Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Arşiv: Irak Savaşı’nda Zırhlı Araç Kayıpları

20 Eyl, 2010 | Kategori: Arşivden | info@savunmasanayi.net

ABD ve İngiltere’nin önderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak’a karşı saldırısı 20 Mart 2003 tarihinde  başlamış ve “Iraqi Freedom” operasyonunun ilk safhası ABD askeri birliklerinin 10 Nisan 2003 tarihinde Bağdat’a girmesi ile sona ermiştir.

Bu tarihten sonra çatışmaların pratikte sona ermediği gözlenmiş ve çeşitli kesimlerden Irak direnişi kısmen terör sentezli gayri nizami bir hal almış ve halen devam etmektedir. Müdahale ana fazı olarak niteleyebileceğimiz ilk üç haftalık operasyonda tankların başını çektiği zırhlı birlikler kilit rol oynamış ve kara operasyonunun başarılı olmasında taktik açıdan kaçınılmaz görevler üstlenmişlerdir.

Altı yıl önce Turkish Defence Dergisi’nin 2004 yılında çıkan ikinci sayısında yayınlanan bu makalede, “Iraqi Freedom” Operasyonu’nda öncelikli olarak sadece zırhlı birlik harekatları kısaca incelenecek, ayrıca tank ve zırhlı araç kayıplarına değinilmeye çalışılacaktır. Yazının sonunda buradan çıkarılabilecek bazı derslere ve ayrıca Türkiye açısından genel bir değerlendirmeye özet niteliğinde kısaca yer verilecektir.

İndirmek için tıklayın (PDF, 1,3 MB. Sağ tıklayarak hedefi farklı kaydet diyebilirsiniz): ssnetarsiv_td_irak.pdf

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , ,


3 yorum var
Yorum yaz »

 1. bu çalışmada en çok dikkatimi çeken bir amerikan tankının tüfek veya türevi bir silahla devre dışı bırakılmış olması; komplo teorileri için harika bir malzeme, bilim kurgular gerçek olmaya başlamış bile örnek olarak da arnold swarzenegger in oynadığı eraser filminde kullanılan tüfekler aklıma geldi

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 9 Thumb down 4

 2. Nükleer yakıt üretiminde kullanılan U235 çekildikten(1ton Uranyumdan 7.2kg U235) sonra geriye kalan U238 izotopu uzun yıllar boyunca ciddi bir stok yaratmıştı. Bu malzeme yoğun, tok ve sert özellerine sahiptir. Fakat savunma alanında ilk kullanımı SSCB T sınıfı(sanırım 72) tanklarında balık pulu zırh tabakası olarak kullanıldı. Nato silahlarına ciddi bir üstünlük sağlayan bu zırhta kullanılan U238’in özelliği fark edilince ABD U238 stoklarını da eritebilecek, değerlendirebilecek bir alan bulmuş oldu. U238 den yapılmış mermiler tank ve makinalı tüfek mermisi olarak kullanılmaya bu şekilde başlamış oldu.

  Ama bir sorun vardı: U238 kullanan araçlarda ve hedef olan araçlarda sürtünme sırasında ortaya çıkan neredeyse atomize denilecek kadar ince tozların temizlenmesi sorun oluyordu. Ve bu tozlar tartışmalı bir şekilde sağlığa zararlı etkiler göstermektedir. Araçların temizlenememesi gibi bir sorun ile karşılaşılmış oldu. DÜŞMAN olarak kabul edilen hedeflerin yok edilmesi için çok iyi bir cephane olan U238 mermileri malesef uzun vadede kullanan içinde sorun olmaya başlamıştır.

  Fakirleştirilmiş ya da seyreltilmiş uranyum demektense doğrudan saflaştırılmış U238 izotopu demek çok daha mantıklı geliyor. Radyoaktif olmayan uranyumdan yapılmış olan bu cephane tam bir kaba kuvvetin simgesi. Öyleki tanktan atılan bir mermi(mızrak) bir diğer tankı delip geçip ikinci tankı bile imha edebilmekte.

  Bu konuda dikkatleri şuna da çekmek isterim: Amerika bu mermileri Irak’ta ciddi miktarda kullandı. Neredeyse tüm zırhlı araçlar bu mermilerle imha edildi. Ağır makinalılar, Tanklar ve A10 lar tarafından kullanılan bu mermi ile kirlenmiş gerek hurdaların ülkemize getirilmesini gerekse bu mermiyi kullanmış 2.el savaş araçlarını ithal etmek sorun yaşatabilir.

  Tahminim amerika bu tip kirlenmiş araçları kendi ülkesine götürmek istemiyor.
  Bu maddenin kaba kuvvetini öğrendiğimde ion implantasyon ile kullanımı konusunda çok ısrarcı idim ama iyiki sadece düşüncede kalmış diyorum.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 21 Thumb down 1

 3. amarikan tankları ırakta vuruldu savaş alanları deneme alanlarıdır amerikelıler kaç silah denediler ırakta bilen varmı yok ben en az 3 tane diyorum isralin denediğini gözümüzle gördük 20 kilometrelik alanda ırakta deneleri düşünmek bile istemem amerikan tanklarını vuran mermi rus yapmı atılan da muhtemelen kanas hatırlarsınız sırp savaşında yarasanın biri düşmüştü anlamı ne dokunma yanarsın iranda düşen heron olyıda eksiklik var bizim görünen heronlara benzemiyor pradöderlere benzemiyor b 52 gibi özel bir sistemi var gibi anlamı karşı tarafı ölçmek tartmak yada bunda bir şey yok deyip daldılar ruslar gerekeni yaptı benim bölgem burası gerekeni yapar imzamı atarım dedi

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 8 Thumb down 1

Yorum yaz