Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

“KV Filistin” vizyon tarihi Almanya’yı karıştırdı

23 Oca, 2011 | Kategori: Politika / Gündem | kilincoezge@googlemail.com

Almanya’da “Kurlar Vadisi: Filistin” filminin “Ulusal Nasyonal Sosyalizm Kurbanlarını Anma Günü”nü olan 27 Ocak’ta vizyona girecek olmasına partilerden tepki yağdı

Hıristiyan Demokratların parlamento Dışişleri Sözcüsü Philipp Missfelder kurbanlara duyarsızlık ve saygısızlık yapıldığını söyledi. Sosyal Demokratların milletvekili Kerstin Griese, “Bu film problemli çünkü şiddeti, İsrail karşıtlığını ve anti-semitik duyguları körüklüyor” dedi. Yeşiller’den Jerzy Montag ise “Filmin 27 Ocak’ta vizyona girmesi tarihdışı ve sorumsuzluk” dedi. Montag filmin yasaklanma ihtimali olup olmadığı sorulduğunda da “Yasalara karşı gelmedikçe Almanya’da mide bulandırıcı şeyler de gösterilebiliyor” dedi.

‘Hassaslıktan haberdar değil’

Die Welt gazetesinde yer alan haberde, filmde Mavi Marmara’nın öcünün alındığı ve İsraillilerin düşman olarak gösterildiği belirtilerek, “Bir çeşit Türk James Bond olan baş karakter İsrailli yetkilileri dize getiriyor. Düşmanı ise Filistinli çocukları öldürmekten çekinmeyen zalim bir İsrailli subay” denildi. Filmin dağıtıcısı Köln merkezli Pera Film ile görüşen Die Welt, yöneticilerin tarihin hassaslığından haberleri olmadıklarını söylediklerini aktardı. Pera filmin sözcüsü gazteye filmin aslında kasım ayında vizyona gireceğini ancak prodüksiyon nedenleri yüzünden aksadığını ve sonraki uygun tarihin 27 Ocak olduğunu söyledi. Nazi Almanyası döneminde yaklaşık altı milyon Yahudi soykırıma uğradı.

AUSCHWİTZ’DEN KURTULUŞ GÜNÜ

27 Ocak tarihi binlerce Yahudi’nin katledildiği Auschwitz toplama kampından geliyor. 27 Ocak 1945 günü kamp, Sovyet birlikleri tarafından kurtarılmıştı ve bu tarih 1996 yılından itibaren milyonlarca Nazi kurbanını anma günü olarak kabul ediliyor.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: ,


One comment
Yorum yaz »

  1. Almanlar, birde Filistinlilerin Yahidilerce soykirimini anmaya baslasa adil demokraside örnek olurlardi, ama avrupa ve demokrasi, ayri ayri seylerdir, cünkü burda hersey Almanlastirilmistir, veya diger adi:batililastirilmistir (cift dil=isine geldigi gibi kivirma-uydurma-inkar-iftira-dolandirma-kendine göre yorumlama-cikarlarina göre hareket etme) hersey islerine geldigi gibi degistirile bilir, yeterki cikarlari zarar görmesin. HAYDI MILLET TREN KALKIYOR BININ SIZDE DEMOKRAT-MEDENI-AVRUPALI OLUN, ama sag olun ben almayim. Ben TÜRK GIBI OLMAYI 30 SENEDIR YEGLEDIM VE BUNA DEVAM EDECEGIM, avrupali olmaktanda ALLAH’A SIGINIRIM.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 0

Yorum yaz