Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 24/03/2018

Latin Amerika’ya Avrupa Savaşcısı

7 Şub, 2013 | Kategori: Hava Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

İspanya, Güney Amerika ülkelerinden Peru’nun 4./4.5. yeni nesil uçağı ihalesine tanesi 45 milyon avro, yani güncel kurla yaklaşık 61 milyon dolara ($ABD) 18 adet ikinci el Eurofighter teklifinde bulundu.

Halen İspanyol Hava Kuvvetleri: Ejército del Aire bünyesinde kullanılan ve söz konusu kuvvetin ilk olarak 10 yıl önce tanıştığı Eurofighter uçağından 45 adet bulunuyor ve İspanya toplamda bu uçaktan şimdilik 87 adet almayı planlıyor.

İspanya’nın Peru’ya teklif ettiği uçak konfigürasyonu, hava-yer kabiliyetleri henüz son derece kısıtlı olan Tranche 1 serisi. Fakat bu 18 uçak şimdiye dek ortalama sadece 600 saat uçtuğundan, herhangi bir gövde tadilatı gerçekleştirilmeden strüktürleri itibariyle daha yaklaşık bir çeyrek yüzyıl, dolayısıyla 2030’lu yılların ikinci yarısına kadar rahatlıkla kullanılabilecek vaziyette. Eurofighter uçağının tadilat yapılmadan net uçuş ömrü minimum 5000, maksimum 6000 saat veya süre bazında asgari 25, azami 30 sene.

İspanyol teklifini cazip kılan faktörlerden biri de, Peru’nun, F-22 ile birlikte batının ürettiği veya sunduğu en önemli hava üstünlük uçaklarından birine, birim maliyeti itibariyle sadece 61 milyon dolar gibi bir rakama sahip olacak olması ki son model bir F-16E/F (Blok 60) uçağının yeni fiyatı bile yaklaşık 80 milyon dolar. Tabi bu 61 milyon dolar birim fiyatına silah/mühimmat, lojistik destek ve eğitim masrafları dahil değil, dolayısıyla bu bir “fly away” maliyeti değil.

Peru’daki ihaleye ABD’den F/A-18E/F Super Hornet ile Boeing, Rusya’dan MiG-35 “Fulcrum-F” ve Su-30 “Flanker-C” ile Mikoyan Gurevich ile Sukhoi firmaları, İsveç’ten JAS-39 Gripen NG ile Saab ve nihayet İspanya kanalıyla ikinci el Eurofighter (Tranche I) ile Almanya/Münih merkezli Alman/İngiliz/İtalyan/İspanyol konsorsiyumu Eurofighter Av Uçağı Ltd. şirketi iştirak ediyor.

İspanya’nın buradaki bir amacı da – Suudi Arabistan ve Umman örneklerinde olduğu gibi, Asya’daki Araplardan sonra- İspanya’nın eski kolonilerinden ve üç resmi dilinden en önemlisi ve halkının % 80’ninin konuştuğu İspanyolca olan Peru üzerinden, Güney Amerika kıtası pazarına bu uçakla ilk adımı atmak. İspanya ayrıca çıplak fiyatıyla yaklaşık 1.1 milyar dolara elden çıkaracağı 18 adet Tranche 1 serisi Eurofighter uçağını, İngiltere örneğinde olduğu gibi çok maksatlı Tranche 3 (3B) serisiyle yenilemek istiyor.

Peru Hava Kuvvetleri’nin muharip savaş uçağı gücünün belkemiğini halen 28 yıl önce 1985’de Fransa’dan alınan, on adedi tek, ikisiyse eğitim maksatlı çift koltuklu olmak üzere 12 adet Mirage 2000P/DP (tamamının Mirage 2000-5 Mk.II seviyesine getirilmeleri planlanıyor) ve 18 yıl önce 1995 yılında Beyaz Rusya’dan (Belarus) alınan 18 adet MiG-29 uçakları oluşturuyor (bunlardan altısı MiG-29SMT seviyesine modernize edildi ve geri kalanların modernizasyonu devam ediyor). Peru ayrıca emektar Su-22 ve Su-25 uçaklarını da kullanıyor.

Özge Kılınç

Eurofighter Typhoon kokpitinden bir kesit

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


....

Yorum yaz