Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

İzmir’de T-37 askeri eğitim uçağı düştü

14 Tem, 2011 | Kategori: Türkiye'den | info@savunmasanayi.net

İZMİR’deki Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan bugün öğle saatlerinde eğitim uçuşu için havalanan T-37 tipi askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi’nde denize düştü.

Kaynak: Vatan

Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak kalkıştan kıza bir süre sonra irtifa kaybederek, Güzelbahçe’de kıyıya 30 metre uçakta denize çakıldı. İçinde henüz rütbeleri ve kimlikleri açıklanmayan bir öğretmen ve bir öğrenci pilotun uçak düşmeden önce fırlatma koltuğu ile uçağı terkedemedikleri belirtildi.

Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye arama kurtarma helikopterleri ve sivil savunma ekipleri sevk edildi. Balık adamlar uçağı deniz dibinde arama çalışmalarına başladı.

Türk Hava Kuvvetleri’nde başlangıç jet uçağı olarak kullanılan T-37’ler, 1964 yılında hizmete girdi. Bu uçaklar, Ankara merkezli Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ) Tesisleri’nde üretilen Güney Koreli KAI şirketinin tasarımı pervaneli KT-1 tipi uçaklarla değiştiriliyor.

ARAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

İzmir’in Güzelbahçe ilçesi açıklarında denize düşen askeri eğitim uçağına ulaşılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

Alınan bilgiye göre, Güzelbahçe’nin Altınoluk mevkisi açıklarına düşen uçağa ulaşılması için Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ile İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü dalgıçları bölgeye gitti.

Sahil güvenlik dalgıçları ile dalgıç polisler, denizde arama çalışmalarına başladı. Görgü tanıkları, uçaktan atlayan olmadığını söyledi.

PİLOTLAR UÇAĞIN BİNALARIN ÜZERİNE DÜŞMESİ SON ANDA ÖNLEDİ

İzmir’de Güzelbahçe açıklarında düşen askeri T-37 tipi jet eğitim uçağının son anda denize doğru döndüğü ortaya çıktı.
Görgü tanıklarının ifadesine göre, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan T-37 tipi jet eğitim uçağı, İzmir Körfezi’ni katettikten sonra muhtemel teknik bir arıza nedeniyle kalkış yaptığı Çiğli’ye dönmeye karar verdi. Bu sırada uçak Güzelbahçe üzerinde hızla irtifa kaybetmeye başladı. Pilotlar olası bir facianın önlenmesi için uçağı son anda denize doğru yönlendirdi. T-37 tipi eğiim uçağı, sahilden 30 metre açığa denize vurdu. Bu sırada son ana kadar uçağı yönlendirmeye çalışan pilotlar fırlatma koltuğunu kullanamadı. Bölgeye hemen arama kurtarma helikopteri sevk edilirken, Deniz Polisi ile Sahil Güvenlik de uçağın düştüğü alana geldi.

En son 5 Mart 2007 tarihinde aynı tip uçak Manisa’da düşmüş, olayda Teğmen Barış Çakır şehit olmuştu. Jet motorlu, Amerikan Cessna şirketinin imalatı T-37’ler, Türk Hava Kuvvetleri’nde jet başlangıç uçuş eğitiminde kullanılıyor. Çiğli’deki 122. Filo’da görev yapan uçaklar, Güney Koreli KAI şirketinin imalatı pervaneli KT-1’lerle değiştiriliyor. Bu uçakların üretimi Ankara’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerinde gerçekleştiriliyor.

T-37 ile temel jet eğitimini 122’nci Filo’da bitiren pilot adayı teğmenler, daha sonra T-38 uçakları ile uçuş eğitimlerini tamamlayarak pilot brövesi almaya hak kazanıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Mürettebat: 2 (1 öğretmen pilot, 1 öğrenci pilot)
Motor: 2 adet J69-T-25 turbojet
Kanat Açıklığı: 10.32 metre
Gövde Uzunluğu: 8.92 metre
Yükseklik: 2.79 metre
Boş Ağırlık: 1.840 kg
Azami Kalkış Ağırlığı: 2.980 kg
Maksimum Hızı: 685 km/saat
Seyir İrtifası: 7.620 metre
Menzili: 1.500 km

Kaynak: Vatan

Fotogaleri: http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=19837&resimno=1

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , ,


One comment
Yorum yaz »

  1. Geçmişlerinden ders almayan toplumlar, aynı vahim sonuçları tekrar tekrar yaşamaya müstahaktırlar…
    Hangisi daha acı bilemiyorum doğrusu; tüm dünyada orduların en önemli personelleri konumundaki plotlarımıza layık gördüğümüz, modası çoktan geçmiş eğitim uçaklarıyla zor bela eğitim vermeye çalışarak hayatlarını hiçe saymamız mı? Bu uçaklarla daha önce de sorun yaşamamıza rağmen ders almayarak, modernize çalışmalarına yeterli ehemniyeti vermeyerek ve işi ağırdan alarak dünyadaki diğer silahlı kuvvetlerin çok gerisinden gelerek benzer bir başka olaya daha mahal vermemiz mi?
    Ben bilemedim siz karar verin…

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 11 Thumb down 3

Yorum yaz