Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Müslüman ülkelere Leopard 2 onayı

20 May, 2013 | Kategori: Kara Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

Alman Federal Güvenlik Konseyi “Bundessicherheitsrat” Katar ve Edonezya’nın Leopard 2 tipi ana muharebe tankı ile diğer zırhlı araç siparişlerini onayladı.

Kararlarını gizli oturumlarda alan söz konusu federal konsey toplamda dokuz üyeden oluşuyor. Bunlar: Alman Şansölyesi (halen Dr. Angela Merkel) ve Şansölyelik Müsteşarı (şu an olduğu gibi Şansölyelik Şefi bir bakan da olabiliyor) yanında, federal kabinede yer alan Savunma-, Dışişleri-, İçişleri, Adalet-, Maliye-, Ekonomi- ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma bakanlarından oluşuyor.

Federal Güvenlik Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde aldığı kararlara göre Endonezya’ya ikinci el, kısmen iyileştirilmiş 104 adet Leopard 2 tipi ana muharebe tankı ve 50 adet ikinci el Marder 1A2 tipi zırhlı muharebe aracı yanında, ikinci el dört adet kurtarıcı ve üç köprücü tankı da satılacak.

Leopard 2 tanklarının 64’ü gelişmiş modüler AMAP zırhlı (AMAP = Advanced Modular Armour Protection) Leopard 2A4 MBT Evolution, 40 adediyse yine 1985-92 yıllarında üretilen standart zırhlı klasik Leopard 2A4 tipi.

MBT Evolution tipi tanklar, Rheinmetall tarafından yerleşim bölge ve coğrafyalarında (urban terrain) görev yapabilecek şeklinde modifiye edilecek.

Bir başka müslüman ülkesi Katar da, görünüşe göre Suudilerden de önce ilk Arap ülkesi olarak Leopard 2 tankına sahip olacak. Konseyin aldığı karara göre Katar’a 62 adet yeni üretim en gelişmiş Leopard 2A7+ tankı yanında, dünyanın en gelişmis kundağı motorlu obüsü sayılan 24 adet Panzerhaubitze 2000, altı adet kurtarıcı tankı ve üç adet diğer tip zırhlı araç satılacak. Anlaşmanın Katar’a maliyetiyse, Leopard 2 tankları yeni üretileceklerinden 1,89 milyar avro (güncel kurla yaklaşık 2,43 milyar dolar $ABD).

17.500’ü aşkın adadan oluşan Endonezya, 240 milyon kadarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi (dünya genel sıralamasında Çin, Hindistan ve ABD’den sonra 4. kalabalık ülke) ve Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda. Katar ise sadece 1.7 milyon nüfusu olmasına rağmen, modern ve oranlamada yüklü sayılabilecek bu tür silah alımlarıyla dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan’ın 30 yıldan bu yana ısrarla sahip olmak istediği ama bir türlü izin çıkmayan Leopard 2 serisi tank satışı (güncel modeli Leopard 2A7+) ve Boxer tipi çok maksatlı modüler zırhlı araç onayları ise, daha stratejik kritik bir karar olduğundan ve federal seçim yaklaştığından dolayı bir sonraki federal yasama dönemine (muhtemelen 2013-2017) ertelendi.

Özge Kılınç

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


3 yorum var
Yorum yaz »

 1. Altay tankı ile karşılarında bir rakip var. Ve Türkiye Müslüman ülkelerine bu tankı er ya da geç satacak. Fırtına, Panter, Anka, Hürkuş, Cirit, Umtas, Omtas ve MİLGEM. Yakında da TFX eklenerek Klasik silah tedarikçilerin işi zorlaşıyor. Utanmasalar Suriye ye bile Lepard 2 tanklarını satarlar.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 11 Thumb down 11

 2. Merhaba

  Türkiye’nin Altay ve Fırtınayı yurtdışına satması malesef Almanya’ya bağlı plansızca ortak üretime girişilen 2 projede motorlar Alman malı onlar izin vermezse bu motorların kullanıldığı sistemleri satamayız. Aynı Azerbaycan’a satamadığımız Fırtına projesine benzer bu pazarlarda Altay ve Fırtına kullanılan alt sistemleri yerlileştiremediğimz müddetçe bu pazarlara onların izini olmadan girmek oldukça zor gözükmektedir. Ayrıca ürettiğimiz ya da üreteceğimiz sistemlerin hala testleri devam ediyor ya da tasarım aşamasında önce çocuk dünyaya gelsin don biçmek kolay 😀

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 29 Thumb down 5

 3. Çürümüş tanklarını kendilerine saklasınlar. Ne bize yedek parça vermiyorlardı ya.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 1

Yorum yaz