Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

ABD ve İngiltere yeni bir işbirliğine imza atmak üzere

27 Oca, 2010 | Kategori: Politika / Gündem | info@savunmasanayi.net

ABD ve İngiltere, Amerikan-İngiliz Savunma Ticari İşbirliği anlaşması öncesinde ziyaretlerini sıklaştırıyor. ABD Savunma Bakan Vekili William J. Lynn III, Avam Kamarası’nda gerçekleşen toplantıdan önce yaptığı açıklamada,  “Yeni tehditler, yeni imkânları Gerektiriyor. İngiltere ve ABD bu imkanları birlikte yaratacaklar” dedi.

Zayıf ülkelerin bile artık gelişmiş ve ölümcül silahlara sahip olması, Atlas Okyanusu’nun her iki tarafındaki ülkelerin de savunmalarını sorgulamalarına sebep oldu. İngiliz parlamentosunda Transatlantik ve Uluslararası Güvenlik konularında konuşma yapan ABD Savunma Bakanı Vekili William J. Lynn III, toplantıdan önce bir çok önemli konuya değinerek, ABD ve İngiltere ordularının ve savunma sanayiinin yeni işbirlikleri geliştirmek zorunda olduğunu söyledi.

Nükleer silahlar, acımasız terörist saldırıları, siber saldırılar, mayınlar gibi günümüzdeki tehditlerin yeni teknolojilerin geliştirilmesini zorunlu kıldığını belirten Lynn, Google’ın bu ay yapmış olduğu resmi bir araştırmaya atıfta bulunarak, artık bilgisayarlarımız bile güvenli olmadığını hatırlattı.

Bakan Vekili açıklamasında, gelişen tehditlerle mücadele edebilmek için, savunma birimlerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerinin gerekliliğinden bahsetti ve amacının, Amerikan ve İngiliz ordularıyla savunma sanayileri arasındaki dayanışmayı güçlendirmek olduğunu söyledi. Yetkiliye göre, savunma sanayiine yatırım yapmak zor bir iş olduğundan, Obama yönetimi yeni silah sistemleri geliştirmenin maliyetini hafifletmek istiyor. Amerikan ve İngiliz savunma liderleri arasında, teknoloji paylaşımını kolaylaştırmak adına stratejik görüşmeler yürütülüyor. Amerikan ordusu da, Avrupa’daki karşıtları gibi mali kriz yüzünden silahlı kuvvetleri güçlendirme konusunda sıkıntı çekiyor.

Bu tip savunma ortaklıklarının daha önce de yapıldığını ifade eden Lynn, II. Dünya Savaşı’ndaki en iyi uçak olarak nitelendirdiği motoru Brisith Merlin tarafından üretilen Amerikan yapımı P-51 Mustang muharebe uçağını söylediklerine örnek olarak gösterdi. Ancak Lynn’e göre bugün bu tarz ortaklıklar, eskisi kadar kolay değil. Soğuk Savaş sırasında geliştirilen ve hala yürürlükte olan ihracat kontrolleri ve kotalar, bu birlikteliği zorlaştırıyor. Vekile göre bürokratik engellerden dolayı; teknolojik olarak en gelişmiş ülke, müttefiklerine az destek olabilen ülke haline geliyor.

Amerikan-İngiliz Savunma Ticari İşbirliği Anlaşması ise şu an senatoda oylanmayı beklemekte. Teknoloji ihracatını kolaylaştıracak olan bu anlaşmanın onaylanması halinde, daha güçlü savunma sistemleri üretimine ortaklaşa devam edebilecek. Anlaşma, ülkeler arası savunma ürünleri ve teknoloji alışverişini büyük ölçüde artıracak. Amerikan ve İngiliz firmaları daha kolay ortaklaşa çalışmalar yürütebilecek. Paylaşılan teknolojinin gizliliği ve bütünlüğü yasal yollardan korunacak ve her ülke tek taraflı olarak bazı bilgileri gizli tutma hakkına sahip olacak. Vekil, bu anlaşmayı oylamanın Amerikalıların deyimiyle “akıl gerektirmeyen bir hareket” olduğunu düşünüyor.

İlerleyen tehditlere karşı koymak için yeni stratejiler gerektiğini bildiren Lynn, ordunun eğitim anlayışında, teçhizat mantığında ve yönetim yapısında revizyonlar yapılabileceğini söyledi ve üç önemli noktanın altını çizdi:

Öncelikli olarak; Amerikalı kurmayların, gayrinizami harp durumları için, özel harekât kuvvetlerini geliştirip, muharebe mevkiine takviyeler yaparak ve daha çok nakliye helikopteri, mayına dayanıklı taktik araçlar ve ISR (Intelligence, Surveliiance and Reconnaisance: Keşif, gözlem ve istihbarat) unsurları sevketmek yoluyla silahlı kuvvetlerin gayrinizami harp yeteneklerini “kurumsallaştırılması” gerektiğini belirtti.

İkincil olarak, yetkililer ordunun, özellikle Afganistan ve Irak’taki gibi uzun soluklu operasyonlara karşı hazırlıklı ve dayanıklı bir hale getirilmesini istiyor. Nitekim yapılan bu iki savaşta da kendilerini zorlayan, savaşın ilk aşamalarının yoğunluğu veya boyutu değil, 8 yıl süren savaşın uzunluğunun askerler üzerinde yarattığı stresti. Lynn, bu savaşların uzunluğunun ABD için I. ve II. dünya savaşlarının toplamından daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Üçüncü olarak; yetkililerin kitle-imha silahları gibi tüm konvansiyonel olmayan silahlara, uydusavar silahlardan yol bombalarına, gerilla savaşları gibi bir çok gayrinizami harp yöntemlerine karşı koyabilmek için askeri imkânları genişletmeleri gerekiyor.

Savaş alanları eskiden ayni tip güçlerin karşı karşıya geldiği alanlar olurdu. Atlılar ile atlılar, piyadeler ile piyadeler savaşırdı. Lynn; Soğuk Savaş’ta bu durumun nükleer silahların karşılaşması olduğunu ekledi. Fakat Amerikan ordusunun yüksek gücü, düşmanlarının yeni saldırı yöntemleri aramasına yol açtı.

Savunma Bakanı Vekili ayrıca; Amerikan ve İngiliz yetkililerin siber saldırılara karşı da hazırlıklı olmak zorunda olduklarını belirtti ve bu tip saldırıların son birkaç yılda sıklaştığını ve gelişmiş yöntemler kullanıldığını söyledi. İçlerinde dünya çapında suçluların da bulunduğu 100’den fazla yabancı istihbarat teşkilatı Amerikan sistemlerine saldırılarda bulunduğundan, iletişim ağlarının günün her saati tehlike altında olduğunu da ekledi.

Amerikan ordusu siber saldırılara karşı “Cyber Command” adlı savunma grubunu kurarken, yetkililer de bu saldırılara karşı müttefik ülkelerle işbirliği içinde çalışma kararı aldı.

Amerika ve İngiltere’nin benzer tehlikelerle karşı karşıya kalan iki müttefik olduğunu belirten yetkili, iki ülkenin de savunma yatırımlarında zor kararlarla karşı karşıya olduklarını belirterek; yakın zamanda güvenliklerini sağlayacak silahların üretimi için savunma sanayilerinin yan yana geleceğini de ekledi.

Nimet T. Kahraman
Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , ,


....

Yorum yaz