Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Almanya Silah İhracatında 3. Sırada

21 Mar, 2010 | Kategori: Politika / Gündem | kilincoezge@googlemail.com

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)’ne göre Almanya silah ihracatında son beş yılda atağa kalktı. Geçtiğimiz yıl ABD ve Rusya’nın ardından dünyada en çok silah satan üçüncü ülke koltuğuna oturan Almanya, bu yıl da aynı trendi artırarak sürdürdü.

Almanya, ABD, Japonya ve Çin’den sonra dünyanın dördüncü büyük ekonomisi ve Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkenin en zengini olma konumunda bir ülke, fakat özellikle ağır sanayii ve otomotiv sektörüne dayanan ihracatı daha çok sivil amaçlara yönelikti ve hemen her yıl, Çin’i dahi geçerek dünyada en çok sivil alanda ihracat yapan ülke konumundadır. Dolayısıyla komplike silah platform ve sistemlerini de üreten Almanya, daha çok bu teknolojik silahları geçmişte kendi ordusu için üretiyor ve/veya çok yakın müttefik ülkelere sorunsuz satıyordu.

Almanya son beş yılda SIPRI verilerine göre silah ihracatını iki kat kadar artırdı ve dünyadaki pazar payı ABD (%30) ve Rusya (%23)’nın ardından, % 6’dan % 11’e firladı.

Almanya’nın en çok silah sattığı üç ülke arasında önem sıralarına göre Türkiye, Yunanistan ve Güney Afrika geliyor. Sadece Türkiye ve Yunanistan’ın Alman silah satışlarındaki payı % 27 (Türkiye % 14, Yunanistan % 13, Güney Afrika % 12).

Almanya’nın en çok sattığı silah kategorileriyse, tarihten bugüne dek dünyada en başarılı ve üstün olduğu alanlar olan tank ve konvansiyonel denizaltı üretimi oldu. Buna göre Almanya tarafından dışarıya satılan silah sistemlerinin %44’ü, Tip 214 denizaltılarının da başı çektiği savaş gemileri ile % 27’si, Leopard 2’lerin başı çektiği tank ve zırhlı araçlar oldu.

Öte yandan Rusya ve Fransa gibi ülkeler neredeyse kayıtsız şartsız, parayı veren her ülkeye silah satışına razılar iken Almanya, batı ülkeleri arasında silah ihracatını siyasi açıdan en sıkı denetleyen, bu konuda en katı ülkeler arasında yer alıyor. Federal Alman silah ihraç kriter ve kanunlarına göre, Almanya’nın konjonktürel olarak sorunlu ya da savaş halindeki ülkelere, -çoğu Arap ülkesi olmak üzere- İsrail’in rahatsız olabileceği müslüman ülkelere karşı ciddi anlamda silah satabilmesi neredeyse imkansız.

Almanya’nın yeni ya da ikinci el olarak yurt dışında en çok rağbet gören iki silah platformları arasında Leopard 2 tankları ve Tip 214 denizaltıları yer alıyor. Tüm kanun ve kısıtlamalara rağmen, sadece Leopard 2 tankı son 30 yılda 16 ülkede kullanıma girmiştir. Yine sadece 7 yıldır üretimde olan Tip 214 sınıfı ailesine mensup denizaltılardansa dört ülke tarafından 21 adet sipariş verildi ki bu siparişlerin pek yakında daha da artması bekleniyor.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , , , , ,


One comment
Yorum yaz »

  1. güzel bir site.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 0 Thumb down 0

Yorum yaz