Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

T-90 SM tekrar görücüye çıktı

21 Şub, 2013 | Kategori: Kara Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de, 17 Şubat 2013 tarihinde start alan ve bugün, 21 Şubat itibariyle sona eren uluslararası silah fuarı IDEX 2013’te bir çok ülkeden sayısız askeri silah, mühimmat, sistem ve platform sergilendi.

Her ne kadar bu fuarda öne çıkan ülke Rusya olmasada, bu fuarda ilgi gören silah sistemlerinden kuşkusuz birisi, ana muharebe tankı platformları kapsamında, özellikle gelişmekte olan ülkeler için sunulan ekonomik T-90’nin yeni versiyonu T-90 SM oldu.

T-90 orijinalinde T-72B konseptini baz alan, T-80’nin atış kontrol sistemi ve Kontakt-5 tipi reaktif zırh entegre edilmiş, ilk prototipi bundan 24 yıl kadar önce, 1989 yılında ortaya çıkan bir konfigürasyon.

Aslında bu geliştirilen tankın ilk kodlaması T-72BU idi. Fakat İkinci Körfez Savaşı veya Birinci ABD-Irak Savaşı (1991) sırasında, Saddam’ın Irak T-72 tankları (Büyük oranda AH-64 ve A-10.. desteğiyle) kitlesel manada sembolik olarak M1A1 Abrams tankları karşısında adeta “rezil” olunca, T-72 serisi kodlamadan vazgeçildi ve yeni/resmi kodlama T-90 telaffuz edilerek belleklere yerleşti.

T-90 serisinin son modeli T-90 SM, Rusya dışı, ihracat potansiyeli bulunan ülkeler için geliştirilmiş bir eksport versiyonu. T-90’nın ilk modern versiyonu, geçtiğimiz yıl Hindistan’daki Defexpo 2012 fuarında kamuoyna tanıtılmıştı ve bu ikinci versiyon daha da geliştirilmiş bir konfigürasyon.

Bir tankın ana etkinlik parametreleri arasında yer alan: ateş gücü, mobilite, beka ve bunlara ilaveten komuta/kontrol.. tamamen yeniden elden geçirilmiş.

Ateş gücü bazında, T-72/T-90 konseptinin geleneksel 125 mm’lik ana silahı, modern atış kontol sistemi dahilindeki: izleme, tespit, teşhis, takip ve tahrip maksatlı KALINA cinsi atış kontrol sistemi dahilindeki, “AT-11 Sniper-B” gibi lazer güdümlü tanksavar füzelerini de ateşleyebilen P 2A46-M5 topu.

Tankın savunma silahları arasında ikişer adet, bir adedi kara hedefleri için 7,62 mm’lik koaksiyal (eş-endeksli/eksendeş) ve bir adedi de yine yakın defans maksatlı hava unsurları için olmak üzere iki mak. tüfeği bulunmakta.

Yeni, tank komutanı “delhizine” entegre edilen ‘PAN-Falcon Eye’ tipi gece/gündüz görüş kabiliyetli, son nesil lazer mesafe/menzil ölçer sistemli, 180 derece persikop, optik olarak mak. tüfek te dahil olmak üzere, döner kuleye monteli TO5 BV-1 silah istasyonu ile görüş imkanı sağlamakta. Benzer kabiliyetler, SOSNA-U sistemiyle, gece/gündüz ortamlarında, tank nişancısı içinde geçerli.

Son model T-90 SM modelinin 125 mm’lik topunun ilk muharebe aşaması için mühimmat kapasitesi, güvenli bir şarjör/makarada ve doldurucusunun yandan zırhla güvenli olarak korunduğu bir ortamda yer almakta ve 22 atımlık. 18 adetlik 125 mm’lik ilave top mühimmatıysa gerektiğinde, genelde tankın arka bölümünde depolanabilmekte.

T-90 SM konseptinde kule güvenliğini artırmak amaçlı, söz konusu atışa hazır 22 top mermisinden on adedi, gerektiğinde tankın kule bölümünde de depolanabilmekte.

T-90 SM, “Soft kill” yani yanıltıcı beka önemleri açısından SHTORA-1 sistemi ile donatılmış.

Altı çelik tekerlek paletli tankın ana güç kaynağı, 832 kW’lik (1130 BG) 12 silinirli, motorin/mazot yakıtlı V-92S2F dizel motoru. Tankın mürettebat için entegre edilen klima/soğutma sisteminin enerjisini sağlamak amaçlı olarak, arka sol palet/zincir tarafında 7 kW’lik bir ilave motor/güç kaynağı bulunmakta.

T-90SM modelinin son sürümünün belkide en ilgi çekici yanlarından birisi de beka klasnmanına göre zırhı, dolayısıyla pasif koruması. Ön ve yan cepheleri RELIKT zırhı ile kaplanan tank kulesi KE (Kinetik Enerji) ve HL (Boşluklu İmla Hakkı) mühimmatlarına karşı dirençli.

Genel teknik özellikler:

Üretici: Uralvagonsavod/Rusya

Muharebe ağırlığı: yaklaşık 49 t

Ebat (uzunluk/genişlik): 9,53 (top namlusuyula)/3,46 m

Ana silah: 125 mm top (P 2A46 M5)

Savunma silahı: 7,62 mm mak. tüfek

Hava savunma silahı (Alçak irtifa): 7,62 mm mak. tüfek

Mühimmat kapasitesi: 22 + 18

Motor: 12 silindirli V92S2F turbo-dizel motor

Spesifik yer basıncı: 10,2 N/cm³

Harekat sığası: 550 km (yolda)

Motor gücü: 832 kW/1.130 BG

Sudan geçme derinliği (hazırlıksız): 1.8 m

Sudan geçme derinliği (hazırlıklı):  5 m (1 km mesafe boyunca)

Özge Kılınç

T-90 SM

T-90 SM

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


2 yorum var
Yorum yaz »

  1. bu t90 ların birim fiyatı kaç paradır

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 1

  2. rusya 2. dünysa svaşında ucuz tankın gücünü gördü şimdide aynısnı yapyor. tiger lar t34 lerden ço çok daha iyi olmasına rağmen t 34 ler kazandı.önemli olan güçlü üretmek değil çok sayıda üretmekdir.daha fazla asker kaybedebilirsiniz fakat siz kazanırsınız. türkiyeninde böyle bir atılıma ihtiyacı var ama şuan için mümkün gözükmüyor ileride inşallah mümkün olur.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 0

Yorum yaz