Savunma Sanayi.NET Güncel Savunma Sanayii Haberleri Sitesi - Yıl 5 - 22/03/2018

100. F-35 montaja girdi

4 Şub, 2013 | Kategori: Teknoloji Haberleri | kilincoezge@googlemail.com

AF-41 kodlu yüzüncü F-35’in kanatlarının ileri safha üretim aşamasında olduğu ve söz konusu uçağa paralel olarak aynı seri toplam 88 uçağın Lockheed Martin’in Teksas eyaletindeki Fort Worth tesislerinde montaj hattında olduğu bildirildi.

AF-41, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lighting II konseptinin konvansiyonel, dolayısıyla klasik: yatay kalkış/iniş (CTOL) versiyonu bir F-35A.

Üretici Lockheed Martin böylelikle, hem JSF/F-35 programının hangi aşamada olduğunu, hemde sadece bir model savaş uçağından aynı anda kaçının birden üretim hattında olabildiğini de vurgulamış oldu.

F-35’in en “ekonomik” versiyonu olan F-35A (CTOL) uçağının en büyük üç müşterisinin 1763 ve 100’er uçakla ABD Hava Kuvvetleri USAF, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri RAAF ve Türk Hava Kuvvetleri THvKK olması planlanıyor.

F-35

Bu yazıyı paylaşın: Bookmark and Share


3 yorum var
Yorum yaz »

  1. Tarihin en pahali fiyaskosu.

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 14 Thumb down 2

  2. BİR TELEVİZYON PROGRAMINDA İZLEMİŞTİM.TÜRKİYE BÜTÜN SAVAŞ UÇAKLARINI TEK BİR ÜLKEDEN ALARAK ULUSAL BAĞIMSIZLIĞINI KISITLIYOR.ABD HER İŞİMİZE BURNUNU SOKUNCA KIZIYORUZ DEMİŞTİ.KEŞKE EUROFIGHTER TYPHOON ALSAYDIK

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 9 Thumb down 3

  3. Sayın MSTF YLDRM , savunma sanayiindeki tüm adımları yakın takip eden biri olarak size şunu söyleyeyim,tabii ki zamanındaki basından öğrendiğim kadarı ile bu uçağın alımına karar veren SSİK(savunma sanayi icra kurulu)uçak ihalesi için birkaç toplantı yaptı,bu toplantılardan birinde toplantıya katılan siviller ve hükümet görevlileri,bakan ,müşyeşar. demişler ki % 50-50 eurofirhter-f-35 alımı yapalım bir uçağa bağlı kalmayalım, geçmişte ambargo yedik malum gibi sözler sarfetmişler, ama herşeyi bilen omzu kalabalıklar ille de f-35 isterük typhoon istemezük diye mızıklayınca mecburen icra kurulu f-35 alma kararı vermiş.O zamanlar bu gün kü gibi değil tabii biraz omzu kalabalıklardan çekince var tabii ve onların dediği olmuş, şimiidi 2 arada 1 derede bekleniyor, bir karar verildi geri dönmek olmaz,ama fiyat tuzlu, mal problemli, siyasi gerginlikten dolayı geçen ay abd savunma bakanı gelip bu işide görüşecekti ama programı iptal etmek zorunda kaldı, ortalık karışık, başımızdaki gerek omzu kalabalıklar gerekse siyasiler bu gibi konularda karar alırken acele ediyor,ülke menfaatlerini pek düşünmüyor gibi.bekleyip sonucu görecez.Ha bu arada illa bu uçaklardan alınacaksa ben f-35 in gemi konuşlu tipini tercih ederim.malum hafif sınıf bir uçak gemisi siparişi verdik ispanyaya,10 uçak yeter,biz bir an önce başka uçak aramaya başlayalım.Dışarıdan yardım alıp kendi uçağımızı kendimiz yapalım.bu abd den uzak duralım.Typhoon uçağının da bakımı masraflıymış.aslında ara çözüm olarak isveçin aesa radarlı bakımı kolay gripen.ng si var ama işte…

    Bu yoruma katılıyor musunuz? Thumb up 16 Thumb down 4

Yorum yaz