Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

F-15 Silent Eagle ilk uçuşuna hazırlanıyor

12 Tem, 2010 | Kategori: Savunma ve Strateji: Özge Kılınç | oezge.kilinc@savunmasanayi.net

Boeing’in yeni Eagle serisi çok maksatlı görevler için optimize edilmiş konsepti olan F-15SE’nin ArGe ve ilk uçuşuna yönelik gelişim süreci kapsamında F-15E1 kodlu bir demonstrasyon/test platformu 8 Temmuz 2010 günü havalandı.

Söz konusu uçak F-15SE’nin prototipi olmayıp, klasik bir F-15E Strike Eagle modeline monte edilen konformal mühimmat hücre modüllerinin uçus sırasında açılıp kapanması için gerçekleştirilen bir test platformudur ve bu ilk testte uçağın solundaki mühimmat hücresi açılarak denenmiştir.

F-15E1 test platformunun amacı bu tür test uçuşları ile radar yansıması dolayısıyla izini (RCS) düşüren ‘stealth’ kategorisine giren konformal mühimmat bölümlerinden (CWB) oluşan modüllerin, reel olarak ciddi anlamda kullanilabileceğini de kanıtlamaktı.

Bu arada CWB’ler F-15SE uçaklarına iki saat gibi kısa bir zaman zarfında monte ya da demonte edilebilecek ve hatta uçuş sırasında söz konusu modüllerin, acil durumlarda ya da misyon gereği taktik açıdan uçaktan harici yakıt tankları gibi atılabilecek şekilde tasarlanıyor.

ABD’nin Missouri Eyaleti’ndeki Lambert St. Louis International Havaalanı’ndan, Boeing’in Şef Test Pilotu Dan Draeger kumandasında 80 dakikalik bir uçuş gerçekleştiren F-15E1’in önümüzdeki haftalarda mühimmat bölümünün uçuş esnasında açılarak, AIM-120 AMRAAM tipi orta menzilli bir hava-hava füzesinin reel atış testini gerçekleştirmesi de planlanıyor.

F-15E1 test platformu, standart bir F-15E uçağına takılan konformal mühimmat bölümlerinin kullanılması ve uçuş testlerine yönelik geçici bir modifikasyondur. Söz konusu konformal mühimmat yuvalarıysa, bu amaç doğrultusunda modifiye edilmiş konformal yakıt tanklarından oluşmaktadır. İlk uçuşunu bu senenin sonuna doğru gerçekleştirmesi planlanan F-15SE’nin ilk prototipi ise gerek görünüm, gekese konstrüksiyon ve donanım açısından çok daha farklı olacaktır.

Örneğin F-15SE’nin prototipinin ön cepheden radar yansıması, dolayısıyla RCS değeri çok daha düşük ve bu amaca yönelik fiziki yapısal değişiklikler söz konusudur.

Üretici Boeing, F-15SE’nin radar izinin F-35 seviyesinde olduğunu, hatta bunun daha da düşürülebileceğini ısrarla iddia etmekle birlikte, F-15SE’nin radar yansıması F-35’in altına da düşerse, ihraç kriterlerinden dolayı ABD Kongresi’nin F-22 Raptor örneğinde oldugu gibi bunu bloke edeceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

F-15SE uçağında radar dalgalarını absorbe edici, dolayısısyla radyo dalgalarını mikro dalgalarına katalize ederek geri yansımayı minimize eden RAM kaplamasından da yararlanılıyor.

Yine Radar izini düşürücü önlemlere yönelik olarak uçağın kuyruk takımındaki düşey dengeleyicilerin açısı da 15 derece daha yatık olacak ve uçağa Boeing’in seçtiği BAE’nin sayısal elektronik harp sistemi DEWS (Digital Electronic Warfire System) entegre edilecek. Ayrıca alıcılar tarafından istenilirse F/A-18E/F Super Hornet örneğinde de olduğu gibi uçağın hava alıkları da radar yansımasına karşı izole edilebilecek.

F-15SE uçağının ana sensörü olarak önceleri yine BAE Systems tarafından geliştirilen AN/APG-63(V)3 AESA radarı düşünülüyordu fakat netice itibariyle daha 2035 yılına kadar kullanılmasına karar kılınan 224 adet F-15E Strike Eagle tipi derin darbe saldırı uçakları için öngörülen modernizasyon programında da kullanılacak olan AN/APG-82(V)1 tipi hava-hava/hava-yer modlu AESA radarı seçildi.

Söz konusu bu modifikasyon ve özellikler opsiyonel olup, bunların uçağın seri üretim aşamasında da hayata geçirilip geçirilmeyeceği F-15SE’nin gelecekte potansiyel müşterilerin tutumuna ve uçağın maliyet artışına bağlıdır.

Üretici Boeing, F-15SE’yi rakibi Lockheed Martin’nin F-35A Lightning II konseptine karşı hesaplı ve efektif bir alternatif model olarak, başta F-15 kullanıcılarından Japonya, İsrail, Suudi Arabistan, Singapur ve Güney Kore’nin beğenisine sunmayı düşünüyor.

Yalnız F-15SE’nin maliyetinin eğer tüm teknolojik opsiyonlar seri üretimde de hayata geçirilecek olursa daha şimdiden F-35’in klasik modeli F-35A (CTOL) seviyesine geldiğini ve kabaca 100 milyon doları ($ABD) bulacağını eklemete de fayda var.

Boeing tarafından uygun şartlar tesis edilebilirse, özellikle Suudi Arabistan ve Güney Kore’nin bu uçaklardan sipariş edeceğine kesin gözüyle bakılırklen, tüm ısrarlarına rağmen F-22 Raptor almasına izin çıkmayan Japonya’nın F-35 konusunda çok da istekli olmadığı göz önünde bulundurularak F-15SE alma şansının oldukça reel olduğu üzerinde de duruluyor.

İsrail ise 20 + 55 opsiyon F-35A uçağına en yakın ve istekli ülke olarak, eğer bu uçağın kaynak kodlarına (source codes) tüm ısrarlara rağmen izin çıkmazsa -ki öyle gözüküyor- geleneksel bir: gerek F-15’in hava üstünlük av versiyonu, gerekse saldırı amaçlı taktik bombardıman versiyonu kullanıcısı olarak F-15SE’yi en azından sembolik olarak değerlendirebileceği düşünülüyor fakat reel anlamda İsrail’in F-35’e sırtını dönmesi oldukça düşük bir ihtimal.

Özge Kılınç

F-15E1 test platformu

Planlanan F-15SE konsepti

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


....

Yorum yaz