Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Sanal Korsanların Yeni Hedefi Uydular

1 Kas, 2011 | Kategori: Uzay Sistemleri | haber@savunmasanayi.net

ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik Gözden Geçirme Komisyonu tarafından hazırlanan taslak rapora göre sanal korsanlar bir NASA uydusunun ele geçirilebilmesi için gereken bütün engelleri aşmayı başardı. Artık NASA uyduları kısmi hasar veya tamamen yok edilme riski altında.

İklim ve çevresel değişiklikleri incelemek için kullanılan Terra EOS AM-1 uydusuna ilk kez Ekim 2008’de 9 ila 10 dakikalık müdahalede bulunulmuştu. Komisyonunun açıklamalarına göre Terra EOS AM-1 uydusu sanal korsanların tehlikesi altında bulunuyor. Hazırlanan raporda korsanların açıkça Çinli olduğu söylenmezken, incelemelerde korsan tekniklerinin Çin ordusunun saldırı teknikleri ile örtüştüğü duyuruldu. Raporun son hali 16 Kasım tarihinde Kongreye gönderilecek.

Raporda, 2008 Haziran’ında da iki dakika veya daha fazla süren bir müdahalenin yaşandığı belirtiliyor. 2008 yılının yaz ve sonbahar aylarında Terra EOS AM-1 ile ilgili şüpheli bir olay olduğu NASA tarafından da doğruladı.

Korsanların uydu komutlarına sahip olmadığını vurgulayan rapor, bu şekildeki müdahalelerin dahi uydulara uydunun tamamen yok olması dahil pek çok zarar verebileceğinin altını çiziyor.

Örneğin:
*Uyduya erişim elde eden bir korsan uyduya kısmi zarar verebilir veya uyduyu tamamen yok edebilir.
*Saldırgan uydunun iletişim sistemlerini engelleyebilir veya yönlendirebilir.
*Saldırgan uydu hakkında, uydunun sensörleri ve görüntüleme yetenekleri gibi çeşitli bilgi edinebilir.

ABD ise hükümet sözcüsü aracılığıyla raporu, yaşanan olayların müdahale olarak anılmasının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek eleştirdi. ABD hükümetine göre, yapılan saldırıların müdahale olarak sayılabilmesi için uyduyu kilitleyecek sinyallerin uydunun yer istasyonu tarafından algılanmadan önce işlemini başarıyla tamamlamış olması gerekiyor.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , ,


4 yorum var
Yorum yaz »

 1. aman allahım savunmasanayi.net YAŞIYOR :))

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 17 Thumb down 1

 2. Siteye emek verenler de SSNET’in olmasını istedikleri yerde olmadığını biliyorlar. Çevresel etkenlerden ve iç dinamiklerden dolayı uzun süreli bir motivasyonsuzluk söz konusu idi. Yeni bir ekip oluşturulmaya çalışılıyor. Ayrıca SSNET tamamen katkıcılarının iyi bir şeylerin parçası olma isteği üzerine kurulu bir yapılanma. Site kaynaklı her hangi bir gelirleri yok. SSNET’in bu yapısı, yıkıcı veya aşırı sert olmadığı sürece siteye yönelik dahi olsa olumsuz eleştirilerin de tereddüt edilmeden yayınlanmasından anlaşılabilir. Şimdilik sadece katkıcıların eğitim çalışmalarından doğan haberler yayınlanmaktadır. SSNET’in yeni yapılanması ile daha etkili ve profesyonel çalışmalarda bulunacağını ümit ediyorum. Yeni katkıcılar ile en kısa süre içerisinde verimlilik artışı olacaktır ancak bu süre içerisindeki durumumuzu siz değerli okuyucularımızın, katkıcıların durumları hakkındaki pek çok değişkeni göz önüne alarak değerlendirmeleri de bizleri motive edecektir. En kısa zamanda daha detaylı bir açıklama ile yeni çalışma dönemimize başlamak dileğiyle.

  Saygılarımla

  Duran Serkan KILIÇ

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 9 Thumb down 1

 3. İnanın sitenizin alanında varolan büyük bir boşluğu doldurduğunu düşünüyorum ama gelin görün ki zaten alanında yalnız olduğunu düşündüğüm sitenizin uzun süreli bir durgunluğa geçmesi takdirinizdedir ki şahsen beni de hayli şaşırtmıştır. Hergün günde 4-5 kez yeni haber var mı ya da medyada savunma sanayi hakkında verilen yalan yanlış haberlerin doğrusunu bulabilir miyim diye araştırdığım sitenizin mevcut durumla ilgili olarak açıklama yapmamış olması da beni devamlılığınızla ilgili yorum yapmaya itmiştir. Niyetim siz emek verenleri kırmak olmadığı gibi takipçiniz olarak da sizi esprili bir biçimde eleştirmektir. Bu yorumlar yüzünden sizi kırdıysam özür dilerim. En kısa zamanda daha canlı bir savunmasanayi.net görmek dileğyle

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 1

 4. “SSNET’in bu yapısı, yıkıcı veya aşırı sert olmadığı sürece siteye yönelik dahi olsa olumsuz eleştirilerin de tereddüt edilmeden yayınlanmasından anlaşılabilir.” derken az önceki yorumunuzu sildim kusura bakmayın mı demek istediniz acaba. Neyse umraım işler biran önce yoluna girer de bizde savunma sanayi haberleriniz zevkle okuyabilelim sonuçta yıkıcı eleştirilerimizin gelmesinin de altındaki salt neden bu…

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 2 Thumb down 1

Yorum yaz