Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

İtalyan Eurofighter’leri fire verdi

28 Tem, 2010 | Kategori: Hava Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

Halen dünyadaki mevcut 6 Eurofighter kullanıcısı ülkeden (İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Suudi Arabistan, Avusturya) üçüncü önemli kullanıcı konumundaki İtalya, maddi kaynak bulamamaktan, dolayısıyla finans sorunlarından dolayı toplamda geçmişte hedeflediği 121 adet yerine 96 Eurofighter uçağı alımına karar verdi.  

Böylelikle İtalya 25 adet Tranche 3B serisi Eurofighter uçaklarından vazgeçmis oldu. 20 Temmuz 2010 tarihinde İtalyan Berlusconi hükümetince alınan bu karar sayesinde 25 uçağın İtalya’ya bedeli olan 2 milyar avro dolayında bir tasarruf sağlanacak.

Öte yandan İtalya halen İngiltere ile birlikte gelecekte hem Eurofighter, hemde F-35 kullanıcısı iki ülkeden biri olarak azami 131 adet F-35A ve B Lightning II uçağı alımını da planlıyordu fakat ekonomik yetersizliklerden dolayı orta ve uzun vadede F-35 siparişlerinde de miktar bazında ciddi indirimler bekleniyor.

İtalyan Hava ve Deniz Kuvvetleri envanterinde halen savaş uçağı bakımından: Eurofighter, Tornado, F-16, AMX, AV-8B+ Harrier tipi en az beş değişik muharip jet uçağı tipi bulunuyor ki bunlara MB 339 gibi yakın hava desteği için uygun veya gelecekte tedariği planlanan F-35 jetleri dahil değil.

İtalyan Hava Kuvvetleri 2010’lu yılların sonuna kadar toplamda 96 adet Eurofighter uçağı teslim almış olacak

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , , , ,


....

Yorum yaz