Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Hindistan: Shourya tam isabet!

28 Eyl, 2011 | Kategori: Kategorilenmemiş | haber@savunmasanayi.net

Hindistan yeni geliştirdiği orta menzilli, nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip Shourya füzesini 24 Eylül tarihinde test etti.

Hindistan’ın yerli çabalarla geliştirip ürettiği, karadan karaya Shourya füzesi, ülkenin doğusundaki Orissa eyaletinden Bengal Körfezi’nde konuşlu önceden belirlenmiş hedefe fırlatıldı. Füzenin hedefe başarıyla isabet etmesiyle birlikte, test başarıyla tamamlanmış oldu.

Hindistan, nükleer silahlara sahip komşuları Pakistan ve Çin’e karşı geliştirdiği nükleer caydırıcılık stratejisi kapsamında, bir süredir nükleer başlık taşıma kabiliyetli füzeler üretiyor.

Bu kapsamda ilk olarak Kasım 2008’de duyurulan Shourya füzesinin nihai iyileştirmeleri yapılıyor. 2.200 poundluk (1000 kg) nükleer başlık taşıma yeteneğine sahip olan füze katı yakıt kullanıyor ve 434 millik (700 km) menzile sahip.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları:


3 yorum var
Yorum yaz »

 1. nükleer silahlar insana ürküntü veriyor. şahsi kanaatim ; tüm dünya ülkelerin de , nükleer , biyolojik ve kimyasal silahların , kullanımının ve üretiminin yasaklanması.

  mümkün olsa tüm silahların yasaklanmasını isterim ama… ( konu bu aşama da çok uzar ; çünkü silahlanmanın neden devam etmesi gerektiği konusun da , pek çok insan , pek çok bahane ileri sürecektir. ben bu bahanelere inanmıyorum , ama maalesef yapacak bir şey şimdilik yok gibi ? )

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 18 Thumb down 6

 2. heybeliada deniz indi makale bekliyoruz. milgem büyükada da indi onun hakkında da makale bekliyoruz.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 26 Thumb down 1

 3. Ulkemizin fuze saldırı ve savunma sistemleri konusunda son derece eksik ve geride kalmis oldugunu dusunuyorum,,,Etrafımızdaki hemen hemen butun ulkelerde 500 ve ustu kilometrelere ulasabilen fuze sistemleri varkan bizde 250 km menzilli Yıldırm var,,,Hindistan,pakistan ,cin kore ,bu ulkelerden bir veya birkacıyla knowhow alarak ozgun fuze istemlerimizi olusturmalıyız,,Tank-top gibi klasik silahların varlıgı mutlaka olmalı ancak savasın ilk basladıgı dakikalarda ucak ucurmadan karsı hedefin staratejik noktalarını uzun menzilli fuzelerle berteraf edebilirsiniz,,

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 17 Thumb down 0

Yorum yaz