Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 24/03/2018

Amanyetik mayın avlama

21 Şub, 2013 | Kategori: Teknoloji Haberleri | kilincoezge@googlemail.com

Finlandiya Deniz Kuvvetleri için 2015 yılında hizmete girmesi beklenen yeni nesil Katanpää (MCMV 2010) sınıfi üç mayın avlama gemisi, MTU’nun amanyetik motorları ile donatılıyor.  

52,45 m/9,47 m/3,15 m ebatlı, 680 tonajlı mayın avlama gemilerinin takat ve elektrik donanım enerjisini ikişer adet MTU 396-TE 74 serisi, sekiz silindirli, 2 x 1000 kW gücündeki amanyetik dizel-elektrik motorlar sağlayacak.

Her ne kadar ilk bakışta 2 x 1000 kW motor gücü az gibi gözükebilecek olsada, mayın avlama gemileri, misyonları gereği görev esnasında zaten 5 kn hızla seyrederler. Kaldıki Finlandiya’nın halen ilkinin inşasının tamalandığı ve diğer ikisinin üretimleri halen süren bu gemiler azami 13 kn (24 km/h) sürate de erişebiliyor.

Söz konusu motorlar, görev misyon ve profiline uygun olarak, motor güçlerinden ziyade gemiler düşman hattı ya da bölgesi veya unsurlarına doğrudan muharebeye girmeden yakın olabileceklerinden son derece sessizdirler. Motorlar bu gemilerde çift elastik yataklara yerleştirilmiş vaziyettedir ve herşeyden önce manyetik izleri minimize edilmiştir.

Bu sınıf gemiler, savunma maksatlı 40 mm’lik Bofors L70 tipi otomatik makinalı topa da sahiptir.

Amanyetik teknolojisi, teorik prensibi basit gibi görünsede, pratikte hayata geçirilmesi oldukça zor, zahmetli, maliyetli ve komplike bir prosedürdür. Sadece basit bir dizel-elektrik MTU motorunun amanyetik olarak üretilme işlemi net 100 saati aşmaktadır, zira motorun tüm parçaları tek tek ele alınalarak bu işlemden geçirilmek zorundadır. Bu, motor başına yaklaşık 1600 kalem parçanın amanyetize işlemine tabi tutulması anlamına gelmektedir.

Türk Deniz Kuvetleri’nin donanma unsurlarından, Almanya konuşlu Lürssen Werft kanalıyla oldukça yüksek maliyetle tedarik edilen, yeni nesil altı adet Aydın sınıfı mayın avlama gemisinin gövdesi de amanyetik, dolayısıyla manyetik olmayan çelikten yapılmıştır.

Özge Kılınç

Mine

MHC Katanpää (40)

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


....

Yorum yaz