Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

HULC Biyomekanik Testlere Giriyor.

7 Tem, 2011 | Kategori: Kategorilenmemiş, Teknoloji Haberleri | haber@savunmasanayi.net

ABD Ordusu askerlerini biyomekanik kalkan ve taşıma sistemiyle donatmayı hedefliyor. Prototipi tamamlanan HULC dış iskeleti, yedi hafta boyunca test edilecek.

Lockheed Martin firmasının ürettiği sağlamlaştırılmış HULC dış iskeleti ABD Ordusu Natick Askeri Araştırma Geliştirme Mühendislik Merkezi’nde biyomekanik testlere başlayacak.

7 hafta boyunca yapılacak testlerde askerlerden geri besleme alınarak projenin gereksinimlerinin daha iyi ve hassas olarak belirlenmesi hedefleniyor.

Testlerde değerlendirilecek en önemli parametre, dış iskeletin askerin yük taşıma kapasitesine olan etkisi olacak. Ayrıca askerlerin sisteme alışma süresi de bu süreçte test edilmiş olacak.

Eşit yer çekimi, süre, yük ve hız koşullarında kontrollü deneyler şeklinde gerçekleştirilecek testlerde askerin birim kütlesi başına tükettiği oksijen ölçülerek metabolik verimlilikte bir gelişme olup olmadığına karar verecek.

Askere destek olacak

Lockheed Martin’in geliştirdiği HULC dış iskelet sistemi akülü, hidrolik tahrikli, insan biçimli (antropomorfik) bir destek sistemidir. Sistem, arazi şartları fark etmeksizin tek bir şarj ile 20 kilometre boyunca 90.72 kg (200 pound) yükü taşıyabilmektedir.

Askerin hareketlerini kısıtlamayacak şekilde tasarlanan HULC, çömelme, sürünme ya da tırmanmada harcanan eforu minimuma indiriyor. Sistemin beden ile uyumlu çalışması gelişmiş bir mikro bilgisayar tarafından sağlanıyor. Hem dayanıklılığı arttıran, hem de yaralanma olasılığını düşüren HULC, yenilikçi askeri teknolojiler arasında yerini aldı.

Sağlamlaştırılmış HULC sistemi biyomekanik test fazından sonra arazi testlerine geçecek.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları:


2 yorum var
Yorum yaz »

  1. pardon, ama SSM’nin niye ingilizce sitesi yok ? bu yüzden bir cok potansiyel okuyucu kaybediyorsunuz.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 5 Thumb down 13

  2. Yakinda PKK yada verir çekirge gibi ziplarlar

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 0

Yorum yaz