Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 19/02/2018

ABD piyade silahlarındaki incil ayetleri

30 Oca, 2010 | Kategori: Politika / Gündem | kilincoezge@googlemail.com

ABD askerlerinin bu aralar yeni sorunlarından biri de, kullandıkları piyade silahlarindaki nişangah dürbünlerinde yer alan hıristiyanların kutsal kitabı incilden alıntı ayet kodları.

ABD askerleri bu tür silahları, Irak’lı ve Afgan asker ve polislerin, yani müslüman güvenlik güçlerinin eğitiminde de kullanıyorlar ve söz konusu incil ayetlerinin kod şeklinde bu silahlardaki dürbünlerin üzerinde fabrikasyon olarak yer almasının ortaya çıkması, ABD’yi olası bir müslüman kitle tepkisinden çekindiriyor.

Söz konusu incil ayetleri, kod olarak tehçizatın seri numarasının hemen ardından geliyor. Örneğin uzun namlulu piyade silahlarına monteli dürbünlerin üzerinde seri numaralarından sonra “JN8: 12” ya da “2COR4:6” gibi kodlar göze çarpıyor.

Birinci kod, İncil’in John, 8. bölümdeki 12. ayet anlamına geliyor. Söz konusu ayette: “İsa Mesih onlara dedi ki: ‘Ben dünyanın ışığıyım; beni takip eden asla karanlıkta yürümez, ama hayat nuruna sahip olur’ yazıyor.

İkinci örnekte kastedilense Korintli’lere İkinci Mektubun 4. bölüm 6. ayetinde yer alan: “Karanlıktan ışık parlayacak, İsa Mesih’in yüzünde parlayan kendi yüceliğini tanımamızdan doğan ışığı bize vermek için yüreklerimizi aydınlattı”.

Üretici firma: Trijicon

Dürbünlerin üreticisi, Michigan merkezli Trijicon. Zira skandal patladıktan sonra silahın üreticisi Trijicon şirketi, misyonerlik amacıyla silahların seri numaralarının içine şifreler gizlediğini kabul etti.

Açıklamada şirketin Güney Afrikalı koyu bir evanjelist olan Glyn Bindon tarafından kurulduğunu ve onun isteğiyle bu ayetleri yazdıklarını, bunda da yasadışı birşeylerin olmadığını söyledi.

Ancak Amerikan ordusundaki din özgürlüğünü savunan Dini Özgürlükler Derneği (Military Religious Freedom Foundation) sözcüsü Michael Weinstein, bu uygulamanın ABD Anayasası’na aykırı olduğunu savundu. Weinstein, “Zaten Afganistan’da ve Irak’ta bizi Haçlılar olarak görüyorlar. Bu silahlar, Mücahitlere ve Taliban’a ‘Bakın işte bizi İsa’nın silahları vuruyorlar’ deme hakkı veriyor” diye konuştu.

Trijicon, 2008 yılında orduya 100 milyon değerinde silah sattı. Geçen yıl ise bu rakam 33 milyon dolarda kalsa da, şirketin orduyla uzun süreli ve yaklaşık 660 milyon dolar değerinde bir antlaşması bulunuyor.

Müslümanlar tepkili

Müslüman Kamu İşleri Konseyi (MPAC) ile Amerika İçin Laik Koalisyon, Savunma Bakanı Robert Gates’ten bu teçhizatın derhal çekilmesini istedi. Trijicon, önce 30 yıldır ürettiği silahlara İncil’den alıntılar yerleştirmesinin yasadışı olmadığını savundu, sonra alıntıları durduracağını açıkladı.

MPAC Müdürü Haris Tarin “Bu durum ülkemizin temellerini oluşturan değer ve ana fikirleri ihlal etmekte. Daha da kötüsü, İslam’a karşı yürütülen Haçlı seferlerinin varlığını öne süren aşırı dincilerin eline propaganda malzemesi veriyor” dedi. Ordu Dini Özgürlük Vakfı Başkanı M. M. Weinstein “Askerlerimizin yaşamını tehlikeye atıyor. Zaten bizi Haçlı olarak görüyorlar” deyip dava açacaklarını duyurdu.

Amerika İçin Laik Koalisyon, Trijicon’un silahların nerelerde kullanıldığını bile bile çirkinlik yaptığını belirtti. Firmaya 2005’te 660 milyon dolarlık ihaleyle 800 bin kalemlik gelişmiş nişangah/dürbün sistemi siparişi vermişti. Pentagon bu tepkilere karşılık “Doğruluğu teyit edilirse bu uygunsuzdur ve olası çarelere bakacağız” diye durumu yatıştırmaya çalıştı.

2003’te, son derece fanatik bir evanjelist hristiyan olduğu bilinen ABD Başkanı George W. Bush’un ‘Haçlı savaşı’ gafı üzerine ordu askerlere din propagandasını yasaklayan talimatname yayımlamıştı. Trijicon önce “Kodlar ülkemizde geçerli inancın parçası. Askerlerimize teknoloji, ebedi destek ve minnettar ulusun dualarını sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi. Ama tepkiler karşısında ayet numarası yerleştirmeyi durduracağını, varolanların çıkarılmasında kullanılacak teçhizattan 100 adedi de orduya bedava vereceğini duyurdu.

Yeni Zelanda, dini gerilime yol açmamak için Afganistan’da görevli askerlerinin elindeki silahlarda yer alan numaraları sileceklerini duyurdu.

İşte fotoğraflar (ABCnews):

incilayet.jpg

incilayet2.jpg

incilayet3.jpg

incilayet4.jpg

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share

Haber Konuları: , , , , , , ,


....

Yorum yaz