Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

F35 siparişlerini iptal ettik

12 Oca, 2013 | Kategori: Türk Silahlı Kuvvetleri'nden | kilincoezge@googlemail.com

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi kapsamında siparişi verilen ilk iki F-35 uçağının tedarikinin önümüzdeki yıl tekrar değerlendirilmek üzere ertelenmesine karar verildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere, JSF Projesi’ne, Türkiye’nin 1999 yılından itibaren konsorsiyum üyesi olarak iştirak ettiği hatırlatıldı.

JSF projesinde mevcut durum itibariyle, F-35 uçağının harekat kabiliyetlerinin istenen seviyeye ulaşmada planlananın gerisinde kalması ile ABD ve diğer ortak ülkelerin siparişlerini ileri ki yıllara ötelemesi sebebiyle artan uçak maliyetlerinin Türkiye’nin tedarik planına olan etkisinin değerlendirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Ayrıca ABD Hükümeti ve Ana Yüklenici Lockheed Martin firması ile 2012 yılı içinde yürütülen görüşmelerin sonuçları gözden geçirilmiştir. Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 5 Ocak 2012 tarihinde sipariş kararı verilen ilk iki uçağın tedarikinin önümüzdeki yıl tekrar değerlendirilmek üzere ertelenmesine karar verilmiştir. Türkiye’nin katılımcı ülke statüsünde dahil olduğu JSF programı kapsamında yürüttüğü faaliyetlerine devam edilecek olup, proje kapsamında daha önce planlandığı şekilde 100 adet F-35A uçağının tedariki öngörülmektedir.”

www.sozcu.com.tr

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


7 yorum var
Yorum yaz »

 1. Gelişimi daha uzun yıllar devam ederek sürekli güncellecek uçak, neticelerini bekliyoruz. SOM füzesinin F35 de kullanma çalışması resmen başladı.

  http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=199

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 5 Thumb down 2

 2. Üretimi yılan hikayesine dönen f-35 uçak projesi ile ilgili en son test sonuçları ve aksaklıklar açıklandı, Pentagonun operasyon test ve değerlendirme direktörü Michael GİLMORE’un geçen cuma günü (ocak 2013 ün ilk haftası) hazırlayıp pentagona sunduğu f-35 raporuna göre test edilen f-35 uçaklarındaki devam eden sorunlar arasında, 1-f-35 A modelinde havada yakıt ikmali ile ilgili sorunlar, 2- tüm modellerdeki stealth kaplamaların yüksek irtifa ve aşırı sıcaklarda uçakların yatay kuruk yüzeylerinde soyulma olduğu, 3- f-35B modelinde dikey iniş için motor kaldırma sorunu olduğu, 4- yazılım paketlerinin geciktiği 5- pilot için tüm sensörlerden gelen verilerin kask’a entegre olamadığı, 6- silahlarla -radar sisteminin entegrasyonunda performans ve hedefleri izleme sorunlarıın devam ettiği, 7- f-35B modelinin dayanıklılık testinde alt gövdede çatlaklar oluştuğu, 8-f-35C modelinde motor yangın testinde soğurma sisteminde ciddi sorunlar çıktığı, 9- yıldırım düşmesi nedeniyle yakıt deposu patlamalarını engellemek için koruyucu sisteme ihtiyaç olduğu, 10- tüm uçak modellerinde kritik arızalar arası ortalama süre artmıştır (sık sık arıza yapar olmuştur) ve bu nedenle uçağın beklenen performansı beklenen seviyenin altında kalmıştır.bugüne kadar 396 milyar doları bulan f-35 üretim projesinde bu sorunlar nedeniyle ortakları arasında uçağın teslim tarihi ve yıllara göre üretim ve teslimat sayısında erteleme ve düşüş olacağı belirtilmektedir.uçağın gelişim sürecinin uzaması da fiyatını sürekli artırmaktadır f-35 hayranlarına duyurulur.
  Saygılarımla.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 21 Thumb down 0

 3. Merhaba

  Lockhedd bu işin altından kalkamadı. Ayrıca F-35 gövde dışında mühimmat taşıdığı zaman stealth özelliğini kaybetmetedir. Bu uçaktan 100 adet alınması bence çok gibi en fazla 2 filo 60 adet alınırsa daha faydalı olur.Çünkü bu uçak düşman hava savunması ve stratejik hedeflerin vurulması için daha uygun görünmektedir. Hava-hava muharebesi için bence yetenekleri zayıf. F-16 alımımız 30 adetti sayı toplam 240 adet oldu. F-4 ler ve F-5 ler bombardıman ve 2. hat muharebe uçağı olarak envanterde bulunuyor. F-35 projesinin geçikeceği gün gibi ortada durmaktadır. Bu durumda 2 seçenek gündeme gelecek TF-X ya da yeni tip bir muharebe uçağı bence Boeing f-18 ya da F-15 için görüşülebilir. Ama TF-X iyiden iyiye ülkemiz için hayati hale gelmiştir. ABD menşeli bir uçak pek istemesemde rus uçakları demode ve lojistik sistemimize taban tabana zıt ayrıca Eurofighter ile F-15 arasında bir tercih yapmak zorunda kalsam F-15 i seçerdim. O olmaz ise F-18 daha uygun olur. Sonuçta egede çok faydalı olacaktır. F-18 deniz üstünde savaşmak için tasarlanmış bir uçaktır. F-16 ek alımı en son çare olarak düşünülmeli nedeni ise artıl F-16 büyük ölçüde geliştirilme sınırlarına dayanmış durumdadır. F-15 SE stealth eagle bir çok yeni özelliği ile F-16 oldukça fark atmış durumda ve uzn menzilli ve çift motorlu bir uçağa hava kuvvetlerimizin ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim. Mirage’leri hesaba dahi katmıyorum. Operasyonel bir baş belası Birleişk Arap emirlikleri ellerindeki yeni imalat olanları bile satışa çıkarttı.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 10 Thumb down 6

 4. f18 in abd dışında bir ülkeye ihraç edildiğini hiç duymadım, buna israilde ve güney kore dahil. f15 için söylediklerinde ise bir kısmına katılırım, ama ucağın operasyonel maliyetinin 2 f16 ya eşit olduğunuda unutmamak gerekir, kaldıki bu ucakların avinyonik sistemlerinin bakım ve idaresinin kurulması ayrı bir maliyet, f16 ı bu anlamda bilinen ve test edilen bir model. bu aşamda ssm kendı jetini hazırlamaya yönelik çalışmalarını hızlandırsa iyi eder THK için yerli bir kaynak ihtiyacı geldi de geciyor.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 4

 5. Bildiğim kadarıyla f18 ispanya,kanada,avusturalya ve abd kendisi kullanıyor.hava-hava muharebesinden ziyade av bombardıman uçağı olarak kullanılıyor.abd hala çok sayıda f15’i hava savunması olarak kullanıyor.bence f15 ve eurofighter t3 modeli arasında tercih yapılmalı.yerli savaş uçağı maceradan öte birşey değil locked martin bile bu işin altında ezildi Türkiyenin halini düşünemiyorum bile.benim şahsi kanatim eurofightert3.adamlar yazılımıyla teklıf ediyor bu işin ekonomik yönü pilotlarımıza sorulması daha uygun çünkü onlar savacak sonuçta

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 2 Thumb down 2

 6. Eurofighter savaş uçağına kesinlikle karşıyım. Bu uçağın bakım uçuş maliyeti çok önemli miktarlar tutmaktadır. Ayrıca hava üstünlüğü için tasarlandığından dolayı oldukça süratlidir. Bundan dolayı yer hedeflerine karşı kabiliyetleri oldukça sınırlıdır. Türk Hava Kuvvetleri genelde 300-350 arası muharebe uçağı bünyesinde modern 1. hat muharebe uçağı olarak bulundurmaktadır. Gelecektede bu büyük ihtimalle bu sayıda devam edecektir. Bu yüzden bizim alacağımız hava üstünlüğü uçağının bile yer taaruz kabiliyetide olmak zorundadır. Euro Fighter t3 ün stealth özelliği bulunmaktadır. İngiltere bile Libya’ya yapılan saldırıda 2 filoyu zorlukla kullanabilmiştir. Öncelik
  TF-X
  olmalıdır. Tüm imkan ve kaabiliyetlerimizle bu işe asılmalıyız. 21. Yüzyılda havacılık bilime yön veren sanayi
  dallarından biri olacaktır. Fakat bu esnasda hava gücünün ihtiyaç duyduğu uçaktan mahrum etmemek gerekmektedir. En makulü 30 adet f-16 alımını 60 yapmaktı böylece ortak üretim imkanı yaratılarak farklı kaabiliyetler elde edilebilirdi. TF-X’e faydası olurdu. Bu imkan şimdilik kaçmış gibi gözüküyor. F-35 yerine F-15 Silent Eagle alımına gidilebilir. Böylece F-16 filomuz sağlşam bir çift motorlu sağlam bir hava üstünlüğü kabiliyeti yüksek etkili bir kara taaruz kabiliyeti olan uçakla takviye edilirek TF-X projesine caydırıcılık eksiği olmaksızın devam edilebilir.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 6

 7. Ertelenen teslimat tarihi, yazılım sorunları, Amerika’nın hatalarından kaynaklanan fiyat artışları derken ilk zamanlarda çok beğendiğim F-35 Projesi umarım hayal kırıklığı olmaz. Bu arada mükemmel F-35 fotoğraflarına bakabilirsiniz:

  F-35 Joint Strike Fighter Resimleri

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 2

Yorum yaz