Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

Eurocopter’den duble ilk uçuş

26 Oca, 2011 | Kategori: Diğer Savunma Sanayi Haberleri | kilincoezge@googlemail.com

Dünyanın en büyük helikopter üretcisisi EADS bünyesindeki Fransız/Alman şirketi Eurocopter cephesinde geçtiğimiz 17 Aralık tarihinde iki ilk uçus gerçekleşmişti.

Söz konusu ilk uçuşlar, taarruz helikopteri Tiger HAD ve genel maksat helikopteri NH90 TTH ön seri üretim platformları tarafından gerçekleştirilmişti ve uçuşların son derece başarılı geçtiği açıklandı.

Tiger HAD, Fransa’nın HAP versiyonu ile hemen hemen aynı fakat yeni 2 x MTR-390E motoru toplamda % 14 daha güçlü. Geliştirilmiş yeni MTR-390E motorları, acil durumlarda, gerektiğinde en az 30 saniye boyunca 2 x 1322 kW güç sağlayabiliyor ki bu değer, mevcut standart MTR390 C2 motorlarında 2 x 1160 kW seviyesindeydi. Tiger HAD’ın bir özelliği de balistik korumasının artırılmış olması.  

Aynı gün ilk uçuşunu Fransa ve İspanya için yapan bir diğer helikopterse yeni nesil orta sınıf genel maksat helikopteri NH90’nın taktik nakliye tipi TTH oldu. Eurocopter, NH90’ın % 62.5’ini üretiyor, dolayısıyla neredeyse üçte ikisinden sorumlu. NH90 bugün itibariyle daha kariyerinin başında üç kıtada komşumuz Yunanistan dahil 14 ülkede kabul görmüş durumda.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , ,


....

Yorum yaz