Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

F-35’in 400 parçası Türkiye’de Üretilecek

12 May, 2011 | Kategori: Türkiye'den | info@savunmasanayi.net

Lockheed Martin yöneticisi Stephen O’Bryan, 7 milyar dolarlık yatırım ile F-35’in 400 parçasını Türkiye’de TAI ile ortak üreteceklerini söyledi.

ABD merkezli Lockheed Martin F-35 uçaklarının sırt kısmındaki 400 parçayı TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) ortak üretecek. Lockheed Martin üretim için 7 milyar dolarlık yatırım yapacak. İstanbul’da önceki gün açılan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na katılan Lockheed Martin’in Müşteri İlişkileri Yardımcı Başkanı Stephen O’Bryan, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Türkiye birçok proje yarışmasında yer alıp kazanıyor. Türkiye havacılık sektöründeki bu başarı karşısında 7 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Uçağın sırt kısmındaki 400 parçayı TAI ile ortak üreteceğiz. Proje ilk aşamada 2035 yılına kadar sürecek. Toplamda 3100 uçağa ekipman sağlayacağız” dedi. Stephen O’Bryan, TAI ile ortak 4500 adet F-16’ya parça ürettiklerini de hatırlatarak, artık gelecek yılların teknolojisini barındıracak olan F-35 için de TAI ile çalışacaklarını vurguladı.

Projede 9 ülke var

ABD kaynaklı olan F-35 projesini Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Büyük Britanya destekliyor. Proje toplamda 40 milyar dolara mal olacak. Türkiye projeye 11 milyar dolar yatırarak, 2035 yılına kadar eşlik edecek. Şu ana kadar üretilen en az radara görünen F-35, savaşta tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacı ile tasarlandı.

Sırt kısmı Türkiye’de

ABD ile birlikte dokuz ülkenin yer aldığı F-35 projesinde kabinden kanatlara kadar olan sırt kısmındaki parçalar TAI tarafından üretilecek.

Patriot rampası da gelebilir

Uçak ve taktik balistik füzelere karşı kullanılan Patriot füzelerinin rampalarını üreten Fokker Elmo, fabrikasını İzmir’deki üretim tesisine taşımayı planlıyor. Fokker Elmo Asbaşkanı Kier Vis, şu anda Hollanda’da bulunan patriot rampası fabrikasını İzmir’e taşıma planları olduğunu belirterek bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. Bu arada TAI ile ABD merkezli Pratt & Witney F-135’in motorları için anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre üretim, test, bakım ve onarım için Türkiye’de bir şirket kurulacak.

(Radikal)

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , , , , ,


5 yorum var
Yorum yaz »

 1. bu amerika dan bize haytta hyir gelmez bunlar bize er veya gec saldircak lar biz kendi ucagimizi kendi savunma sanayimizi kendimiz yapmdigimiz surece cantda keklik gibiyiz .Zamanda biz ucak yapmaya baslidgimizda bunlar bize gelip ucagi 8 liraya yapcaksiniz biz sie 2 liradan den verlim bosa masraf yapin demedilermi. O zamndaki bizim basimizdakiler guya bizden olanlar sahte vatan sevenlerde okeylemedilermi. Sonra ne oldu biliyormusunuz ucagi bize 2 vernler parcasini 3 den satmya basladilar yani anliycaginiz savas ciksa su anda parca sikintisindan oluruz cunku onlar veriyorlar

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 0

 2. vermiş olduğunuz haber ve sözleşme imzalanmasıyla ilgili bilgilere bakılırsa F-35 projesinde ülkemizin görev bilgisayarı ile ilgili olarak ayak sürümesi gibi bir durum söz konusu değilmiş basınımızda çıkan haberler asparagasmış ya da yaklaşan seçimler öncesi hükümetin manevrasıymış demek ki ben de kendi adıma söyleyeyim boşuna heyecanlanmışım F-16 lardaki muhtaçlığımız aynen devam edecekmiş de haberimiz yokmuş amiyane tabirle uçağın kaportasını üretsek de elektronik sistemlerinde hak sahibi olamadıktan sonra isteyen istediği kadar atsın “biz F-35 üretiyoruz” diye
  ülkeme ve 11 milyar dolardaki yetim hakkına yazık valla üzüldüm…

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 0

 3. arkadaşlar başbakan uçakların yazılımının bize verilmeyeceğini öğrenince görüşmeleri dondurdu ne zaman uçakların yazılımı bize verilcek o zaman uçaklara 11 milyar vericez. ki yazılım konusunda zorda olsa anlaştık bu konuda hiç şüpheniz olmasın

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 2 Thumb down 3

 4. TÜRKIYEMIZ Radara yakalanmayan FÜZELER VE UCAKLARI NIYE YAPMAK ICIN girisimde bulunmuyor ? RADARA YAKALANMAYAN FÜZELER ISTE GIZLI GÜC. ayrica karada, karda ,denizde giden roverlere ihtiyac var bunlar gerektiginde sivil alanlarda bile kulanilabilir , bunlardan iranda bile var… özelikle radara yakalanmayan füzeler düsmanin bas korkusu olur. yazimin dikkate alinmasini umarim

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 3 Thumb down 0

 5. en son 2 adet f-35 uçak alım kararımızı devlet erteleyince, f-35 üreticisi firma,türkiyeye yaptıracağı bazı parçaların siparişini iptal edip amerikalı bir şirkete verdi, türkiye bu projeden daha doğrusu amerika ile tüm askeri proje işinden uzak durmalıdır.bu güne amerika ile aramızda karlı çıktığımız bir alışveriş olmadı.hep biz kaybettik.örnek f-16 projesinde 1 milyar dolarlık offset anlaşması ile f-16 şirketi bizim 1 milyar dolarlık malımızı alıp ihracaatımıza katkıda bulunacaktı, allem kallem edip anlaşmayı iptal ettirdiler.amerika karı olmadan kimseyle iş yapmaz.bu projeye 300 milyon dolar kaynak aktarmışız,bu güne kadar f-35 firması bize kaç paralık iş yaptırmış,bir milletvekili çıkıp ta bunu hükümete sormuyor.ne garip.???

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 5 Thumb down 0

Yorum yaz