Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

AgustaWestland Yetkilisi: Türkiye Eski Model Tercih Etti

27 Nis, 2011 | Kategori: Türkiye'den | info@savunmasanayi.net

Uzun süredir Türkiye’nin gündemindeki genel maksat helikopter ihtiyacı için gerçekleştirilen ihaleyi Amerikan Sikorsky firmasına ait ‘Kara Şahin’ kazanınca, ihalenin diğer oyuncusu AgustaWestland hayalkırıklığına uğradı.

İhalenin diğer taliplisi İtalyan AgustaWestland’ın Başkan Vekili ve Avrupa Başkanı Ugo Rossini, Türkiye’nin bu kararıyla T129 programı vasıtasıyla gerçekleşecek verimli işbirliğinden ve avantajlardan yararlanmak yerine eski nesil tasarım bir helikopter modelini tercih ettiğini savundu.

Projenin başlangıcından itibaren bu kategorideki tek uygun model olarak Black Hawk’ın düşünüldüğünü, ancak bu yaklaşımın yerine AgustaWestland’ın Türkiye’ye; yeni nesil helikopter olan AW149’u Türk endüstrisi ile birlikte geliştirilmesini, üretilmesini yurt içi ve uluslararası pazarlarda satılmasını kapsayan ‘ürün ortaklığı’ modelini teklif ettiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk şirketleriyle beraber eşi benzeri görülmemiş ve üstün teknolojik işbirliği düzeyini temel alan AgustaWestland teklifi, Türk sanayii ‘ne önemli know-how ve teknoloji aktarımı, tasarım ve imalat özerkliği, bunlarla birlikte dünya pazarı potansiyeline ve fırsatlarına erişme imkânı tanımaktaydı. Türkiye bu kararıyla T129 programı vasıtasıyla gerçekleşecek verimli işbirliğinden ve avantajlardan yararlanmak yerine eski nesil tasarım bir helikopter modelini tercih etmiştir. Bugün verilen kararla Türk havacılık ve uzay sanayii, yeni nesil bir helikopterin geliştirilmesine ortak olarak helikopter pazarında büyük bir oyuncuya dönüşmesini sağlayacak benzersiz bir fırsatı kaçırmış oldu. AgustaWestland şimdiden dünya çapında ilgi çeken AW149’u geliştirmeye devam etmekte kararlıdır. Önümüzdeki 35 sene süresinde aynı sınıftaki 8.000’i aşkın ömürlerini tamamlayan helikopterin değiştirilmesi beklendiği için önemli pazar fırsatları bulunmaktadır.”

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , ,


2 yorum var
Yorum yaz »

  1. herşeyi size bağlayalım ne ala memleket

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 3 Thumb down 0

  2. İyi oldu yıllardır kullandığımız ve kalitesinden şüphe etmediğimiz bir helikopteri seçmiş olduk.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 3 Thumb down 0

Yorum yaz