Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

İsviçre ordusu harcama bütçesini tüketti

23 Tem, 2010 | Kategori: Politika / Gündem | kilincoezge@googlemail.com

Coğrafi açıdan Orta Avrupa’nın göbeğinde bulunan, yüzölçümü olarak Konya ilimiz (41.285 km²), nüfus bakımından Ankara ve İzmir’in nüfusları (7.8 milyon) kadar olan, ekonomik, siyasi ve askeri açıdansa fiilen olmasada, resmen tarafsız bir ülke konumundaki Alp Dağları ülkesi minik İsviçre’nin savunma bütçesi, bu ülkenin ordu giderlerini karşılayamaz hale geldi.

Deniz Kuvvetleri olmayan ve sadece Hava ve Kara Kuvvetleri bulunduğu halde yaklaşık 145 bin aktif silahli asker mevcudiyeti olan İsviçre ordusunun bu kadar acil ilave bütçeye ihtiyacı olduğu hiç bir dönem olmamıştı ve savunma giderlerini karşılayabilmek için İsviçre ordusu yarım milyar İsvçire Frangı (474 milyon $ABD) tutarında ek  bir bütçeye ihtiyaç duyuyor.

İsviçre’nin 2010 yılı askeri işletme/personel harcama bütçesi olarak 2.66 milyar İsviçre Frangı (2.55 milyar $ABD) söz konusuydu.

Buna göre İsviçre Frangı bazında teklif edilen dağılım:

– 2.15 milyar: işletme masrafları ve bunun 510 milyonu lojistik destek ve idame    

– 1.26 milyar personel giderleri

şeklindedir fakat İsviçre ordusunun işletme giderleri için reel ihtiyacı yukarıdaki gibi 3.92 milyar İsviçre Frangı (3.72 milyar $ABD) değil, yaklaşık 4.4 milyardır (4.17 milyar $ABD). Bu rakamlara yeni alımlar, yatırımlar ve modernizasyon projeleri dahil değildir.

Bu elbette konjonktürel bir durumdur, yoksa İsviçre öteden beri gerektiğinde kapsamlı ve cömert  silah projelerine de imza atmış, kısmen kendi silah sanayiisi de oldukça gelişmis bir ülkedir.

Muharip açıdan bir kaç örnek vermek gerekirse:

Hava Kuvvetleri bünyesinde uzun yıllardır F/A-18C/D Hornet gibi sofistike av-bombardıman uçakları bulunan ve orta vadede Eurofighter (Tranche 3), Rafale veya JAS-39 Gripen NG savaş uçaklarından birini de tercih edecek olan, Kara Kuvvetleri envanterine 1987-1993 yıllarında toplamda 380 adet Panzer 87 ana muharabe tankını (Leopard 2A4) dahil eden ve piyadesinin standart otomatik uzun namlulu silahları arasında SIG 550 olan İsviçre ordusu, gerek eğitim, gerekse küçük çaplı olsa bile kalite/nitelik bakımından, kapsamı çok büyük olmamasına rağmen Avrupa’nın saygın askeri güçleri arasında yer alıyor.     

İviçre ordusuna ait F-18C Hornet uçağı ve Pz 87 (Leopard 2A4) ana muharebe tankları. İsviçre ilk defa F/A-18 Hornet uçağı ile 1996, Leopard 2 tankı ileyse 1987 yılında tanıştı.  

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , ,


....

Yorum yaz