Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

Sky Warrior programı resmen başladı

11 Tem, 2010 | Kategori: Diğer Savunma Sanayi Haberleri | info@savunmasanayi.net

Sky Warrior İnsansız Hava Aracı Sistemleri programı ABD ordusunun General Atomics Aeronautical Systems’e altardığı 195.5 milyon ABD doları ile resmen star almış oldu.

ABD’nin Uzun Menzilli Çok Maksatlı (Extended Range Multi Purpose: ERMP) İnsansız Hava Aracı programı dahilinde fonladığı projelerden birisi olan “Sky Warrior” için işleyen süreç devam ediyor.

İnsansız Uçak Sistemleri (Unmanned Aircraft Systems – UAS) adını verdikleri, MQ-1 Predator’un geliştirilmiş sürümü olan ve üreticisi tarafından “Sky Warrior” olarak adlandırılan sistemin mimarı General Atomics Aeronautical Systems, ABD Kara Kuvetleri için temin edeceği taktik keşif, gözetleme ve istihbarat yanında, taarruz ve radar sistemlerinden oluşan ve 399 milyon USD değerindeki Sky Warrior sisteminin destek donanımlarını temin etme ve düşük yoğunluklu üretim safhasına geçiş için ihtiyaç duyduğu ilk dilim 195 milyon 500 bin ABD dolarını aldı.

MQ-1 olarak anılan Predator’un gelişmiş sürümü MQ-1C Warrior olarak isimlendirilen, toplamda 34 adet Sky Warrior platformu ile 16 yer kontrol istasyonunun üretimini ve kurulumunu içeren anlaşmanın tam finansmanı ise bu yaz sonunda gerçekleşecek.

Sistemin ana yükleniciliğini General Atomics karşılarken, uçucu platform da General Atomics sorumluluğunda. Ancak yer istasyonlarını AAI yaparken, hava konuşlu ve yer konuşlu taktik kontrol data linki (Tactical Control Data Link: TCDL) L-3 Communications West firması tarafından temin edilecek. 2011 yılı Aralık ayında başlayacak olan teslimatlar her ay iki uçağın teslimi ile 2012 yılının sonunda tamamlanacak.

Uçağın teslimatından bir ay önce gerçekleştirilecek Üretime Hazırlık Testleri, aryıca lojistik ve bakım desteği için ayrı sözleşmeler imzalayan General Atomics Aeronautical Systems, bu işler için sırasıyla 55.8 ve 78.5 milyon ABD doları alacak.

Sky Warrior uçaklarının her birisi 4 adet Hellfire füzesi taşıyabilecek. Otomatik iniş ve kalkış özelliklerine sahip İHA sistemleri buzlanmaya karşı kendi çözümlerini de içeriyor.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , ,


....

Yorum yaz