Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Brezilya’ya Gepard (“Çita”) transferi

18 Şub, 2013 | Kategori: Kara Savunma Sanayi | kilincoezge@googlemail.com

Brezilya Kara Kuvvetleri, Alman ordusunun ihtiyaç fazlası stoklarından, ilk aşamada 36 adet ikinci el Gepard (Çita) tipi kundağı motorlu zırhlı uçaksavar topu alıyor.

Söz konusu zırhlı mobil uçaksavar top sistemi Leopard 1 şasi tabanlı olup, bugün Alman Rheinmetall bünyesinde olan, eski İsviçre menşeili meşhur Oerlikon yapımı, iki adet yüksek performanslı ve radar kontrollü 35 mm’lik KDAL/900 tipi otomatik makinalı topa sahip.

Bu topların hava hedeflerine karşı etkili angaje menzili 5.5 km ve sistemin radar ile atış kontrol sisteminin tespit/teşhis ve takip menzili asgari 15 km’dir. Topların ana hedefleri, söz konusu irtifa menzili dahilindeki düşman helikopterleri ile insansız hava araçlarıdır.

Her ne kadar Gepard sistemi orijinalinde genel olarak 1970’li yılların teknolojisini içeren bir platform olsada, Brezilya’nın Almanya’dan temin edeceği Gepard’lar son derece iyi vaziyettedir ve bunlar en az iki defa modernize edilmiş sistemlerdir. Bunun haricinde Brezilya’nın bir başka avantajı da, Leopard 1 tankının en modern versiyonu olan A5 konfigürasyonundan 239 adedine sahip olması, dolayısıyla sistemin baz aldığı ana taban/şasi açısından lojistik destek artısıdır.

Maksimum 47.5 t ağırlığındaki sistemin, düşman hedefi çeşidine göre, bir çok modern mühimmatı özellikle gece karanlığında kolaylıkla ateşleyebilen, 3,15 metre uzunluğundaki 2 x 35 mm’lik top donanımı, mühimmat çeşidine göre maksimum 550 atışlık, öncel olarak hava hedefleri olmak üzere, bunların haricinde karada da piyade gibi yumuşak, mekanize unsurları gibi yarı-sert ve kısmen de hafif zırhlı sert hedeflere karşı etkili bir biçimde kullanılabilmektedir.

Gepard, çok sınırlı sayıda üretilmesine rağmen Almanya ve bu haberde adı geçen yeni kullanıcılardan Brezilya haricinde, miktar bakımından önem sıralarına göre kısmen yakın tarihte Hollanda, Ürdün, Belçika, Romanya ve Şili orduları tarafından da memnuniyetle kabul görmüştür.

Alman ordusu için sipariş edilen 420 adet Leopard 1 şasili Gepard’lar (toplamda 570 adet üretildi), 1976-80 yıllarında teslim edilmiştir.

1985 yılında hemen tüm alçak irtifa zırhlı mobil uçaksavar Gepard sistemlerine lazer mesafe ölçeri entegre edildi.

1997-2000 yıllarındaysa 140 aracın kullanım ömürleri uzatıldı ve 1970’lerin teknolojisini içeren eski balistik bilgisayarlar, dijital atış kontrol ve modern iki adet SEM 93 tipi telekomünikasyon sistemleri ile yenilenerek A2 seviyesine çıkarıldı.

Ayrıca sistemin ana silahı olan ikiz topu modifiye edilerek amaç ve görev misyonu doğrultusunda çeşitli (infilak/patlayıcı, yangın ve zırh delici) modern mühimmat (HE-T, HVAPDS-T, FAPDS) kullanma yeteneği kazandırıldı. Yine üç kişilik mürettebat ve araç içi hassas elektronik donanımlar için, ‘tank’ içi klima/soğutma sistemi de entegre edildi.

Gepard’ın (A2 versiyonu) bazı teknik özellikleri:

Şasi, yürüyüş aksamı ve motor: Leopard 1 tipi ana muharebe tankı

Üretici: Krauss-Maffei/Almanya (Bugün Krauss-Maffei Wegmann)

Muharebe ağırlığı: maksimum 47.5 ton

Ebat (uzunluk/genişlik/yükseklik): 7.68m (ikiz toplarıyla birlikte 180 derecede saat 12 yönünde). 3,71 m (palet/tırtıl/zincir etekleri hariç). 3,29 m (arama/tarama radarı basık/katlanmış vaziyette).

Motor: MTU MB838 CaM500 tipi, 10 silindirli, 37.4 litre hacimli, 610 kW gücünde (830 BG) karma/motorin-mazot yakıtlı dizel motor

Yardımcı ilave motor (elektrik sistemleri, elektrik takatli kule ve 2x top.. kumandaları ve enerji için): 4 silindirli, 3.8 litre hacimli, 66 kW gücünde (90 BG), 100 km’de 10 ila 20 litre yakıt sarfi

Meyil tırmanma: %60 (31 derece)

Zemine saplanma derinliği: 0.5 m

Maksimum hız (yolda): 65 km/h

Dahili yakıt hacmi: 985 litre

Genel yakıt sarfi: 100 km’de 180 litre

Harekat sığası (yolda): 550 km

Zırh: Klasik homojen çelik

Mürettebat: 3 (Komutan, sürücü [şoför] ve nişancı)

Sensörler ve diğer bazı özellikler:

– Arama radarı menzili: Dost düşman tanıma özellikli (1-IV modeli IFF sistemli) minimum 75 m – azami 15.75 km

– Takip radarı menzili: Minimum 300 m – azami 15 km

– Gece görüş kabiliyeti: Mevcut (özellikle gece/karanlık ortamlarda kullanım amaçlı optimize edilmiş)

– Lazer mesafe ölçme: 5.1 km menzillere kadar 4. jenerasyon lazer sistemi

– NBC ortamlarında mürettebatı koruma sistemi

– Kuleye monteli, 76 mm çaplı 2×4 tüpten oluşan sis bomba/perdeleme sistemi

– Uydu alıcı tabanlı Küresel Konumlama Sistemi (GPS) ile araç navigasyonu

Özge Kılınç

GEPARD

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


One comment
Yorum yaz »

  1. bunların birim fiyati ne kadardır

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 0

Yorum yaz