Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

İngiltere’nin Bakış Açısı: Bir Liam Fox Röportajı

13 Tem, 2011 | Kategori: Dosyalar | info@savunmasanayi.net

İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, Hindistan’ın önde gelen basın kuruluşlarından Times of India’ya bir röportaj verdi. Eurofighter’dan, Çin’e, Sri Lanka’dan, korsanlık faaliyetlerine ve Libya’ya kadar bir çok konuda Birleşik Krallık’ın fikrini beyan eden Liam Fox, bazı ilginç konulara da değindi.

TOI muhabiri Indrani Bagchi’nin yaptığı röportajın kapsamlı bir özetini siz değerli SSNET okurlarına Türkçe olarak sunuyoruz.

Soru: Hint yönetimi ile yaptığınız görüşmelerde sürekli olarak Eurofighter’ı teşvik ettiniz. Eurofighter neden daha iyi bir teklif?

Liam Fox: Biz konuyu salt bir uçaktan ibaretmiş gibi düşünmüyoruz. Burada mesele yeni bir stratejik ilişki satın almak. Britanya’nın bu konuda son yıllarda gösterdiği yaklaşım karşılıklı alışveriş olmuştur, ancak artık ihtiyacımız olan şey stratejik anlamda küresel güvenlik ve müşterek çalışma alanındaki ortaklarımızı belirlemek. Hindistan’ında tedarikçi değil, ortak aradığını fark etmeliyiz artık.

Uçağa bakacak olursak, biz bu uçağı ilk defa Libya’da kullanmaya başladık. Uçağın yeteneklerinden ve kullanılabilirliğinden fazlasıyla etkilendik. Stratejik bakış açısıyla bu uçağı satın almanın Hindistan için dört avrupalı ortak ile çok iyi ilişkiler geliştirmek anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle Britanya gibi onların savunma pazarına prensipte oldukça sıcak bakan bir ülke ile. Bizim teknoloji transferi ve uzun vadeli yapıcı bir ilişki kurmak açısından size diğerlerinden çok daha iyi bir teklif sunduğumuzu söyleyebilirim. Mesela Fransa’nın savunma endüstrisi bu kadar açık değil.

Soru: Typhoon için daha fazla para ödemek zorunda mıyız, öyleysek karşılığında daha fazla ne alabiliriz?

Liam Fox: Savunma alanında en iyiyi en ucuza alamazsınız. Bu yüzden eğer kaliteli bir ürün istiyorsanız uygun miktarda ödeme yapmak zorundasınız. Biz Birleşik Krallık için Typhoon’u seçtik, çünkü uzun yıllar ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılayacak uçağın Eurofighter Typhoon olduğuna inanıyoruz. Aşamalı olarak Tornado’ları devre dışı bırakıp Typhoon’ları çok rollü muharebe uçağımız olarak kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca kendi alanının en gelişmiş ürünü olan dünyanın ilk ikinci nesil e-scan radarını da hazır hale getirdik.

Soru: Hindistan bu teklife kendi savunma sanayisinin kurulmasına önemli bir destek daha olacak gözüyle bakıyor. Bize nasıl yardım edebilirsiniz?

Liam Fox: Bu anlaşmaya basit bir araç alışverişi olarak bakamayız. Hindistan savunma sanayi zamanla geliştikçe biz de teknoloji paylaşacağız ve gerçek bir ortaklığa dönüştüreceğiz. Tabi bu biraz zaman alacak.  Birleşik Krallık olarak envanterimizdeki uçaklara ilave edeceğimiz yeni seçimlerimiz için iki tip jet ile ilgileniyoruz. Müşterek Taaruz Uçağı ve Typhoon. Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu kabiliyetlere hangisi sahipse o olacak.

Soru: Çin de günden güne savunma alanında istikrarlı bir ilerleme gösteriyor. Bunu bir fırsat olarak mı yoksa mücadele/rekabet olarak mı görüyorsunuz?

Liam Fox: Bence her ikisi de. Çin askeri yeteneklerini çok fazla geliştiriyor. Bunu kendi güvenliğimiz için bir tehdit olarak görmek için hiçbir sebep yok, -gerçi uluslararası sularda da boy gösterecek donanma kabiliyetine de sahip ama-. Çin’in ekonomik olarak hala bir fırsat olduğu açıkça ortada. Çin’in kendi içinde nasıl geliştiğini, demografik ve doğal kaynaklar gibi büyük sorunlarını nasıl çözdüğünü sürekli izliyoruz. Çoğunlukla Çin’i gelişmekte olan bir süper güç olarak görmemize rağmen, bir çok bakımdan sorunlu ve gelişmekte olan bir ekonomi olarak kitlesel yoksullukla mücadele ediyor. Bu yüzden Çin’i sürekli incelemeli ve doğru yolda ilerlemesi için cesaretlendirmeliyiz.

Soru: Libya sorunu hakkındaki tahmininiz nedir? Bir çıkmazda mısınız?

Liam Fox: Buna çıkmaz diyemeyiz. Operasyonlara başladığımızda, Bingazi nüfusu bir insanlık felaketi ile karşı karşıyaydı. Misrata halkı dağlardan açılan bombardıman ateşi altındaydı. Ülkenin önemli bölümünü rejimden kurtardık. Rejimin komuta ve kontrol yeteneklerini ortadan kaldırdık. İstihbarat operasyonlarından yoksun bırakıyoruz. Bütün olanlar, Kaddafi kendi rejimi için hiç bir gelecek olmadığını fark ettiğinde bitecek.

Soru: Nasıl bitecek?

Liam Fox: Libya halkının kurtarılışıyla bitecek. Yapılanlar sivilleri korumak için. Libya Ulusal Geçiş Konseyi Kaddafi makamında durduğu sürece halkın güvende olmadığını açıkladı. Kaddafi makamını terk etmeli. Ulusal Geçiş Konseyi varken rejim daha ne kadar devam edebilir ki. Geçiş hükümeti ne yapıyorsa Libya Halkı için yapıyor, bizim için değil. Kaddafi’ye ne olacaksa, başka bir ülkeye sürgüne mi gidecek veya başka bir şey mi, bunlar gelecekte kurulacak hükümetin meseleleri. Bu konu hakkında katı kurallar koymamalıyız.

Soru: Yeni hükümet kurulana kadar hava operasyonları devam edecek mi? Ya da ne kadar sürecek?

Liam Fox: Çok basit: Kaddafi’nin güçleri sivillere ateş açmayı bırakana kadar sürecek. Kaddafi’nin operasyonlarının hala devam ettiğini görüyoruz, ama ilk başladıklarından çok azını yapabiliyorlar artık. Onlar tehdit olarak durdukları sürece yapabildiklerinin daha azını yapmalarını sağlayacağız. Kaddafi’nin etrafındaki insanların artık onun yanında olmalarının bir anlamı olmadığını er ya da geç anlaması çok önemli. Bir hafta, bir ay veya daha fazla sürecek ama Kaddafi gidecek.

Soru: Afganistan’daki birliklerinizi geri çekiyorsunuz. En sonunda orada ne tür bir varlığınız olacak?

Liam Fox: 9500 kişilik bir kuvvet bulunduruyoruz. 2012 sonuna kadar sadece 500 askeri geri çekeceğiz. Aslında Afgan ulusal güvenlik kuvvetlerinin artan yeteneklerini göz önüne alınca bu oldukça ılımlı bir azaltma. Eğer onlarla beraber çalışan komutanlarımızla konuşursanız, size sadece sayılarının artmadığını aynı zamanda da oldukça hızlı öğrendiklerini söyleyecekler.

Soru: Taliban ile uzlaşmada ne durumdasınız?

Liam Fox: Bu artık Afganistan’ın iç meselesi ancak onların köktendinci ve uzlaşılamaz bir örgüt olmak gibi bir özellikleri de mevcut. Daima Afgan halkı için bir tehdit olacaklar ve biz de onlara karşı silahlı bir çözüm uygulayacağız gibi görünüyor. Yine de ben Afganların bu meseleyi kendileri daha hızlı ve derin çözmek için yol aldıklarına dair sinyal verdiklerini görüyorum. Bölgesel güvenliği sağlamak için 5 yıllık değil, 15-20 yıl ötesine kadar uzanan ortaklıklar geliştirmeliyiz.

Soru: Hindistan’ın Hint Okyanusu’ndaki korsanlık faaliyetleriyle ilgili ciddi kaygıları var. Hint yetkililerle görüşmenizde bu konu da gündeme geldi mi?

Liam Fox: Evet ama korsanlık hakkında derinlemesine bir görüşme olmadı. NATO, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve hatta hiçbir bağı olmaya ülkelerin ortak bir amaç için bir araya gelebildiği ilginç bir model görmüş olduk ve bu bağ organikti: Bir yapı icat etmedik, sadece izledik. Küresel güvenlik anlamında, stratejik ortaklıklar nasıl geliştirebileceğimiz ve böylece sorunlara karşı nasıl esnek çözümler üretileceği hususunda bir ders çıkartılmalı bundan. Bilhassa donanmalar açısından müşterek harekât kabiliyetleri çok önemli.

Soru: Hindistan müşterek harekâtlar için hazır mı sizce?

Liam Fox: “Küresel Muharebe Gemisi” (Global Combat Ship) adında, geniş katılımlı yeni muharip bir gemi inşası için konsept arayışındayız. Ortaklarımızın böyle bir şey geliştirmede bize yardımcı olmalarını arzu ediyoruz. Eğer herkeste bu geminin türevleri olursa, müşterek harekât işten bile değil. Zaten stratejik ilişki olacaksa, herkes açık olmalı.

Soru: Hindistan’ın yanıtı sizi tatmin etti mi?

Liam Fox: Bu Hint Hükümeti’nin düşündüğü bir şey. Zaten temelde biz de böyle bir projeye ilgi gösterecek ülkeler arıyoruz. Temel bir tasarımımız var ve umarım Hindistan hükümeti de daha ilerlemiş stratejik ilişkiler adına bunun bir parçası da olacaktır.

Soru: Sri Lanka’yı da ziyaret edeceksiniz. Onlara mesajınız ne olacak?

Liam Fox: Onlar bir kavşakta. Karar verme zamanları geldi. Ya biraz daha şeffaf olup, halkların uluslar arası birliğine katılıp değerli bir üyesi olacaklar, ya da böyle devam edecekler. Gelişime açık olmaları halinde bölgede rolü olan bir oyuncuya neden dönüşmesinler? Biz Malezya gibi olmalarını tercih ederiz, Myanmar gibi değil.

Soru: Daha gelişmiş bir Hint-İngiliz Savunma İşbirliği için öngörünüz nedir?

Liam Fox: Oldukça fazla miktarda küresel güvenlik analiz paylaşımı yaptık. Bu ilk kez oluyor: Serbest ticaret ve bunun korunması konusunda ilk kez aynı pencereden bakıyoruz.

Soru: Bu koruma meselesi tek bir küresel yapı tarafından mı, yoksa tek bir küresel süpergüç tarafından mı olacak?

Liam Fox: Hiçbiri. Çok katmanlı bir güvenlik girişimi olarak görebiliriz.

Soru: Bu girişimde Hindistan ve İngiltere’nin yeri var mı?

Liam Fox: Kesinlikle. Zaten askeri deneyimlerimizi fazlasıyla paylaştık. Hindistan’ın kendi savunma sahası ile ilgili birlikte çalışmayı önerebiliriz. Dünya’nın dördüncü büyük askeri bütçesine sahip bir ülke olarak epey bir uzmanlığa da sahibiz. Bu yüzden bence her iki ülke için de yer var.

Britanya bir bölgede kendi refahı ve güvenliğini temin edecek ortağa sahip olmalıdır. Dünya’yı kendi başına devriye gezecek bir ülke değiliz artık ancak aynı fikirde olduğumuz ülkelerde bir güvenlik stratejisi geliştirebiliriz. Mütekabiliyet ilkesi kapsamında güçlü bir temelde ilişkiler geliştirmenin sağlıklı olduğuna inanıyoruz.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , ,


....

Yorum yaz