Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

‘Avrupa en yakın müttefikimiz’

4 Şub, 2013 | Kategori: Politika / Gündem | kilincoezge@googlemail.com

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Avrupa’nın ABD’nin en yakın müttefiki olarak kalacağını vurguladı.

“Siz bize ne kadar çok ihtiyaç duyuyorsanız, biz de size o kadar çok ihtiyaç duyuyoruz” diyen Biden, müttefiklerin olası tehditlerle birlikte mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. Biden ABD’nin ayrıca Rusya ile de ilişkilerini iyileştirmeye gayret sarf edeceğini belirtti.

Konuşmasında İran’ın nükleer programına da değinen Başkan Yardımcısı, “Top artık İran hükümetinde” diye konuştu. Biden “İran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile Almanya’dan oluşan ‘5 artı 1’ ülkeleri ile ciddi ve iyi niyetli bir şekilde görüşmesinin zamanı gelmiştir” dedi.

ABD Başkan Vekili Joe Biden

Suriye de gündemde

Pazar gününe kadar sürecek olan Güvenlik Konferansı’nda İran’ın yanı sıra Suriye’deki durum da başlıca gündem maddelerinden birini oluşturuyor. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ARD televizyonuna verdiği demeçte, Beşar Esad rejiminin iç savaşı kaybedeceğini düşündüğünü, ancak sonrasında ne olacağının büyük bir bilinmezlikten ibaret olduğunu kaydetti. Protesto hareketinin içinde birçok radikal grubun bulunduğunun altını çizen Barak, bunların bazılarının tamamıyla sorumsuzca hareket ettiğini söyledi. Savunma bakanı komşu ülke Suriye’yi yakından izlediklerini de vurguladı.

Suriyeli muhalif lider Ahmed Muaz El Hatib ise uluslararası toplumu Suriye’ye müdahalede bulunmaya çağırdı. “Gerçek bir trajedi yaşıyoruz” diyen El Hatib, Esad rejiminin her tür işkence metodunu içeren inanılmaz bir şiddet uyguladığını belirtti. El Hatib rejimin barışçıl yöntemlerle ortadan kaldırılamaması halinde uluslararası toplumu “Uçaklar ve silahlarla Suriye ordusunu dağıtmaya” çağırdı.

90 ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının katıldığı konferansta Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.

Deutsche Welle Türkçe

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


....

Yorum yaz