Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

Radar teknolojisinde Fransız Devrimi

11 Tem, 2010 | Kategori: Deniz Savunma Sanayi, Teknoloji Haberleri | info@savunmasanayi.net

Fransız Havacılık Araştırma Merkezi Onera, sahil/kıyı bölgelerinin taranmasında kullanılacak ve radar tekolojilerinde devrim sayılacak yeni bir deniz/satıh/yüzey elektromanyetik dalga radarı geliştirdiklerini açıkladı.

Onera’ya göre yüzey dalga radarları donanma, sahil güvenlik ve diğer kamusal hizmetlerde ihtiyaç duyulan deniz gözetleme kabiliyetlerini muazzam bir biçimde artıracak. Söz konusu radarlar,”ufuk ötesi” görüş sağlarken 400 kilometrelik bir menzildeki gemileri tespit edebilecek. Fransa’nın mevcut radarlarının 50-100 km menzilleri olduğu düşünüldüğünde Fransa’nın gözlem kabiliyetlerinin hangi oranda arttığı konusunda pek şüphe kalmıyor.

Bu radarlar ‘whip’ anten olarak bilinen, Türkçe’de de jop anten olarak tarif edilen sensörlerden oluşuyor. Bu antenler sayesinde daha uzun menzilli yayılım imkanı da elde ediliyor.

Radarlar operasyonel hale geldiğinde deniz trafiğinin gözetlenmesi, korsan faliyetleri ve yasadışı balıkçılık faaliyetlerinin tespitinde kullanılacak.

Fransız tedarik ajansı DGA’in fonladığı projenin Onera tarafından hazırlanan bilgilendirici videolarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , ,


....

Yorum yaz