Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

İHA’lara lazerli acil önlem

20 Tem, 2010 | Kategori: Diğer Savunma Sanayi Haberleri | info@savunmasanayi.net

İHA’ların ordular için vazgeçilmez olması ve taarruz konusundaki yeteneklerinin artması, ülkeleri onlara karşı savunma silahları geliştirmeye de itiyor. ABD Donanması ve Raytheon, müşterek geliştirdiği lazer sistemi ile İHA’lara göz açtırmayacak.

Yeni geliştirilen her silah ve mühimmata bir süre sonra karşı önlem geliştirmek, bugüne dek savunma sanayiinin dinamosu olmuştur. İnsansız Hava Araçlarına öncülük eden ülkeler, diğer ülkelerin de bu teknolojilere sahip olmasını tehdit olarak gördüğünden olsa gerek, bugünlerde radarlara yakalanması ve vurulması nispeten zor olan İHA’lara karşı sıradışı önlemler geliştiriliyor.

Bu ülkelerden birisi olan ABD, donanması ve Raytheon firmasının iş birliğiyle geliştirdiği kombine fiber lazer, gerçekleştirilen testler sırasında su yüzeyi üzerinde uçuş gerçekleştiren dört adet İHA’yı imha etti.

Raytheon’un Phalanx Sistemi’nin kılavuzluk ettiği donanmaya ait bir Lazer Silah Sistemi (LaSW: Laser Weapon System) İHA’lara kilitlendi ve yaptığı ateşleme ve güdümleme ile araçları imha etmeyi başardı. Phalanx Block 1B sistemine entegre edilen LaWS, Phalanx’ın elektro-optik izleme ve radyo sensörlerini kullanarak atışını gerçekleştirdi.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , ,


....

Yorum yaz