Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Tayvan’a “Apache Guardian” takviyesi

12 Kas, 2013 | Kategori: Dünyadan, Kara Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

Tayvan ordusu için sipariş edilen 30 adet son model AH-64 Apache serisi taarruz helikopterinden ilk altısı adaya ulaştı.

Tayvan 2008 yılında son model AH-64 almak istediğini duyurmuş ve bu ülkeyi resmen tanımayan Çin’in protestosu eşliğinde 2011 yılının Haziran ayında üretici Boeing firmasından ABD’nin Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla toplam 30 adet son model AH-64E “Apache Guardian” tipi taarruz helikopteri sipariş etmişti.

Bilindiği gibi Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan’ı kendi toprağı olarak görmekte ve orta/uzun vadeli stratejik planları kapsamında bu ülkeye er geç amfibik çıkarma opsiyonunu hayata geçirmeyi planlamakta.

Söz konusu ilk 6 helikopter deniz yoluyla Tayvan’a intikal ederken, geri kalan 24 helikopterin de gelecek yılın sonuna kadar süratle Tayvan ordusu için teslim edilmesi panlanıyor.

AH-64E modeli pratikte AH-64 Apache Longbow serisinin Blok III konfigürasyonundan ibaret ve Apache serisinin en modern versiyonu. Ah-64D Blok III yaklaşık bir yıldır, Ekim 2012’den bu yana AH-64E Apache Guardian olarak kodlandırılıyor. Tayvan aynı zamanda ABD ile birlikte bu son konfigürasyona sahip olan ikinci ülke konumunda.

AH-64E’nin sunduğu bazı özellikler arasında daha güçlü  T700-GE-701D türbin motorları ve geliştirilmiş transmisyonu, 15’er cm daha uzun dört pallı kompozit rotor yaprakları, gerektiğinde insansız hava araçlarının havadan kokpit içi komuta/kontrol gibi kabiliyetler ön plana çıkıyor. Ekim 2010’dan bu yana üretilmekte olan AH-64E, geliştirilmiş motorları, transmisyonu ve palları sayesinde daha süratli azami uçuş ve tırmanış hızına erişebilmekte ve daha fazla faydalı yük taşıma kabiliyetine de sahip.

Tayvan için öngörülen 30 adet yeni AH-64E yanında, ABD Kara Kuvvetleri (US Army) için de 56’sı yeni üretim olmak üzere toplam 690 adet AH-64E üretilmekte.

Tayvan’ın aktif taarruz helikopteri envanterinde halen güncel sayılabilecek 62 adet AH-1W Super Cobra silahlı döner kanat bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Özge Kılınç

 

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


....

Yorum yaz