Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

A400M Atlas’ımız göklerde

14 Ağu, 2013 | Kategori: Türk Silahlı Kuvvetleri'nden | kilincoezge@googlemail.com

Türkiye’nin toplamda muhtemelen on adet tedarik edeceği A400M (Atlas) tipi turboprop ağır sınıf nakliye uçaklarından ilki geçtiğimiz Cuma günü, 9 Ağustos 2013 tarihi itibariyle ilk uçuşu için havalandı.

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen söz konusu ilk uçak A400M seri üretiminin üçüncüsünü teşkil ediyor. Hatırlanacağı gibi ilk seri üretim A400M geçtiğimiz 1 ağustos itibariyle Fransa’ya teslim edilmişti.

MSN009 üretim nolu ve bugüne dek üretilen (5 prototip + 3 seri üretim) sekizinci uçak olan (MSN005 prototipi üretilmedi) ilk A400M uçağımız bu tarihi uçuşu için Airbus Military’e ait Sevilla/İspanya’daki San Pablo tesisinden Türkiye saatiyle 15.00’e doğru havalandı ve uçuş 5 buçuk saat sürdü. Sevilla, Airbus firmasının askeri kanadının son montaj hattı bazında merkezi konumda.

Türkiye, toplamda 174 adet A400M uçağı sipariş eden 8 ülke arasında yer alıyor ve bu uçağı teslim alacak olan ilk müşterilerinden biri.

10 adetlik A400M filomuz, Kayseri’deki Erkilet Havalımanı’nın askeri bölgesinde konuşlu olarak 12. Hava Ulaştırma Hava Üs Komutanlğı nezdinde 221. Filo (Eşen) tarafından kullanılacak.

A400M’lerle komple yenilenecek olan 221. Filo’da halen 42 yıldır kullanımda ve yarım asıra yakın kullanılmış olacak olan emektar C-160 (Almanya’nın 1971-72 yıllarinda Türkiye’ye dilim yardımı takviyeli çok ucuza sattığı ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda da hava indirme amaçlı başarıyla kullanılan 20 adet C-160D Transall uçaklarından arta kalan maksimum 14 platform) uçakları başarıyla görev yapıyor.

Şu ana kadar sekiz ülkeden 174 adet kesin sipariş alan A400M üreticisi Airbus Military söz konusu siparişleri 12 sene içinde 2024-2025 yıllarna kadar teslim etmeye çalışacak.

174 siparişin ülkelere göre dağılımı:

Almanya: 53 (Bunlardan 40′ı Alman ordusu için. Geri kalan 13 uçak üçüncü ülke veya ülkelere satılacak)

Fransa: 50

İspanya: 27

İngiltere: 22

Türkiye: 10

Belçika: 8 (biri komşusu Lüksemburg için)

Malezya: 4

şeklinde.

Gelecek ayın sonuna kadar, en geç iki ay içinde teslim almaya hazırlandığımız ilk A400M Atlas’ı takiben, MSN013 nolu ikinci uçağımızın montajı da start almak üzere. Türkiye, kalan uçakları yılda iki uçak transferi olmak üzere önümüzdeki dört buçuk yıl içinde 2018 yılına kadar 221. Filo bünyesinde toplamış olacak. Ordumuz böylelikle bölgesinde turboprop A400M, C130B/E (Hercules) ve CN-235M yanında, döner kanat bazında da 14 adet CH-47F ağır/yük helikopteri karmasıyla hatırı sayılır ve hatta stratejik bir hava ulaştırma kapasitesinede erişmiş olacak.

Askeri taktik açıdan tek bir adet A400M uçağının bile bir seferde azami 116, dolayısıyla bir bölük teçhizatlı askerimizi havadan paraşütle indirebildiği düşünülürse, yoğun bakımlı ve hazırlıklı bir harp ortamında, 10 uçaktan ikisi yerde bakımda olsa dahi bile, bir sortide 1000’e yakın, dolayısıyla bir tabur askeri operasyon hedefine indirebilme kabiliyetine ulaşacağımız tabiidir. Bu somut örnekleri elbette çoğaltmak mümkün, bu bağlamda:

6 adet 4×4 çekişli ve römorklu jip (örneğin Land Rover ebatında) veya ordumuzda bolca bulunan M113 serisi hafif zırhlı personel taşıyıcı araçlardan (Bkz: http://www.savunmasanayi.net/m113-modernizasyonunda-degismeyen-isim-ffg/m113-modernizasyonunda-degismeyen-isim-ffg ) veya bizde cephe savaşı perspektifinden “eşantiyon” değerinde bile olsa, 12 adet MLRS sisteminden bir adet komple MLRS (ABD kodu M270).. bunlara bir kaç örnek niteliğinde.

Bu arada A400M’nin ortalama ömrü, bazı ciddi kaynaklara göre elden geçirilmeksizin yarım asır olarak biçiliyor. İlave sipariş alınmazsa bile -ki bu siparişler her şey yaver giderse reel manada bekleniyor- prototiplerle birlikte 180 uçak 2025 yılına kadar üretilmiş olacak. Dolayısıyla eğer radikal bir teknolojik sıçrama veya benzeri kategoride bir bilimsel veya sosyal hadise söz konusu olmazsa, teorik olarak 22. Yüzyıla 20 sene kala dahi, yani azami 2080’e doğru bile dünya semalarında belki A400M görmek mümkün olabilir.

 

Özge Kılınç

A400M

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


9 yorum var
Yorum yaz »

 1. Bu alım ilk önce 20 adet idi,sonra nedendir bilinmez 10 adete düşürüldü, aynı şey ch-47f ağır nakliye işi içinde geçerli, önce 14 adet ch-47f alınacak dendi,sonra sayı 6 ya düşürüldü, bu iş birilerinin keyfine göre mi yapılıyor,alınacaksa bir kalemde alırsın- pazarlık elin güçlü olur, ona göre fiyat düşürürsün,ya da daha fazla iş payı alırsın, diyelim bunları aldık, sonra savaş çıktı, daha çok nakliye uçağı ve ağır nakliye helisine ihtiyaç hasıl oldu,fakat bunu bize satan ülkeler de düşmanımız oldu,tedariki kestiler yani ek ihtiyacı satmadılar ne yapacağız,ah-1 cobra helisi alımı gibi bölük pörçük alım yapan zihniyetler bu işin başında olduğu müddetçe başımız çok ağrır,sonra 3 ah-1w helisi gibi amerikaya yalvar yakar oluruz, bu işin bir yüzü bir başka yüzü de bu işler neden millete sorulmaz, birilerinin keyfi öyle iistiyor diye milletin kucak dolusu parası çarçur edilir, millet bu işlerden anlamaz diye mi, ama çarçur edilen milletin parası, bu işi çevirenlerin parası değil, İsviçre anayasasında biize örnek olacak bir madde var, eğer hüükümetler tutarı 250 milyon doları geçen bir ithalat yapacaksa(bu silah için ve diğer şeyler için de geçerli)bu alım işini millete sormak ve onayını almak zorundadır(yani referandum yapmak zorundadır)der.Ne kadar güzel ve haklı bir uygulama,adamlar ne kadar demokrat,her şey milletin onayından geçiyor,geçiyor ki ,ilerde bu tür işlerden pis kokular çıkmasın,biz ne yapıyoruz, yorumu anlayanlara bırakıyorum.devlet malı deniz nasıl olsa….

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 19 Thumb down 5

 2. Malesef tespitleriniz doğru :( fakat ülkemiz genelde sıcak harekat bölgelerine yakın oldğu için nakliye uçağı filosu iyi sayılır. Ayrıca dünyanın uzak bölgelerinde harekat yapma imkanımız kısıtlı oldğu için bence 10 adet yeterli ,fakat ch-47 alımı oldukça önemli evet sayı 6 adet ve direkt alım hiç yoktan iyidir. 😀 ama az sayıda alımlarda malum ortak üretim pek mümkün olmuyor ayrıca abd nazlı niyazlı oluyor. Şu an en öenmlisi bir an evvel Türk Genel Maksat Heli projesinin sonuçlanması Türkiye’nin bence heli filosunu hem modernize etmeye hem de sayısını arttırmaya ihtiyacı var.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 8 Thumb down 10

 3. Öncelikle burası 3 milyonluk İsviçre değil öyle zırt bırt plebisit yapamazsın. İkincisi yıllara sari ihtiyaçları ve maddi imkanları hesaplamadan kafalarına göre alım yapacak kadar hamakat içinde olamazlar.Gönül ister ki her şeyimiz çok ve modern olsun ama her şeyin de bir sırası var.Ama biz yinede her şeyi sorgulayalım.saygılarımla

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 4 Thumb down 12

 4. Yorumlara katılmamak elde değil. Artı A400m muhteşem bir kuvvet çarpanı. Yeterli mi? Ya Altayı 2 ye bolunebilir uretecegiz :) yada mbt mizi havadan nakledemeyecegiz : ( . 10 A 400m hala bir c17 yapmıyor. Havadan binlerce km uzaklığa 60 tonluk catismaya hazır mbt indirmektir bence harekat kabiliyeti. Turk kara kuvvet leri bunu haketmiyormu sizce. Umarım bizimde bir gün C 17 imiz olur. Ayrıca yaklaşık 20 koca yıldır Ağır nakliye helikopteri ihalesinin kaç kez iptal edilip kaçıncısında sonuca bağlandığını yorumunu sizlere bırakıyorum.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 8 Thumb down 0

 5. Merhaba

  Bu tarz uçaklara sahip olmak önemli bir kuvvet çarpanıdır. Fakat biz havadan tank nakliye edecek büyülükte bir uçağa sahip olmaya ihtiyacımız var mı yok mu buna bakmak lazım. Bence gerek yok çünkü bu kadar uzakta harekat yapacak ne hava gücümüz ne de deniz gücümüz daha da önemlisi sömürge ya da nedenimiz yok. Bu uçakların en önemli alınma nedeni insani felaketler olsun NATO görevleri olsun yeterli askeri ve hafif taşıtı bir yerden bir yere başkasının uçakları ile taşımak zorunda kalmayacağız. Taşıyabildiği kadar paraşütçü ile zaten bulunduğumuz coğrafyada faydalı işler yapacaktır. Keşke elimizde daha büyük havada ikmal uçakları olsa ABD den alınan 7 adet 2. el KCR-135 yerine 14 adet airbus yapımı sıfır ikmal uçakları ile çok sayıda savaş uçağını kriz anında havada tutarak çok önemli bir gövde gösterisi yapma imkanımız olurdu. Elimizdeki orta sınıf nakliye heli filosu eskiyor ve sayısı yeterli değil ayrıca CH-47F 6 adet alındı çok az ama ne yapalım bakımıda para bu oyuncakların sonra Yunanistan gibi elimizde kalmasın. Hafif nakliye helikopteri projesi yerli motor ile uçarsa en azından çok sayıda üretip açığı sayı ile kapatırız. 😀

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 3 Thumb down 9

 6. Fransa A400 uçağını bizden önce aldı kasım’ın ortalarına geldik.daha bizim uçak teslim edilmeyi bekliyor, halen daha göklerde mi acaba !!!!! göklerden ne zaman inecek.haberlere göre aralık ayı sonlarına doğru teslim edilecekmiş!!!herhalde bizim uçak Türkiye yi sevmedi,bir türlü gelmek bilmiyor…yoksa parası mı ödenmedi!!neden herkesin uçağı zamanında teslim edilirken,iş türkiyenin siparişine gelince teslimat uzuyor,bir yetkilide bunu çıkıp kamuoyuna açıklama zahmetine girsin artık be.. bu ne keyfiyet,bu ne vurdumduymazlıkibu ne sorumsuzluk,hava atmaya geldi mi bütün basını topluyorlar,şöyşe olacak böyle olacak, bu haberin çıktığında da hani eylül ekim gibi teslim edilecek diye lanse edilmişti.kasım ortası nerde uçak,bu mu yaptığınız iş.verin gazı verin gazı,sonra bakıyoruz, herşey yalan.herşey fısss…Biz fransadan önce alacaktık.fransız uçağını aldı,biz gözüümüz yollarda uçak bekliyoruz.Bu işin başında kim varsa bu işi bilmiyor.iş bilmeyen adamları neden işin başına getiriyorsunuz kardeşim.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 10 Thumb down 0

 7. Eveet.Uçak bu ayın içinde Ankara’ya geç de olsa gelmesine geldi,geldi de uçakta birtakım isterlerimizin karşılanmadığı,eksikliklerin veya arızaların olduğu bu nedenle teslimatın geciktiğini başka ağızlardan(yetkililerden öğrenmek isterdik)öğreniyoruz.Maalesef bu ülke böyle, siyasi ya da karizma reklamı için bütün herşey topyekün ayağa kaldırılırken,ağızlarından çıkan tarih ile ilgili sözler gerçekleşmediği zaman,bir yetkili çıkıp ta halkı neden sonuç iilişkisini PARAYI ÖDEYEN MİLLETE açıklama yapma zahmetini göstermiyor.Eğer eylül 2013 te bu uçak teslim edilmiş olsaydı büütün basın yayın kuruluşları bunu kapaktan,yine reklam ve hava basma adına sürmanşet haber yapardı, şimdi uçak gelmiş,haberimiz yok,gazetelerin ara sayfalarında okuyoruz.yine de yetkiililer uçakta ne gibi eksikliklerin,ya da arızaların olduğunu açıklamıyor.Sanki bu milleti değil AİRBUS şirketini koruyor gibiler.Maaşlarını bu şirket ödüyor sanki.Neyse sinirlenmeyeceğim.Takdir vergi mükelleflerinin…

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 8 Thumb down 2

 8. Erdal sen A400M nakliye ucagi hakkinda zerre kadar bilgiye sahipmisin ? Elestirdigin siyasetciler gibi bol kesedenatiyorsun . Bu proje basladigindan beri uretim sayisi , hangi motoru kullacagi vs vs birsuru sorun ve maliyet artislari cikti cok sukur sonunda tamamlandi ve teslimatlar basladi . Fransa ermezse fransadan erken almak gibi bi sansin yok . Projenin ana yuklenicisi fransa ve almanya . Fransa 50 tane aliyor biz 10 tane . Sence kim urettigi ucagi kendisi killanmadan baskasina verir. Ortalama 150 milyon euro olan ucaktaki bizim uretim payimiz 4,5 euro

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 2 Thumb down 1

 9. Kendisine Anadolumuzun bir havalimanında rastladım.Gerçekten yanında durduğunuzda güçlü turboprop motorlarıyla büyüleyici bir havası var.

  Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 1 Thumb down 0

Yorum yaz