Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

TAI Talarion Programına Katıldı (IDEF’11)

11 May, 2011 | Kategori: Türkiye'den | info@savunmasanayi.net

TAI ile EADS Deutscland GmbH ‘ın bağlı ortaklığı Cassidian arasında yeni nesil İnsansız Hava Aracı Talarion programında endüstriyel partner olmak için işbirliği yapmaya yönelik bir ön protokol imzalandı.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve Alman Savunma Bakan Vekili Thomas Kossendey ‘in katıldığı törenle imzalanan anlaşma Avrupa’da müştereken yürütülen yeni nesil bir Orta İrtifa Uzun Dayanımlı İnsansız Hava Aracı programı olan Talarion İnsansız Hava Aracı Sistemi için TAI’yi de ortak haline getirdi. Fransa, Almanya ve İspanya tarafından ortak yürütülen keşif ve gözlem uçağı olarak görev yapacak Talarion, TAI’nin de katkısıyla ağ merkezli harp kabiliyetlerine sahip modüler bir tasarıma sahip olacak.

Korsanlık faaliyetlerini ve uyuşturucu kaçakçılığı takibi, sınır muhafaza, ekolojik kriz yönetimi ve doğanın korunması gibi güvenlik/gözlem/önleme konseptli görevlerde kullanılacak olan Talarion İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin ilk prototipinin 2014 yılında uçması bekleniyor. Askeri amaçlarla görev yapacak hale gelerek, orduların hizmetine girmesi için ise öngörülen tarih 2017-2018 yılları.

Sözleşme sonrasında konuşan TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, sınıfının en yüksek performansına sahip bu sistemin geliştirilme ve üretilme sürecinde, en modern modüler sensör suiti ve data linkleri ile katkıda bulunacak olmayı sabırsızlıkla beklediklerini ifade ederken, TAI’nin bu yenilikçi ve öncü projede yeni nesil operasyonel kabiliyetlerin entegrasyonunda görev almasının TAI için gurur verici olduğunu ilave etti.

Cassidian’ın İnsansız Hava Aracı Sistemleri departmanı başkanı Nicolas Chamussy ise, sözleşme töreninden sonra yaptığı konuşmada bugün bütün büyük Avrupa devletlerinin Orta İrtifa Uzun Dayanımlı (MALE) İHA’lar kullandığını ancak bu araçların nasıl ve ne zaman yenileneceğinin önemli bir soru işareti olduğu söyledi. TAI’yle birlikte çalışmanın uzun vadede projeyi bir Avrupa Birliği ortak projesi haline dönüştürme yolunda önemli katkılar sağlayacağını belirten Chamussy, TAI’nin entegre sistemler konusunda çok iyi olduğunu, TAI’nin kabiliyetleriyle kendi ihtiyaçlarını çok iyi örtüştüğünü de ilave etti.

Türkiye ilgi göstermişti

EADS yöneticilerinden Stefan Zoller, 2010 yılı Haziran ayında yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin, Avrupa’nın insansız hava aracı (İHA) projesi Talarion ile ilgilendiği bildirmiş, Talarion projesinin önemli bir hava savunma projesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin de bu projeye ilgi gösterdiğini, ancak sipariş konusunda bir tarih vermediğini kaydetmişti.

Projenin finansman sıkıntısı çektiği bir dönemde yapılan bu açıklamada Almanya, Fransa ile İspanya’nın siparişlerini kesinleştirmese bile EADS’nin, ülkeler taahhütlerini yerine getirene kadar finansmanı kendisinin üstleneceğini söyleyerek, Talarion projesini devam ettirmekteki kararlılıklarını göstermişti.

28 metrelik kanat açıklığı ile ”dev insansız hava aracı” olarak tanımlanan gelişmiş gözlem ve keşif kabiliyetli İHA’nın toplam geliştirme maliyetinin 1,5 milyar Avro’yu bulacağı tahmin ediliyor. 2013 yılında ilk test uçuşunu yapması, 2016 yılında teslime hazır hale gelmesi beklenen bu uçak için yeni açıklanan tarihler, takvimin bir yıl kadar ertelendiğini gösteriyor.

Entegrasyon ve modernizasyon konusunda son başarıları ile kabiliyetlerini ispatlamış olan TAI’nin Cassidian ile partner olmak üzere protokol imzalaması, TAI’nin müşterek bir Avrupa programına daha dahil olarak küresel pazardaki etkin konumunu perçinledi. Kara, hava ve denizde küresel güvenlik çözüm ve sistemleri üreticisi olan Cassidian, EADS’nin bir alt şirketi olarak olsa da 28 bin çalışanı, ve 2010 yılında yaptığı 5,9 milyar avro cirosuyla EADS’nin cirosu ve faaliyetleri arasında önemli bir payın sahibi.

Paris Airshow 2009’de sergilenen mock-up.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , ,


3 yorum var
Yorum yaz »

  1. savunma sanayimizi küçümseyen yorumcu arkadaşlara kapak olsun ne diyelim :)

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 1

  2. BUNLAR NEDEN SIMDIYE KADAR NEDEN OLMADI . BOS BOS KONUSUP BU VATANI YOK ETMEK ISTIYENLERE SESLENIYORUM ARTIK SIZIN O BOS YALANLARINIZA BU HALK INANMIYOR BU ULKEDEN DEFOLUP GIDIN O KOVULDUGUNUZ ISPANYA YA DA YENI VATANIZA GIDIN PIS MASONLAR BI DEUTANMADAN ATATURKUN ARKASINA GIZLENMISISINIZ SANKI ATATURK BU ULKEYI BOLUN PARCALAYIN DARBE YAPIN DEDI ARTIK SUYUNUZ ISINDI

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 6 Thumb down 2

  3. Tai insansız hava aracını üretti zaten, ülkemizde bunu üreten bir çok firma var zaten eskide olduğu gibi yine engellleme çalışmaları devam ediyor,siz yapmayın gelin biz yapalım artık işleri size verelim,yazılımı biz yapalım dolayısı ile uçak yine bizim olsun istediğimiz zaman istediiğimizi yapalım.Savunma sanayi gibi önemli alanlarda yazılım kesinlikle özgün olmalı f16 lar var bizde yazılımı abd nin bundan birkaç yıl önce bizim savaş uçaklarımız yunan abd israil uçaklarını dost uçak diye görüyordu,bunu çözen aselsan mühendislerini de intihar süsü verdirip öldürdüler,ne kadar uğraşsalar uğraşsınlar şaha kalkacaz.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 6 Thumb down 1

Yorum yaz