Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Rheinmetall’den Leopard 2A7 Plus atağı

18 Haz, 2010 | Kategori: Savunma ve Strateji: Özge Kılınç | oezge.kilinc@savunmasanayi.net

Almanya’nın zırhlı araç üreticisi devlerinden Rheinmetall firması, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen uluslararası EURSATORY 2010 silah fuarında Leopard 2’nin güncel bir modernizasyon versiyonu olan Leopard 2A7+ konseptini kamuoyuna tanıttı.

Bu durumdan en çok rahatsız olan tarafsa, Leopard 2 tankının rakiplerinden çok, yine bir başka Alman tank ve zırhlı araç devi olan Leopard 2’nin orijinal üretcisi Krauss-Maffei Wegmann (KMW) firması oldu ve Rheinmetall bu hamlesi ile aynı fuarda benzer bir modelle kendi özel standında tanıtım yapan KMW’yi kızdırdı.

Rheinmetall firması, Marder 1 serisi zırhlı muharebe araçları yanında, son derece başarılı Fuchs 1 & 2 (Fox)’nin ana yüklenicisi olarak ve yine KMW ile müşterek olarak yeni geliştirilen modüler yapılı GTK Boxer tipi çok maksatlı zırhlı personel taşıyıcılarının da üretcisi konumunda.

Prensipte iki ayrı rakip Alman firması olan Rheinmetall ve KMW geçmişte müşterek bir çok askeri projeye imza atmıştı. Örneğin KMW orijinli projelerden Leopard 1 tanklarının atış kontrol sistemini alt yüklenici olarak Rheinmetall geliştirmiş, Leopard 2 tanklarının 120 mm çaplı 44 ve 55 kalibre topları, yine bu tankın atış kontrol sistemi ve mühimmatı da Rheinmetall tarafından geliştirilmiş ve halen de üretilmektedir.

Yine Leopard 1 şasilerini baz alan Bergepanzer 2 tipi tank kurtarıcı, Biber tipi köprücü ve Dachs tipi istihkam tankı, ayrıca Leopard 2 şasisini baz alan Büffel tipi tank kurtarıcı ve Kodiak tipi istihkam tankları, Rheinmetall’in ana yüklenici konumunda olduğu modifikasyon sistemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca KMW ile müşterek projelerden dünyanın en gelişmiş kundağı motorlu obüsü olarak gösterilen Panzerhaubitze 2000 yanında, tüm dünyada yaygınca kullanılmakta olan emektar MG3 makinalı tüfekleri de Rheinmetall orijinlidir.

Bunların haricinde bugünkü projelere göz atıldığında dikkat çeken bir husus da, dünyanın en gelişmiş ve yüksek performanslı zırhlı muharebe aracı olarak nitelendirilen ve ağırlık açısından adeta orta sınıf bir tankı andıran, örneğin C tipi modüler zırh konfigürasyonu ile T-72 veya Leopard 1 tankından bile daha ağır Puma da (azami 43 ton), Rheinmetall ve KMW firmalarınca yarı yarıya müşterek olarak geliştirilerek üretimi yeni start alan bir konsepttir.

Fakat Leopard 1 ve Leopard 2 tanklarının orijinal üreticisi ve ana yüklenicisi KMW, şu ana dek modernize edilerek bir çok ülkeye pazarlanan ve batı dünyası tarafından en çok kabul gören, 16 ülkenin seçtiği Leopard 2 tankının modernizasyon projeleri için Federal Almanya onayı ile bağlantılı olarak genelde KMW ihalelendiriliyordu.

Şimdiye dek Leopard 2A4 tankları için bir başka Alman şirketi olan IBD Deisenroth Engineering, Leopard 2A4 Evolution adı altında tankın pasif bekasının artırımına yönelik zırh modifikasyon projesini sunmakta ve yine Rheinmetall de, bugüne dek Türkiye’ye 2006-2009 yıllarında deniz yoluyla transfer edilen 298 adet Leopard 2A4 tanklarının idamesini gerçekleştirmiş olsalar da, Leopard 2A5, Leopard 2A6, Leopard 2A6M tipi birbirini tamamlayan seri modernizasyon projeleri yanında, yerleşim bölgeleri için geliştirilen çok maksatlı Leopard 2 PSO konfigürasyonunu da geliştirerek pazarlayan taraf hep bu tankın orijinal üreticisi KMW olmuştu.

Rheinmetall son hamlesiyle KMW firmasını oldukça kızdırdı ve bu Almanya içi rekabet ve çekişme hususu artık Alman medyasına dahi yansımış durumda. 2010’un ilk çeyreğinde Rheinmetall firmasının aldığı ve halen karşılamakta olduğu siparişlerinin değerinin 4.7 milyar EURO olduğu biliniyor. Paris’teki EUROSATORY fuarında Rheinmetall’in kendi standında, KMW’den ayrı Leopard 2A7 + tankını tanıtması, KMW nezdinde bir provokasyon olarak değerlendirildi.

Rheinmetall saflarlarından yapılan açıklamalara göre Leopard 2 tankının sıfırdan yeni üretimi, ABD’de M1A2 Abrams ve İngiltere’de Challenger 2 serisi örneklerinde de olduğu gibi gelecekte kuvvetle muhtemel artık söz konusu olmayacak. Sıfır üretim Leopard 2 tankının alıcısı son ülkeler arasında İsveç ve İspanya’dan sonra kronolojik olarak, en son geçen yıla kadar son 170 Leopard 2A6EX (HEL) tankının teslimatları da yapılan Yunanistan yer aldı.

Özellikle Leopard 2 tankının ikinci el versiyonlarının kullanıcısı konumundaki ülkelerin tamamına yakını, bugün Türkiye gibi tankın Leopard 2A4 versiyonlarını envanterlerinde öncel muharip unsur olarak bulunduruyorlar ki gerek KMW, gerekse de Rheinmetall bu tankların daha en az 20 yıl kullanılarak 2030 yılını görmesini değerlendiriyorlar.

Bu yüzden Leopard 2 tankının modernizasyon alternatifleri kervanına Rheinmetall firması da sadece katılmakla kalmadı, IBD’nin zırh modifikasyonu tecrübesiyle sınırlı Evolution konsepti yanında, orijinal KMW üreticisinin kapsamlı fakat son derece maliyetli modernizasyon programlarına çok yönlü ve hesaplı ilginç bir alternatif daha eklenmiş oldu.

Rheinmetall firmasının Leopard 2A7+ (A7 Plus) modernizasyon projesi, tankın üç ana performans parametresini birden kapsıyor. Beka çerçevesinde ilave zırh ve kule dizayn modifikasyonu, dolayısıyla pasif koruma artırımı yanında; mobilite kapsamında tankın yürüyüş aksamı, destek güç birimi, gelişmiş fren sistemi; yine ateş gücü açısından da tank içi kumandalı kule üstü yardımcı silah kupolası ve gelişmiş yeni atış kontrol sistemleri de sunulan Rheinmetall paketinde yer alan bir düzine yeniliklerden sadece bazıları.

Bugüne dek 30 yılda, 1979-2009 yıllarında sadece ana muharebe konfigürasyonlu versiyon olarak 3500’e yakın Leopard 2 tankı üretilmiştir ki bunlardan sadece 2125 tanesi, bu tankları 1979-1992 yıllarında, dolayısıyla 13 yılda teslim alan Alman Kara Kuvvetleri içindi.

Bugün itibariyle Alman Kara Kuvvetleri envanterindeki modern ana muharebe tankı miktarı yeniden revize edilmiş ve mevcut miktar 350 adet Leopard 2A5/A6/A6M seviyesine düşürülmüştür. Almanya’nın ihtiyaç fazlası ikinci el az kullanılmış Leopard 2A4 tanklarını oldukça cazip fiyatlara dost ve müttefik ülkelere pazarlamasının söz konusu olması, düşürülen bu tank ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

Rheinmetall firmasının bu yılki Paris EUROSATORY fuarında sunduğu Leopard 2 A7+ çözümü bir çok amatör ve askeri çevrelerce ilgi görürken, yakın gelecekte Şili (132) ve Türkiye (298) yanında diğer Leopard 2A4 kullanıcısı ülkelerin, modernizasyon veya iyileştirme konularına sıcak baktıkları da burada muhtemelen göz önünde bulundurulmaktadır.

Leopard 2 tankları bugün halen Almanya yanında, Hollanda, İsviçre, İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Kanada, İspanya, Yunanistan, Avusturya, Portekiz, Polonya, Türkiye, Şili ve Singapur Kara Kuvvetleri’nin en önemli ve güçlü, genellikle de yegane tek tankı konumundadır.

Türk Kara Kuvvetleri için bir kaç senedir sürdürülen ilave 56 adet Leopard 2 tankı alımı konusundaysa iki ay kadar önce Şansölye Angela Merkel liderliğindeki Federal Alman Hükümetinin de onayıyla ön anlaşma geçtiğimiz Nisan ayı ortasında Ankara’da imzalanmış olup, söz konusu tankların bakımları yapılarak yine Rheinmetall tarafından yeni mat kamuflaj boyaları ve telsiz anten yatakları gibi minik idame ve modifikasyonlar eşliğinde elden geçirildikten sonra, 2011 yılına kadar Alman Emden Limanı’ndan, İzmit Körfezi’ndeki Derince Limanı’ına etaplar halinde denizyolundan yine Türk gemileri ile transferlerinin tamamlanmış olması beklenmektedir.

Böylelikle Türk Kara Kuvvetleri envanterindeki tanklarımızın ateş gücü (120 mm/L44) artı mobilite (12 silindirli, 1500 BG, MB 873 tipi dizel motoru: ton başına 27.2 hp güç) kombinasyonu yegane üstün ve en genç olan platformları Leopard 2 tanklarımızdır.

Ayrıca pasif beka bakımından da Leopard 2A4 tanklarının orjinal zırhı üçüncü nesil (C-Teknolojisi), İngiliz “chobham” prensibine benzeyen, sandviç şeklinde tanka orantılı olarak dağılımlıdır ve zırh katmerlerinin derecesi yanında, elastik plastik, seramik, haddelenmiş yoğun/sert çelik, kevlar.. sentezli heterojen içeriği bugün bile gizlidir ve kullanıcıları tarafından dahi meçhuldür.

Dolayısıyla Leopard 2A4 konfigürasyonunun sınırlı handikapları arasında yer alan klasik kule dizaynı ve yaklaşık 20 yıllık atış kontrol sistemi güncel teknoloji trendini yansıtmasada, C-Teknolojisi üçüncü nesil “chobham” türevi orantılı katmerli heterojen kompozit zırh dağılımı bu tankın orijinalinde standarttır.

Genelde ana muharebe tanklarının gelişmiş ülkelerde dahi envanterde ortalama 30 yıl, gelişmekte olan ülkelerdeyse 40 yılı aşkın bir süre bulundukları hesap edilirse, ömürleri boyunca % 99.99 oranında barış zamanında kullanılan tankların, demonte edilmesi gereken, etraftaki siviller, piyadeler, askeri personel ve diğer faktörler açısından büyük tehlike arzeden, özel bakım ve depolanma gereksinimi duyulan ve dışarıdan ithal edilen rekatif zırh plakaları, Leopard 2A4 tanklarının kulesi için söz konusu değildir ve patlayıcı özellikli reaktif plaka çözümleri, eski Sovyetve bugün Rusya menşeli T serisi tanklara veya sürekli teyakkuzda veya çatışma halinde olan İsrail ordusunun eski batı menşeli tanklarına has, adapte ederek uygulanan, avantajları yanında aynı oranda sakıncaları da bulunan son derece atipik bir çözümdür.

Dolayısıyla muhtemelen gelecek yıla kadar 354 adedine sahip olacağımız Leopard 2A4 tankları, özellikle ateş gücü ve/veya mobilite bakımından, kısmen orijinal standart zırhları itibariyle de tank envanterimizin en etkili muharip unsuru olmaya devam edeceklerdir.

Bunun yanında her şey planlanıldığı ve umulduğu gibi giderse Milli Tank Projesi Altay 2010’lu yılların sonuna doğru operatif anlamda hayata geçirilinceye kadar, üçüncü nesil 354 adet Leopard 2, 170 adet modernize edilmiş M60T tankımızla birlikte gerek klasik, gerekse diğer çok yönlü muharip ve caydırıcılık görevlerini icra etmeye en az 2020’li yılların sonuna kadar devam edeceklerdir.

Özge Kılınç

SSNet Kurul Başkanı ve Yayın Danışmanı

Leopard 2A7 Plus konsepti Paris’teki uluslararası EUROSATORY silah fuarında Rheinmetall tarafından KMW’ye paralel olarak kamuoyuna tanıtıldı

Leopard 2’nin orijinal üreticisi KMW ve alt yüklenicisi/modernizasyon rakibi Rheinmetall yanında, beka modernizasyonuna yönelik bir başka Alman firması olan IBD’nin çözümü, Afganistan’daki savaşta kullanılan Danimarka’ya ait Leopard 2 tankları tarafından da kabul gördü

KMW tarafından yerleşim bölgeleri (urban terrain) için geliştirilen çok yönlü ve piyade yakın destek özellikli, dozer bıçaklı Leopard 2 PSO (Peace Support Operations = Barışı Muhafaza Harekatları)

Almanya, Hollanda ve Kanada tarafından kabul gören ve Afganistan’daki çok yönlü ateş sınavlarını defalarca veren, dünyanın en yüksek anti-mayın ve el yapımı patlayıcı tuzaklarına karşı korumalı ve en ağır Leopard 2 tankı (62.5 ton) olan Kanada Kara Kuvvetleri’ne ait bir Leopard A6M

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


7 yorum var
Yorum yaz »

 1. sevgili dostum,

  sizler bu işin içinde olduğunuz için bizlerden daha iyi bilirsiniz muhakkak. geçen gün tv. de seyrediyoruz. türkiyenin israil ile yaptığı ve iptal etmeyi düşündüğü anlaşmalar arasında 1000 adet tank alımndan bahsetti. ama doğru ama yalan. ben tv kanalının yalancısıyım. öte yandan bilindiği üzere otokar firmasını üzerinde çalıştığı ve 2013 yılndan sonra seri üretime geçecek olan altay tankından da 250 adet sipariş verilmiş. şimdi bu noktada sinirlerim gerim gerim geriliyor. israil tankına gelince 1000 adet sipariş veriliyor vey anlaşma yapılıyor da yerli tank altay a gelince neden 250 adet veriliyor.anlamakta zorlanıyorum. ve aklıma gelan en ağır küfürleri sıralamak istiyorum. bunların adetlerini belirleyen ve bu siparişleri veren muhterem zaatlar kimlerdir necidir, kime hizmet ederler? diğer taraftan ben bu soruların cevabını bilmekle beraber insanımızında bu konuda aydınlatılması gerektiğini düşünmekteyim. ve özellikle emekli generallerin ticaretten men edilmesine yönelik yeni kanunlar çıkarılması gerektiğini de düşünmekteyim. saygılar.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 7 Thumb down 2

 2. Sayın Cenk Aydın.

  Türk basınında yer alan söz konusu İsrail’den Merkava tankı alımına yönelik haberler tamamen aspargas olup, bu bazı kesim malum Türk basınının mevcut gergin konjonktüre göre yalan, yanlış bilgileri, kışkırtma veya tiraj motifli abartmaktan, dolayısıyla kasten bu tür yanlış haberleri kamuoyuna utanmadan sorumsuzca sunmaktan kaynaklanmaktadır.

  Türkiye’nin İsrail ile hayata geçirilen ve tamamlanan en önemli ve büyük askeri projeleri:

  – 54 adet F-4E Phantom II (Fantom) uçağının Mart 1999 – Nisan 2000 zaman zarfında başta gövdesinin yenilenmesi, radar, sensör.. gibi aviyonik sistem ve komponetlerinin yenilenmesiyle modernize edilerek F-4E 2020 seviyesine yükseltilmesi; artı sadece bu uçaklar tarafından kullanılabilen 100 adet AGM-142 Popeye tipi güdümlü hava-yer füzesi tedariği [Proje maliyeti söz konusu uçak modernizasyonu füzelerle 1 milyar dolara yakındır]

  – 170 adet M60A1 tankının 2006-2010 yıllarında: dizel motoru (MTU 1000 BG), transmisyonu (Renk), atış kontrol sistemi (Knight III), yivsiz setsiz MG253 topu (120 mm/44 kalibre), kule dizaynı ve zırh (kulede kısmen ilave reaktif plakalar), elektrik takatlı kule, otomatik yangın bastırma sistemi, IR ve lazere karşı ikaz alıcıları, yürüyüş aksamı.. ile M60T modernizasyonu [ Proje maliyeti 687.5 milyon dolardır]

  şeklindedir.

  Halen de İnsansız Hava Aracı Heron ve BMC’nin İsrail’den ithal edip devşirerek montajladığı, mayın ve el yapımı patlayıcılar yanında, balistik koruma sağlayan MRAP tipi tekerlekli zırhlı araç projeleri yürürlüktedir.

  Dolayısıyla İsrail’den 1000 adet tank alınacağı masalı tamamen aspargas bir haberdir.

  Bu arada Altay tankının seri üretime geçme tarihi 2013 değil, en mükemmel şartlar altında dahi 2016 yılıdır.
  250 adetlik tank miktarıysa bir etaptır ve ileride temmeni ettiğimiz gibi olumlu tecrübeler yapılırsa Türk Kara Kuvvetleri için orta vadede 2020’li yıllarda 500 tank veya zayıf bir ihtimal de olsa yeni belirlenen ihtiyaçlar kapsamında daha uzun vadede bu miktar 750-1000’e kadar da çıkarılabilecektir. Eski AMT ihalesinde belirlenen 1000 adetlik tank ihtiyacı da ortak üretime yönelik uzun vadeli ihtiyaçları yansıtıyordu.

  Türk Kara Kuvvetleri için bundan on yılı aşkın bir süre önce açılan yeni, üçüncü nesil Ana Muharebe Tankı (AMT projesi için) zamanında, ilk defa 1997 yılında SSM tarafından yapılan çağrıya:

  ABD’den GDLS firmasi: M1A2 Abrams
  Almanya’dan KMW firması: Leopard 2A6EX
  Fransa’dan eski adıyla GIAT: Leclerc
  Ukrayna’dan Kharkiv Morozov/Malyshev: T-84-120 Oplot
  İtalya’dan OTOBreda: C1 ARIETE
  Çin’den Norinco: Tip 85
  İngiltere’den Vickers Defence Systems: Challenger 2
  Rusya’dan ZTS: Geliştirilmiş T-72 (T-90)
  Ve nuhayet İsrail, Merkava Mk. III/IV tankı ile ilk çağrı mektubuna pozıtif cevap vermişlerdi.

  AMT ihalesinin ön aşamasında yukarıdaki tankların çoğu elendi ve finale Leopard 2A6 (Almanya) M1A2 Abrams (ABD), Leclerc (Fransa) ve T-184-120 (Ukrayna) kalmışlardı.
  Sonradan AMT projesi komple iptal edildi ve tek taraflı olarak ihalesiz olarak Güney Kore’nin XK-2 Black Panther çözümüne yönelinilerek, bugün daha özgün bir proje olan Altay noktasına gelindi.

  İsrail tarafından teklif edilen Merkava Mk. IV tankıysa, İsrailli üreticinin ABD’den GDLS’in M1A2 Abrams lehine telkinleri doğrultusunda ihaleden tek taraflı olarak gerekçe göstermeden çektirildi.
  Ayrıca ihaleye iştirak etmeye devam etseydi bile Merkava tankının İsrail’e özgün atipik bir tank olmasından dolayı bu tankın ihale de ciddi anlamda bir şansının olduğuda kattiyen söylenemez.

  Netice itibariyle İsrail’den 1000 adet Merkava tankı alımı ne dün ne de bugün ciddi anlamda düşünülmüştür ve bu tür haberlerin sunumunu yapan medyanın bir kısmı, bunlar aspargas olduğundan dolayı Türk kamuoyuna karşı son derece sorumsuzca gayrı etik bir davranışta bulunmaktadır.

  Saygılarımla

  Özge Kılınç

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 11 Thumb down 0

 3. sayın kılınç,

  desenize 2020 yılına kadar alınacağı kadar tank yurt dışından alınacak sonrada şuan ihtiyacımız yok denip altay projesi rafa kalkacak. herzaman oynanan oyunlardan biri daha sergilenecek. böyle kötümser olduğum için kusuruma bakmayın ama bu ve buna benzer çok şey yaşadı bu ülke .en başta devrim otomobillerinde, uçak üretiminde ,tank üretiminde olduğu gibi. o yüzden geçen yazdığımda belirttiğim gibi emekli generallaerin ve 1. dereceden yakınlarının ticaret yapması derhal yasaklanmalı. bakıyorsunuz ne kadar abd, israil, fransız, ingiliz, italyan, askeri mühimmat ve techizat üreticisi firma varsa emekli generaller ya türkiye temsilcisi ya da firma genel müdürü olmuş. o yüzdendirki bu ülkelerin malzemeleri tsk tarafından alınıyor ve biz birtürlü yerli üretime geçemiyoruz.
  saygılar.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 6 Thumb down 1

 4. sayın kılınç
  internet sitelerinde 1 haftadır 9 adet acil a-129 alınacağı hakkında haberler çıkmakta, bu konunun doğruluğu ne derecedir, a.b.d nin 2. dünya savaşında 1 yılda 10 larca gemi denize indirebildiği bir dünyada biz neden 50 helikopter için 3 yıl daha beklemek zorundayız, pkk nın bu kadar azdığı bir dönemde koca tsk nın 8 kobra ile mücadele vermesi ne kadar acı bir durum. o helikpterlerin eksikliği yüzünden şehit olan vatan evlatlarının sayısı her geçen gün artmakta, gerekli mali ve diğer girişimlerle 2013 olan teslimat başlangıç tarihi daha öne çekilemezmi? 8 taaruz helikopterli bir tsk ile 50 taaruz helikopterli bir tsk arasında kanımca operasyonel olarak dağlar kdar fark olmazmı? cobraların bu kadar faydası görüldüğü halde sayılarını arrtıracak kararlılık neden zmanında gösterilmedii.. yunanistan dahi apache ler alırken biz neden uyuduk, israillilere 50 yıllık m60 ları neden fahiş bir fiyata modernize ettirdik.Diğer bir sorumda agusta westlanddan acil olarak alıncağı söylenen 9 helikopter in genel maksat ihalesinin abd lilere verildiği ve italyanların gönlünü almak için sipariş edildiği anlamı çıkarılabilirmi? saygılarımla

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 1

 5. Sayin SS.NET ciler,

  benim bildigim kadari ile Türkiyenin Milli Tanki iyi atıs kontrol sistemine sahip olacak. ‘Ayrica MKEK modern, hafif ve kullanıslı bir piyade tüfeği üretmeyi amaçlıyor.

  Ayrica Milli Tank, yani Altay projesi Otokar ve Hyundai Rotem Company sirketlerin ortak calismasi sonucunda ortaya cikacak. En azindan prototipi.

  Koreden bu teknolojileri ithal edecegiz MILLI takimiz icin:

  1. Altay Türk Motoru aslinda K1A1 tankinin gelistirilmis motoru olacak
  2. Altay Elektronik silah sistemi aslinda gelistirilmis KT-1 tanklarinin yenilenmis versiyonunu olacak
  3. Gözetleme Sistemi gelistirilmis KT-1 tanklarin gelistirilmis sistemi olacak

  Ondan sonra Türkiyede üretime gececek. Teknolojinin tasarim yeri Türkiye degil. Ben bu projeye inanmakta zorluk cekiyorum cünkü genelde böyle projelerin sonu getirilmiyor.

  Saygilarimla,

  Cüneyt

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 3 Thumb down 3

 6. Savunma sanayisi en güçlü olması gereken Türkiye’nin düştüğü duruma bakın hele…2020 diyoruz; Türkiye’nin ortadoğudaki durumu bu kadar kritik iken işleri yavaştan alma, projelere engel koyma, ödenek sağlayamama vs vs
  Pardon biz halk olarak bu palavraları duymuş muyduk; 70 Milyon hep bir ağzıdan hadi “EVET” cvebını duyalım
  Uyutmayın bu milleti; Ankara artık Türkiye’nin genç dinamizmi içinde bürokratik takoz görevi görmekten başka bir şey yapmıyor. Önümüzden çekilin yeter!

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 3

 7. sayın özge kılınç yazılan yorumlara gösterdiğiniz olumlu tavır ve seviyeli cevabınızı takdir ediyorum tebrikler site yönetimi olarak takipçilerinizin yorumlarını yeri geldikçe cevaplandırmaya devam etmenizi sabırsızlıkla bekliyorum lakayıt ve cahilce forum ortamlarından da böylece kurtulmuş olurum

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 5 Thumb down 0

Yorum yaz