Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

50 kW lazerle tam isabet

21 Şub, 2013 | Kategori: Teknoloji Haberleri | kilincoezge@googlemail.com

Almanya merkezli Rheinmetall firması, İsviçre’de bulunan bizzat kendisine ait Ochsenboden tesislerinde son derece başarılı bir lazer atış deneme testini gerçekleştirdi.

ArGe safhasında bulunan yeni teknoloji lazer silahıyla, hassas silah, mühimmat ve askeri sistemlerin açık havada denendiği söz konusu tesiste şimdiye dek son yıllarda gerçekleştirilen bir dizi başarılı 10 kW lazer silah denemelerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Yeni geliştirilmekte olan test maksatlı silah teknolojisi toplam 50kW gücündeki bir lazer atış ünitesinden oluşuyor. Sistemle yapılan testler kapsamında değişik tip ve çapta hedefler otomatik veya manuel olarak tespit, teshiş, takip ve tahrip edildi.

Söz konusu bir dizi testlere somut bir kaç örnek gerekirse, toplam 50 kW’lik lazer ışınıyla nokta atış testlerinde:

1.cm’lik bir çelik kolon, 1 km menzilden ikiye ayrıldı; Yine insansız hava aracı ve/veya dron gibi kontrollü hava hedeflerine karşı 2 km menzildeki bir hava aracının vurularak tahrip edilmesi başarıyla simule edildi. Ayrıca simüle edilen testler kapsamında bir havan mermisine karşı ateşlenen lazer hüzmesiyle hedef başarıyla bertaraf edildi. Söz konusu havan mermisi simule edilirken 82 mm çapında 50 m/s hızla (180 km/h) yaklaşan bir mühimmat reel olarak ateşlendi.

Testlerin bir amacıda, günümüzün popüler misyon profili gelen düşük yoğunluklu çatışmalar ortamındaki asimetrik tehdit, dolayısıyla genel olarak yumuşak hedeflere karşı da mücadeleydi.

50 kW’lik lazer deneme ünitesi iki fonksiyonlu komponentten oluşuyor. Bunlardan ilki yine Rheinmetall bünyesinde yer alan Oerlikon yapımı bir otomatik uçaksavar döner topu kulesine entegre edilmiş 30 kW’lik bir lazer silah istasyonu -ki söz konusu denemede kullanılan lazer sisteminin atış kontrol sistemi de yine Oerlikon’nun sunduğu Skyguard 3 idi-. İkinci komponentse statik/sabit hedeflere karşı 1. nesil bir döner top kulesine entegre edilmiş 20 kW’lik bir lazer silah istasyonu.

Söz konusu testlerle, geleceğin savaş ortamlarında daha fazla rol oynayacak olan lazer silahlarının hızlı evrimine katkıda bulunuluyor. Böylelikle en son 2011 yılında gerçekleştirilen 10 kW’lik lazer deneme testlerinde kullanılan ışın enerjisi beşe katlanarak bir başarılı deneme dizisi daha gerçekleştirilmiş oldu.

Rheinmetall bu başarılı test dizisinden sonra, 100 kW’lik yeni bir silah sistemini geliştirmek için kolları sıvadı bile. Ancak yakın tarih için planlanan bir sonraki test, içinde bulunduğumuz yıl içinde gerçekleştirilmesi öngörülen 60 kW’lik bir lazer sihah sistemi denemesi. Yine Skyguard sistemi ile entegre edilecek olan bu yeni lazer silahının, 35 mm’lik döner toplarla birlikte çalışması da düşünülüyor.

Özge Kılınç

Rheinmetall

 

 

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


....

Yorum yaz