Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

Hindistan’ın yeni favorisi Eurofighter’mi?

24 Oca, 2010 | Kategori: Hava Savunma Sanayi, Savunma ve Strateji: Özge Kılınç | oezge.kilinc@savunmasanayi.net

Hindistan’ın İtalya Büyükelçisi Arif Shahid Han geçtiğimiz Cuma, 22 Ocak 2010 tarihinde sürpriz bir açıklama yaparak ‘MMRCA’ ihalesinde Eurofighter/Typhoon uçağının liste başı favori olduğunu vurguladı.

Hindistan’ın halen geleceğe yönelik üç önemli savaş uçağı projesi bulunuyor. Bunlardan kronolojik olarak ilki, 27 senedir sürmekte olan ve nihayet seri üretim aşamasına gelen, tek motorlu hafif savaş uçağı projesi LCA [HAL Tejas] yanında, daha uzun vadede somutlaşması planlanan, henüz fizibilite/ArGe aşamasındaki, Ruslarla ortak yürütülen beşinci nesil FGFA [T-50 PAK FA] programı.

Hindistan’ın halen yürürlükte olan üçüncü ve en önemli savaş uçağı projesiyse, uluslararası ihale kanalıyla tedarik edilmesi planlanan 126 uçaklık çok rollü av-bombardıman görevli jet uçağı programı. Opsiyonlar haricinde projenin maliyeti minimum 10.4 milyar dolar [$ABD].

Söz konusu orta menzilli, çok rollü savaş uçağı projesi MMRCA [Medium-Multi Role Combat Aircraft] çerçevesindeki 126 uçaklık bu uluslararası ihaleye:

– ABD’den Lockheed Martin’in teklifi F-16IN [Blok 60] ve Boeing çözümü F/A-18E/F Super Hornet [Blok 2],

– Rusya’dan Mikoyan-Gurevich yapımı MiG-35 “Fulcrum-F“ [“Super Fulcrum”],

– Avrupa’nın dörtlü konsorsiyumu Eurofighter/Typhoon [Tranche III] teklifi,

– İsveç’ten Saab yapımı JAS-39 Gripen NG [“Next Generation”] yanında,

– Fransız Dassault firması da Rafale [F3/F4] jetiyle iştirak ediyorlar.

Geçtiğimiz yıl siz SSNet okuyucularımıza zaman zaman konuyla ilgili olarak kısmen yorum sentezli güncel bilgileri aşağıdaki örnekte olduğu gibi aktarmaya çalışmıştık:

http://www.savunmasanayi.net/fransa%e2%80%99ya-hint-tokadi/fransa%e2%80%99ya-hint-tokadi

İhale sürecinde şimdiye dek en önemli favori ülke olarak, gerek mevcut siyasi konjonktür, gerekse de maliyet/fayda bazında daha avantajlı olmasından dolayı ABD gösteriliyor ve F/A-18E/F Super Hornet [Blok 2] veya F-16IN [F-16E/F Blok 60] tekliflerininin ihaleyi kazanacağına hemen hemen kesin gözüyle bakılıyordu.

Hindistan’ın İtalya Büyükelçisi’nin yaptığı bu son resmi açıklama, ‘mavi boncuk kimdeyse..’ misali ihaleyi kızıştırma taktiğimidir, yoksa başka bir motifmi söz konusudur, bunu kesin olarak söylemek mümkün olmamakla birlikte, bu açıklamanın yetkili bir Hindistan hükümet sözcüsü diplomat tarafından gerçekleşmesi ve Avrupa konsorsiyumunun teklifinin Rafale yanında en pahalı çözümlerden biri olan Eurofighter/Typhoon’un birinci sırada favori olarak açıklamasının ardında, bu uçağın EJ200 tipi turbofan motorunun geliştirilmiş, 3D egzoz nozulu vektörleme versiyonunun, LCA [HAL Tejas] uçağında da kullanılabilme olasılığının artmış olması da etkili olmuş olabilir.

Hindistan Büyükelçisi’nin EADS, BAE Systems ve İtalyan hükümet temsilcileri nezdinde yaptığı bu resmi açıklamada, MMRCA projesi kapsamında en az dört ülkenin reel şanslarının olduğu [ki burada muhtemelen Fransa ciddiye alınmıyor] ve Eurofighter/Typhoon uçağının şu an birinci sırada yer aldığı resmen vurgulandı.

Ordusunu halen kapsamlıca modernize etmekte olan Hindistan’ın, çeşitli kara ve deniz projeleri eşliğinde, MMRCA ihalesinin hemen sonuçlanmayacağı ve sürecin daha bir kaç yıl daha devam edeceğini söylemek mümkündür.

Netice itibariyle dünyada nükleer silah envanterine sahip dokuz ülkeden biri olan Hindistan [önem sıralarına göre nükleer silaha sahip ülkeler: Rusya, ABD, Fransa, Çin, İngiltere, İsrail, Pakistan, Hindistan, Kuzey Kore], dünyanın en kalabalık nüfuslu ikinci ülkesi olarak kalite/kantite-nicelik/nitelik açısından hava kuvvetleri bazında Asya’da orta vadede Rusya Hava Kuvvetleri’ni dahi geride bırakmakla kalmıyor, bölgedeki ve hatta Asya’daki en büyük rakibi Çin’e karşı da uzun vadede modern jetlerle üstünlük sağlamayı ciddi anlamda planlıyor.

Hindistan’ın mevcut nüfus artış temposu ile 20 yıla kadar Çin’in nüfusunu da ilk defa geçmesi bekleniyor. Şu an itibariyle tahminen 6.8 milyarlık mevcut dünya nüfusunun 2.6 milyarını, dolayısıyla üçte birinden fazlasını sadece bu iki Asya devlerinden Çin ve Hindistan teşkil ediyorlar.

Özge Kılınç

SSNet Kurul Başkanı ve Yayın Danışmanı

Nisan 2008: İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri RAF’a ait Typhoon uçakları dokuzlu formasyon uçuşunda

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


....

Yorum yaz