Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

Eurofighter: 100 bin saat!

26 Oca, 2011 | Kategori: Hava Savunma Sanayi | info@savunmasanayi.net

Eurofighter/Typhoon muharip jetleri, operasyonda bulunduğu altı ülkenin hava kuvvetleri adına yaptığı uçuşlarda toplamda 100 bin saati geçerek önemli bir kilometre taşını atlamış oldu.

İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Avusturya ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nde görev yapan 260 adet Eurofighter Typhoon, toplamda 100 bin saati geçerek operasyonel başarısını kanıtladı.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) için Eurofighter ithalatı konusunda ana yüklenici olan BAE Systems’in 100 bininci uçuş saati şerefine yaptığı açıklamada, söz konusu başarının Eurofighter’ın operasyonel kabiliyeti konusunda bir gösterge olduğunu ve NATO için de ne kadar önemli bir uçak olduğuna dair önemli bir kanıt olduğundan bahsedildi.

Avrupa’nın başarıya ulaşmış en büyük müşterek askeri programı olan Eurofighter, Suudi Arabistan’a satışıyla birlikte “Avrupalı sıfatından vazmı geçildi?” sorusuna muhattap olsa da beslendiği endüstri bakımından hala Avrupa’nın can damarı olmakla beraber, hala üzerinde çalışılan ve bazı ülkelerin hava kuvvetlerinin belkemiğini oluşturan bir uçak olarak çok uzun yıllar hizmette olacağını göstermiş oldu. Bugüne dek biri prototip olmak üzere, sadece iki adet çift koltuklu (ikisi de İspanyol) Eurofighter’ı kırıma uğradı.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , ,


....

Yorum yaz