Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/01/2018

Afganistan’da Mi-24 kazası

27 Oca, 2011 | Kategori: Diğer Savunma Sanayi Haberleri | kilincoezge@googlemail.com

26 Ocak 2011 tarihi itibariyle dün Afganistan’ın doğusunda görev yapan Polonya ordusuna ait bir Mi-24 (NATO kodu: Hind) düştü ve ardından yanarak tamamen kırıma uğradı. 

Polonya kaynaklı açıklamalara göre keşif görevinde bulunan Mi-24’ün dördü Polonyalı ve biri ABD’li olmak üzere beş personeli kazadan yara almadan kurtuldu. Buna göre helikopterin yerden açılan ateş sonucu düşmüş olabileceği üzerinde durulurken, NATO’nun gün içerisindeki resmi açıklamasında Ghazni bölgesinde ileri hatta görev alan helikopterin kalkış esnasında meydana gelen mekanik bir arıza nedeniyle helikopterin sonradan iniş sırasında yan yatarak düştüğü dile getirildi ve kazanın olduğu bölgede o sırada herhangi bir saldırı olayının rapor edilmediği belirtildi.

Bu kaza ile birlikte Afganistan’da 2007’den bu yana Polonya ordusuna ait üçüncü Mi-24 helikopteri de kırıma uğramış oldu. Yetkililer olayın ardından ayrıntılı bir soruşturmanın gerçekleşeceğini belirtse de 2011’in Afganistan’da koalisyon ülkeleri ve NATO için beklenildiği gibi olumlu başlamadığı da gözlerden kaçmıyor.

Afganistan’da son dokuz yılda başta ABD olmak üzere müttefik güçler, 15 tanesi UH-60 ve 25’i de CH-47 tipi olmak üzere haberdeki Mi-24 te dahil 81 adet helikopter ve 22 askeri uçağı düşmek ya da düşürülmek kaydiyle kaybetmiş oldu.  

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , ,


....

Yorum yaz