Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

‘PARAŞÜTLE AŞAĞI İNERKEN POSTALLARI VE KASKI ATARSINIZ’

29 Haz, 2012 | Kategori: Türk Silahlı Kuvvetleri'nden | kilincoezge@googlemail.com

Hürriyet dünyası’ndan Uğur Ergan’a konuşan Askeri havacılık uzmanı emekli hava korgeneral Erdoğan Karakuş, uçağın pilotlarından birisine ait olduğu belirlenen kaskın denizde bulunduğunun açıklanmasını önemli buldu. Karakuş, havacılıkta verilen “Kurtulma ve kaçma eğitimi”yle ilgili şunları anlattı:

‘Askeri havacılıkta kural şudur: Uçak düşerken koltuğu fırlatarak kurtulmuşsanız, paraşütle aşağıya inerken, postalları ve kaskı kademeli atarsınız. Çünkü postal ve kaskla hem rüzgarın esiş yönünü, ki bu paraşütle iniş için çok önemlidir, hem de bulunduğunuz yüksekliği tahmini göz hesabıyla ölçmeniz açısından önemlidir.

Koltuk sizi fırlattığında, RF 4’lerde vücut ağırlığının yaklaşık 25 kat ağırlığını üzerinize yersiniz. Bu belinizde ciddi bir zedelenmeye, hatta bel kırılmasına bile yol açabilir.

En son bir postalı bırakarak deniz seviyesinden 3-4 metre yükseklikte olduğunuzu anladığınızda, paraşütün iplerini salıp denize iniş yaparsınız. Denize indikten sonra üzerinizde ağırlık yapan şeylerin kalmaması lazım. Bu nedenle postal ve kask atılarak ölçüm yapılması istenir.’

Hürriyet

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


2 yorum var
Yorum yaz »

  1. Peki bu kask yüzebilen bir malzememidir. Nasıl oluyorda bulunuyor kask. Kaskı atan koskoca pilot bulunamıyor ama kask bulunuyor. Nasıl oluyor bu?

    Tekrar soruya dönersek, bu kask yüzüyormu. Eğer yüzmüyorsa yaklaşık 1000 metreden çıkarılmış olmalı! Bu kask ve postal hikayeleri, büyük bir yalan gibi duruyor. Bir yetkili bu konuya açıklık getirse sevineceğiz ama bizim yetkililer, gayet de yetkisiz galiba.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 1

  2. Kasklar plastik ve yüzer malzemeden yapılırlar ve genelde denizlerde düşmüş uçakların pilotlarına ait kask bulunduğu görülür.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 2 Thumb down 0

Yorum yaz