Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

Ahmedinecad batı donanmalarının körfezi terketmesini istedi.

28 Eyl, 2011 | Kategori: Diğer Savunma Sanayi Haberleri | haber@savunmasanayi.net

İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinecad, 23 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada, ülkesinin güvenliği için tehdit olarak nitelendirdiği NATO donanmasının Basra Körfezini terk etmesini istedi.

Ahmedinecad yıllık toplanan BM Genel Kurulu için New York’a yaptığı yolculuğun son basın konferansında Basra Körfezi’ndeki çatışma potansiyelini gündeme getirdi. Çatışmayı önleyecek her şeyi memnuniyetle karşılayacaklarını söyleyen Ahmedinecad, çatışmaya gerek duymadıklarını ve bölge uluslarının kendi güvenliklerini kendilerinin sağlayabileceğini söyledi. “Belki enerji güvenliğinin tehlike altında olduğu bahane edilecektir ama bölge ülkeleri on yıllar boyunca enerji güvenliğini sağlama sorumluluğunu taşıyacak yetenektedir” diyen Ahmedinecad NATO, ABD ve Birleşik Krallık kuvvetlerinin Basra Körfezi ve Umman Denizi’nden çekilmeleri halinde, İran’ın bu geniş bölgenin ve bölgedeki enerji ticaret güzergahının güvenliğini garanti edeceğini söyledi. ABD ve AB devletlerinin son yıllarda körfezdeki varlıklarını arttırması İran’ı rahatsız ediyor. 2009 yılında ABD Bahreyn’de, Fransa ise Abu Dabi’de donanma üssü kurmuştu.

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , ,


One comment
Yorum yaz »

  1. sadece İran ın garanti taahhüdün de bulunması ilginç , İran aynı coğrafya da bulunan diğer ülkeler ile birlikte (ortaklaşa) olarak ticaret güzergahının güvenliğinin garanti olunacağını söylese idi , daha ikna edici olurdu. tabii aynı coğrafyada bulunan diğer ülkelerin bunu teyit etmesi de bu açıklamanın kabul görme ihtimalini arttırırdı.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 5 Thumb down 0

Yorum yaz