(sanirim Turk Silahli Kuvvetleri kastediliyor) incitmedim. Tam aksine bir daha okumak zahmetine katlanirsaniz yazimda (aynen copy-paste yapiyorum) su cumlelerin gectigini gorursunuz;”Turk Ordusunun K. Irakta icra ettigi harekatlar gercektende dunyada bir cok ordunun birak basarmayi cesaret dahi edemeyecekleri harekatlardir. Ancak biz sacma sapan abartilarla gercekten ulastigimiz basarilara dahi golge dusurmeyi basariyoruz.”
  Burda guzide kurumumuzu(!) inciten bence sacma sapan hurafelerle o kurumun basariniza golge dusurup basardiklarini dahi “birak canim gene sallamistir nasilsa birisi” diye saibe altina sokanlardir.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 13 Thumb down 7

 18. Dünkü elim olayda canlarını yitiren şehitlerimize Allah tan rahmet ailelerine ve Aziz milletimize başsağlığı diliyorum”,
  A.Sinan Tüzün bey;
  Öncelikle Çukurcada Sınırda görev yapmış birisi olarak acizane konuşma hakkımı kullandığımı belirtmek isterim
  Mevzubahis operasyonda değerli generallerimizinde verdikleri demeçlerde ifade ettikleri gibi asıl strateji cudi ve gabar dağının eteklerinden yukarı çıkmak değil tam eksine zirveden aşağıya doğru inmek şeklinde bir baskın harekatıydı. (sanırım ordumuzca ilk kez denendi-bunu tam bilemiyorum) yerdeki birliklerin dağın tepesine çıkartılması olan bu operasyonda harekata sadece 90 kadar Uh-60 katıldığını varsayarsak. nato standartları ve teknik şartnameye göre Uh 60 lar 14 asker taşırken helikoptere 20 asker (risk alarak ve zorunluluktan- ancak şu an “L” konfigürasyonundaki motorlar daha güçlü ve bu risk daha az diye biliyorum yanlışsa düzeltin lütfen) indirilmektedir (halende öyle) bindirildiğini varsayarsak. toplamda 1800 askeri taşıyan helikopterlerin saatte ortalama 150 km hızla hareket ettiklerini ve saniyede 3 metre tırmandıklarını düşünerek 2100 metreye yaklaşık 11 dakikada zireveye ulaştıklarını düşünsek 10 ar dakikada askerin alınması ve bırakılması olsa, daha kısa sürede olduğunu biliyorum ama öyle diyelim bir sorti 40 dakikada bitiyor olsun (geliş gidiş) olarak. tüm olası aksaklıklar ile 1 saat diyelim 5 saatte yapılan 5 sortide 1800*5= 9000 asker taşınabilir. havanın karardığı saat 18:00 ile saat sabah 05:00 arasındaki 11 saat içerisinde taşınan asker sayısı 18000-20000 civarı olabilir. Zaten askeri demeçte bir çok sorti gerçekleştirildiği anlatılıyor. burda halen envanter dışı olan ancak herbiri 30 asker taşıyan ve harekata katılan mi 17 ler sayılmamamıştır. bir miktar uh-1 olduğunu da düşünürsek Blackhawkların işi daha kolaylaşmış olur. sanırım anlaşamadığımız ama “benden” kaynaklanan “anlatım bozukluğu” bir sorun var birim mesafeden değilde birim miktar askerin taşınmasını konu etmiştim yani maksimum menzilde maksimum sayıda asker değil asıl konu. o açıdan kesinlikle çok büyük imkanlar gerekir. ancak yinede basitçe ve acizane bilgimle hesaplamaya çalıştığım devasa bir askeri harekat aslında. burda ilginç bi konuya da değineyim. bir timde 10-14 arası asker olması lazım Nato standartına göre Natoyada böyle bildiriliyor. ama gördüğünüz(helikopterlere bindirilen bir tim) gibi 20 asker var . yüzde 40 kadar daha fazla . Çaktırmayın ama bildiklerinden hep fazla olduk. (Zaten biz hep çok oluyoruz onlara-oyüzden canımızı yakmaya çalışıyorlar.) mehmetçiğin dünkü acı olayın faiileri olan vatan hainlerine ve onların dışardaki uzantılarına en ağır şekilde cevap vereceğine sonsuz inancım ve En derin saygılarımla.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 15 Thumb down 1

 19. dayanamadım…cok kısaca hem A.Sinan Tüzün beye hem de Oğuzhan Gezkaya beye diyeceğim de şudur….aslında her ikiniz de haklısınız…Sinan bey verdiği rakamlar la hoşuma gitti ki çünkü aynı mantıktayım biri bir şey dediği zaman doğru olup olmadığını araştırırım….milletce fena atma huyumuz var en alttan en üste kadar kısaca bu böyle…seven milletiz….kısaca cok uzun laf kalabalalığı yapmak istemiyorum….Oğuzhan bey de haklı biz aslında millet olarak bize verilen herhangi bir aracı otomobil dahi 4 kişi olsa o araca 7 kişi sığdırır yetmez o kadar kişinin bavulu yetmez bide hayvanlarımızı koyarız….çünkü limitlerimizi bilmiyoruz daha doğrusu bize verilen limitlerde kullanmayı sevmiyoruz….O opererasyonlarda gercek anlamda bulunmuş biri olarak diyeceğim şudur ki birde ne yazıkki ordumuzun parasal durumuna bağlı olarak o helikopterler 14 değil 17-20 kişi ve 3 kişilik ucuş mürettabatı artı her birinin yanında kişi başı ortalama 30 kg cantası inanın 4 değil herbir helikopter belki 14 sefer son sürat tüm gücüyle artı sonlimitlerini fazlasıyla aşarak personel taşımıştır ve de taşıyacaktır…olabilir helikopter yorulabilir haddinde cok fazla eskiyebilir arızalanabilir (bugüne kadar sadece arızalanan şahsım adına 1 tane biliyorum) bu şekilde bu helikopterleri ucuran inanın sadece türk pilotları ve ucuş ekibidir ve birde allah diyorum…doğrudur inanın dünyada bu şekilde bu sınıf ta bu helikopterleri ucuran hiç bir ülke yada hava gücü yok…şunu da bilirimki amerikan ordusunun subaylarının ağızlarının inanılmaz derece de acık kaldığı hiç bir şekilde de gözleri ile gördükleri halde inanmak istemediğini kendi pilotları ya da herhangibir ülkenin pilotuna bu şekilde sadece düz alanda 1 ucuş 1 saatlik yap denilse ölmeye niyetli olmadıklarını ve o durum da şahsen istifayı basacaklarını emin olun şahsım adına iyi biliyorum…..basit bir önerme sevdiğiniz bir insan alevler içinde bir binada kalsa itfayiyeyimi beklersiniz….pilotlarımız eminim düşündünüz mantık da hareket ediyor herseferinde asla itfayiyeyi beklemiyor…….

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 9 Thumb down 2

 20. bu arada unutmadan ekliyeyim bir askeri tim piyade de 30 kişi jandarma ya da özel kuvvetlerde 17 kişiden oluşur….

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 12 Thumb down 0

 21. Sayın S.Kul
  Aynen kalbimden geçenlere tercüman olmuşsunuz.Ben anlatamadım. ama siz eksiksiz ifade etmişsiniz. bunun için teşekkür ederim. En derin saygı ve sevgilerimle. O.Gezkaya

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 6 Thumb down 2

 22. Sayin Oğuzhan Gezkaya,

  Oncelikle, tum samimiyetimle, forumlarda cok moda oldugu uzere okudugunu dahi anlamadan bilgi yerine hamasete dayali cevap vermek yerine hesapli kitapli bir ceva yazdiginiz icin cok tesekkur ederim.

  Hesaplarinizin cogu dogru olmakla beraber kisaca katilmadigim yanlarini kisaca geceyim ve karari okuyuculara birakalim;

  Sizinde belirttiginiz gibi o gunlerede L konfigrasyonu S-70 lerimiz yoktu. 20 asker yuklemesi acil bir durumda itis-tikis elbetteki yapilabilir. Ancak bu ekstrim bir durumda, ornegin pusuya dusmus bir timi kurtarmak icin yapilabilir. Oysa planli-programli bir harekatta hele de 5 sorti bunu yapan, boyle bir riske girecek kimse olacagini sanmiyorum.
  Mesafeleri tam olarak bilemiyorum ancak 60 dakikalik sorti bana asiri kisa geldi. Sinirdan kus ucusu kandil dagi belki 20-40km dir ama operasyon usslerinden, hele de bu derece buyuk bir operasyonun hazirlandigi uslerden mesafe cok daha fazladir.
  Birde hesaplamaniz nerdeyse Turkiye cumhuriyetindeki aktif taktik helikopterlerinin tamaminin orda bulundugu, serviste, arizali yada parca bekleyen bir helikopter dahi olmadigi, butun gece boyunca tatbikatta degil, bir savas bolgesine ful agirlik limitlerinde ve hot&high kondisyonlarda yani bir helikopterin ucusu icin en zor cografyada tam yuklu ucan helikopterlerin bir tek tanesinin, birakin bir sorti hemde 5 sorti boyunca, ne bir ariza ne de bir savas yarasi almadan 100% servicebility ile ucmasi uzerine kurulu. Kusura bakmayin ama pratikte ben dunya savas tarihi boyunca buna ulasabilen bir ordu yada arac ne gordum ne duydum. Araclar ulassa o 180 pilotun bir tanesinin basimi agrimadi, bir tek tanesinin migrenimi tutmadi, bir tek tanesinin disi apsemi yapmadi…bilmiyorum ama biz bunu basardiysak bunlarin hic birisi olmadan, bu bizim basarimizdan ziyade Tanrinin mucizesi olur ancak. Hani o yobazlarin Turk askerinin ve ozelliklede Ataturk’un basarisini golgelemek icin Canakkale Savasindaki dusman kuvvetleri tarumar eden “Yesil Cubbeli ve Sarikli Evliyalari” gibi :)

  Sevgi ve Saygilarimla,
  A. Sinan Tuzun

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 11 Thumb down 10

 23. Sayın O.Gezkaya
  Hayatı yaşayan mı yada Gezen mi bilir diye bir soru sorarlar insana..Siz de bu tecrübeleri yaşadığınız için asıl ben teşekkür ederim.
  Asıl konu beni okuduğumu anlamayarak hamasete dayanarak konuştuğumu iddia eden ve bunu yazarken de ismimi
  vermek nezaketinde bulunmayan arkadaşımıza ki ben ilk yazdığımda kısaca kendisine ismini vererek yazmıştım
  A.Sinan Tuzun Bey’e ithafen yazıyorum.
  Ben burda bu konuyu yazarken herkesin anlayabileceği kısaca halk dilin de ifade ettim.Ben de gayet iyi bilirim ki hiç şüpheniz olmasın eğer bir konuda üstünlük taslayacaksam en azından bu konuda internete girer helikopterlerin cinsini,sınıfını ucuş bilgilerini alır üreticisinin skorsky nin sitesi yeter bunlara dayanarak işime nasıl gelirse doğrusal mantık ya da düz mantık da ama bu şekilde bu olay oluyor siz nasıl bunları söylersiniz (türkcesi kardeşim atıyorsun sen)diye usturuplu bir şekilde soru şeklinde cevap vermesini bilirim.
  Bende iyi bilirimki bizim insanlarımız araştırma yada soru sorma konularında tembel oldukları için (ki şu an çalıştığım firma alman firması konusunda konusun da dünyanın en büyüklerinden benim verdiğim raporlar la türkiyede hareket ediliyor) bir konu hakkında konuştuğumuzda mantıklarına (Düz Mantık) göre kabul ediliyor ve buda benim hareket sahamı genişletiyor.:))))

  İlk başta sevinmiştim.Dedimki işte araştıran ve okuyan biri kısa bile olsa… Ama ne yazıkki siz benim benim yazımı ya okumamış yada üstünkörü gecip işte bilmeden atıp tutan biri daha demişsiniz. Okusaydınız başta size ne kadar hak verdiğimi görecektiniz ..en azından gercek bir empati yeteneği görmedim…

  Her şey keşke yazıldığı gibi olsa…Dünyanın tüm ordularında verilen görevler yapılmak zorundadır…Savaş ortamındasınız Kadıköy ya da Bağdat caddesinde ya da bir evde kızın koynunda değiliz….

  İşte başım ağrıyor ucumayacam yok silah tutukluk yaptı yada hastayım diye bir mazur ortamında değiliz…Akşam iş cıkışı eve dönecek bir ortamda bulunmuyoruz.Dağlardasınız sabah ta ordasınız gece yarısıda bu durumda sürekli calışmak zorundasınız calışmassanız hem sizin hemde arkadaşlarınızın hayatına mal olur…..Bu durumda o pilotların başım ağrıyo demek gibi şansı yok…Babanıza sorun mazallah ayağı kırılsa aspirin verirler yinede yürütürler

  Canakkale Harbinden “Yesil Cubbeli ve Sarikli Evliyalari” diye örnek vermişsiniz….Bu hesaba göre bizim Kurtuluş Savaşını kaybetmemiz gerekirdi…Düşman cok ihanet cok, silah yok insan yok haberleşme yok telefon yok internet yok yok oğlu yok…. Çok merak ettim acaba siz bu duruma ne dersiniz??? Aynı şey Çanakkale Harbi için de gecerli..Dünyanın en büyük armadası sağlı sollu gemileri 2tane tabyanız var onda da 2 tane 15 pusluk topunuz karşıda belki 30-40 tane ……Merakımdan soruyorum kitaba ve teknik acıklamalara göre biz bu savaşı baştan kaybettik doğrumuyum…….yanılıyorsam izahat verirsiniz de en azından teknik acıdan öğrenmiş olurum şahsımca……
  ATAMIZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve DEĞERLİ SİLAH ARKADAŞLARI sayesinde bu savaşı kazandığımızı gayet biliyorum ama şunu da iyi biliyorumki ”Mermiz yok da süngünüz demi yok Süngü ile savaşın”komutu ile yere yatıp değerli hayatlarını bizim için şehit olan onların sayesin de şu şekilde yazabilen kişi olarak diyorumki :
  Komutana olan inacın dışında birde ALLAH inancı ve korkusu olan insanların yapabileceği bir şeydir……
  Yeşil sarıklı cüppeli kişilerin değil……
  Ben itfayiyeyi beklemem yoksa sevdiğim insan ölecek….sizi bilmem..

  Okuyan Herkese Sevgi ve Saygılarımla
  Serkan KUL

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 10 Thumb down 3

 24. teşekkür ederim.savunma sanayii net.formuna yazdığım cvb kaldırdıkları için…:))tarafsızlıklarını görmüş olduk…..

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 3 Thumb down 7

 25. Serkan bey,

  Valla ben size hitaben hic bir sey, tek bir kelime dahi yazmamistim. Su ana kadar yazdiklarim Oguzhan bey ve S. Biyik aydi ama siz kendi kendinize uzerinize alinmis ve kirilmissiniz.
  Valla ne diyeyim, sadece gulumsuyorum. Sanirim benim mesajimdan sonra sizde nasil bir alinganlik yaptiginizi ve gereksiz bir agresiflikle olmayan bir soruna cevap yazdiginizi anlayinca gulumseyeceksiniz :))))

  Saygilarimla,
  A. Sinan Tuzun

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 9 Thumb down 4

 26. Sayın s.kul,

  Hangi yanıtınız kaldırıldı acaba?

  SSNET Yönetimi

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 7 Thumb down 1

 27. Bu yazı dizisinin 3. ve devamı varsa diğer bölümlerinin yayınlanması mümkün mü acaba?

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 9 Thumb down 0

Yorum yaz