Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

F-117 Teknolojisi çalındı mı?

25 Oca, 2011 | Kategori: Diğer Savunma Sanayi Haberleri | info@savunmasanayi.net

NATO savaş uçaklarının 1999 yılında Yugoslavya’ya karşı düzenledikleri hava saldırıları sırasında düşürülen Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait F-117 Nighthawk uçağının radara yakalanmayan teknolojisinin Ruslar ve Çinliler tarafından çalındığı ileri sürüldü.

Yahoo News’in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin, 1970 tarihinde büyük gizlilik içinde geliştirmeye başladığı F-117 tipi uçak 1983 yılında Amerikan Hava Kuvvetlerinin envanterine girmişti. Karakteristik aero dinamiği, radar sinyallerini azaltan gövde boyası ve testere ağzı formundaki kanat uçları ile radara yakalanmaz özelliklerini taşıyordu.

ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİLER”

27 Mart 1999 tarihinde icra edilen bir gece harekatında, Rus yapımı SA-3 füzesi ile başarılı bir şekilde vurulan F-117 Knighthawk uçağının parçalarının köylüler tarafından toplandığı sanılıyordu. Yugoslav Milosevic’in, savaş yıllarında danışmanı olan Zoran Kusovac, yaptıgı açıklamada Rusya ve Çin’in düşen bu uçağın enkazına çok büyük ilgi gösterdiklerini ve köylüler tarafindan toplanan parçaları da ülkelerine götürdüklerini iddia etti.

Savaş sırasında düşürülen F-117 tıpı uçağın sol kanadı ve kokpit tavanı Amerika’da lnsignia Hava Üssü’nde, Pilot koltuğu ve kaskı Belgrat şehri Havacılık Müzesi’nde sergileniyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri’nden bir yetkili , düşen F-117 parçalarının Yugoslav köylüler tarafından hatıra amaçlı toplandığını sandıklarını, teknolojik casusluk ihtimalini hiç akıllarına getirmediklerini kaydetti. Amerika’lı yetkili, radara yakalanmama teknolojisinin Rus ve Çin’liler tarafindan kopye edilmesinin Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hava üstünlüğünü tehdit edebilecegini de sözlerine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates’in geçtiğimiz günlerde Pekin’i ziyareti sırasında, Çin Hava Kuvvetleri Chengdu J- 20 tipi uçagının varlığını duyurmuştu. Çift motorlu ve radara yakalanmaz özellikteki J-20 Chengdu’nun ” Reverse Engineering” yöntemi ile kopya edilgi ihtimali üzerinde duruluyor.

Kaynak: Airporthaber

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , ,


4 yorum var
Yorum yaz »

 1. Reverse Engineering in türkçe açılımını da yazsaydınız keşke anlamı tersine mühendislikmiş ama nasıl yapıldığına dair bir bilgi notu da harika olurdu :(

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 1

 2. İsmail Bey,

  Kesinlikle haklısınız. Haber alıntı haber olduğu için orjinaline dokunmadık. Terimlerin türkçe karşılıklarının dilimize saygı ve onun korunması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

  İlginiz için teşekkür ederiz.

  SSNET Yönetimi

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 0

 3. tersine mühendislik demek

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 0

 4. re engineering .tersine mühendislik demektir.bob lazar adlı bir fizik bilimci tarafından abd li bilimadamlarının ufo larda tersine mühendislik yaptığını ileri sürmüştür.yani mevcut halihazırda varolan bir teknolojik nesnenin nasıl yapıldığına dair araştırma yapılarak onun benzeri bir ürünün yapılmaya çalışılmasıdır.not:umarım iyi ifade edebilmişimdir

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 5

Yorum yaz