Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Güney Afrika Gripen’leri İçin Thales Keşif Podu Seçildi

17 Ağu, 2009 | Kategori: Hava Savunma Sanayi, Kategorilenmemiş | kilincoezge@googlemail.com

Güney Afrika Hava Kuvvetleri, Gripen uçaklarının taktik keşif podları olarak Thales çözümünü seçti.

Söz konusu keşif kabiliyeti için açılan ihaleye Thales yanında, rakip olarak İsrail’den Rafael ve Danimarka’dan Terma firmaları da iştirak etmişlerdi.

İhaleyi kazanan Thales konsepti, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’nin Harrier GR.7/GR.9 ve Tornado GR.4 uçakları için de seçilmiş ve kendini kanıtlamış olan bir İngiliz sistemi olmakla tanınıyor. 

İngilizler ayrıca aynı sistemi Hawk tipi ileri jet eğitim uçaklarında da keşif maksatlı kullanıyor.

250 kg ağırlığındaki keşif podu, İskoçya’da üretilecek ve G. Afrika adına ilk test uçuşları İsveç’te üretici Saab firması tarafından gerçekleştirildikten sonra, entegrasyon G. Afrika’da hayata geçirilecek.

G. Afrika’nin Thales üretimi keşif podlarının, bir seneye kalmadan, 2010 yılı ortasına kadar operasyönel özellik kazanması planlandı. 

G. Afrika Hava Kuvvetleri, İsveç Hava Kuvvetleri’nden sonra, sayı bakımından en önemli JAS-39 Gripen kullanıcısı olup, 28 uçağın siparişi verildi. Uçakların büyük bir bölümünün üretimi, G. Afrika’nın Denel tesislerinde gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu 28 uçağın 19’u tek koltuklu JAS-39C ve 9 adedi JAS-39D tipindedir.

Güney Afrika’nın ilk Gripen uçağı olan resimdekş çift koltuklu JAS-39D, ilk uçuşunu 11 Kasım 2005 tarihinde gerçekleştirirken görülüyor

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , ,


....

Yorum yaz